Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Дмитрієв В.С.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2011 року справа №2а/0570/11101/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Яковенка М.М.
суддів Ханової Р.Ф. , Юрченко В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/11101/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості за період з 01.01.11 по 30.06.11 року у розмірі 52492, 68 грн., -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення коштів на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 рік по ліквідованій шахті «Бутовка Донецька» в розмірі 52492, 68 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/11101/2011 у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі (а.с.51, 52-57).
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального права, у звязку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с.59-61).
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій, встановлено, що Відповідач державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Макіївської міської Ради 03.07.03., включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 32442610, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.
Наказом Міністра вугільної промисловості України від 23 лютого 2006 року № 128 припинено діяльність Державного Відкритого акціонерного товариства Шахта "Бутовка - Донецька" шляхом її ліквідації та створено комісію з ліквідації. Голові ліквідаційної комісії доручено провести інвентаризацію основних фондів і товарно - матеріальних цінностей та передати їх ДП "Донвуглереструктуризація".
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року № 280 компанії "Укрвуглереструктуризація" та "Вуглеторфрустректуризація" реорганізовано шляхом злиття та створення на їх базі об'єднання - об'єднана дирекція "Укрвуглеторфреструктуризація". У складі останньої створені об'єднання, зокрема, ДП "Донвуглереструктуризація", яка відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП "Укрвуглереструктуризація" згідно з розподільчим балансом.
Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 21 квітня 2004 року №32 виведено із складу об'єднання державні підприємства, зокрема, "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вуглевидобувних та вугледобувних підприємств" (ДП "Донвуглереструктуризація").
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року №612 створено Державне підприємство "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація". Пунктом 3 наказу припинено діяльність, зокрема, Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (ДП "Донвуглереструктуризація") шляхом реорганізації та приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15 лютого 2008 року припинена діяльність ДП "Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" та відокремлених підрозділів ДП "Донвуглереструктуризація" шляхом реорганізації приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".
У складі ДП "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" наказом від 29 лютого 2008 року №10 створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт, як відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" до складу якої включено 23 шахти.
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 припинено реорганізацію ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" шляхом приєднання до нього нього, зокрема, ДП "Донвуглереструктуризація". Припинено діяльність ДП "Укрвуглеторфреструктуризація"шляхом реорганізації - поділу на державні підприємства: ДП "Донвуглереструктуризація", ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація", ДП "Центрально-Західна Компанія "Вуглетрфреструктуризація". Пунктом 9 вказаного наказу визначено, що вказані підприємства є правонаступниками всіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", згідно з розподільчими балансами.
До пункту IV "Поточні зобов'язання" розподільчого балансу, складеного між ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" та ДП "Донвуглереструктуризація" 31 липня 2011 року, включені поточні зобов'язання на кінець звітного періоду зі страхування (код рядка 570) на суму 222 503,70 грн.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У відповідності до п. 6.3 Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Позивач зазначає, що у відповідача як правонаступника шахти «Бутовка - Донецька» виникло зобовязання щодо відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійному фонду за період з 01.01.11 по 30.06.11 року зявилась заборгованість у розмірі 52492, 68 грн.
Колегія суддів вважає, безпідставними посилання позивача на пункт 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що у разі реорганізації страхувальника зобовязання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обовязки (правонаступників страхувальника, що ліквідується), оскільки зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Крім того, колегія зазначає, що згідно представленого суду Статуту ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яке затверджено Міністром енергетики та вугільної промисловості України 10.05.2011 року, та пройшло державну реєстрацію, Підприємство створене з метою здійснення некомерційної господарської діяльності, а саме для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.
П.3.9 зазначеного Статуту визначено, що Підприємство не є правонаступником прав та обовязків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які повязані з їх господарською діяльністю.
Аналіз вищезазначених наказів, Статуту Підприємства - відповідача, до якого заявлені вимоги свідчить про те, що відповідач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (скорочене найменування ДП «Донвуглереструктуризація») не є правонаступником шахти «Бутовка - Донецька» щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, тому колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції з цього приводу.
Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств. Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (1251-12) (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Крім того, в матеріалах справи є лист Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 року за № 1608/02/03-02 в якому зазначено, що Кабінетом Міністрів України були прийняті Постанови про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств від 28.03.1997 року за № 280 та від 19.09.2001 року за № 1205, відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника (а.с.45).
Відповідно до статті 2 Закону заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.
Відповідно до статті 3 Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списань заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пункту 5 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства. Відповідно до п.6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства. Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і зв'язку, засипання стволів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення рекультиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.
В подальшому правонаступником Компанії «Укрвуглереструктурізація» стало Державне Підприємство «Донвуглереструктуризація».
Управління з ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація» згідно свого Положення створено з метою здійснення некомерційної (без одержання прибутку) господарської діяльності, саме, для організації та виконанню робіт з ліквідації шахт, і є неприбутковою організацією; основна мета діяльності - організація та виконання комплексу заходів щодо ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, рекультивація промислових площ, охорони праці та навколишнього середовища, дотримання правил безпеки, здійснення заходів для соціально захисту працюючих.
Згідно з положеннями п. 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, № 939, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної ліквідації гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій і водоносних горизонтів від небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства і після його фізичної ліквідації погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відповідач не є правонаступником ліквідованих підприємств (шахт), щодо працівників яких територіальний орган Пенсійного фонду України здійснив витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а здійснює роботи з фізичної ліквідації підприємства, визначені Мінвуглепромом. Тому обовязок відшкодування витрат на виплату і доставку таких пенсій у нього відсутній і він не повинен відповідати за вказаним адміністративним позовом.
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що позовні вимоги Управління підлягають не підлягають задоволенню. Подання позову до неналежного відповідача не може мати наслідком задоволення його вимог.
Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що судове рішення ухвалене суддею суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте з додержанням норм процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/11101/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/11101/2011 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді Р.Ф. Ханова
В.П.Юрченко