Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 листопада 2011 року 09:08 № 2а-15391/11/2670
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер Інвест Ком»
до відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
про визнання протиправними та скасування рішень,
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Юзина О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність від 06.04.2011 р. № б/н)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність від 01.11.2011 р. № 6729/9/10-214)
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17.11.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер Інвест Ком»звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування рішень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.10.2011 р. було відкрито провадження у справі № 2а-15391/11/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та в судових дебатах просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва викладеного у формі листа № 6055/10/28-321 від 29 липня 2011 року про відмову у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер - Інвест Ком»(код ЄДРПОУ 35081125);
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва викладеного у формі листа № 6913/10/28-321 від 02 вересня 2011 року про відмову у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер - Інвест Ком»(код ЄДРПОУ 35081125);
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва викладеного у формі листа № 6530/10/28-321 від 16 серпня 2011 року про відмову у прийнятті податкової декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер - Інвест Ком»(код ЄДРПОУ 35081125).
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач дійшов помилкового висновку про не зазначення позивачем в поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року обовязкового реквізиту, а саме зазначення недостовірного реквізиту щодо адреси (місцезнаходження) платника податків, а отже рішення податкового органу, викладені у формі листів щодо відмови у прийнятті таких податкових декларацій є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що в поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року позивачем в якості обовязкового реквізиту адреси (місцезнаходження) платника податків, було зазначено адресу: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 23, однак за наслідками обстеження місцезнаходження позивача за вказаною ним адресою, податковою міліцією двічі 01.06.2011 р. та 16.11.2011 р. було складено Акти про встановлення факту незнаходження ТОВ «Фароза Інтер - Інвест Ком»за адресою його державної реєстрації, а відповідно, податковий орган, основним завданням якого є контроль за дотриманням субєктами господарювання вимог податкового та іншого законодавства України (зокрема проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок), не може здійснювати такий контроль над товариством, що не знаходиться за місцем своєї державної реєстрації., а тому оскаржувані рішення щодо відмови позивачу у прийнятті податкових декларацій є правомірними та скасуванню не підлягають.
Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фароза Інтер - Інвест Ком»(код ЄДРПОУ - 35081125) було взято на податковий облік в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Києва як платника податків та отримало індивідуальний податковий номер 350811226577.
Згідно з вимогами, визначеними Податковим кодексом України, платник податків подає до податкового органу податкові декларації з податків, зборів та обов'язкових платежів.
Так, позивачем 20 липня, 22 серпня та 08 серпня 2011 року на адресу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва були направлені засобами поштового зв'язку (цінним листом з описом) податкові декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року, липень 2011 року та податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за II квартал 2011 року.
Згідно поштових повідомлень про вручення поштових відправлень, вищевказані податкові декларації були отримані відповідачем 26 липня, 26 серпня та 12 серпня 2011 року відповідно.
Рішеннями, оформленими у формі листів за № 6055/10/28-321 від 29 липня 2011 року (стосовно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2011 року), № 6913/10/28-321 від 02 вересня 2011 року (стосовно податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року) та № 6605/10/28-321 від 19 серпня 2011 року (стосовно податкової декларації з податку на прибуток підприємства за II квартал 2011 року) відповідач повідомив позивача, що податкові декларації складені з порушенням норм пункту 48.3 статті 48 та пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України, та відмовив у їх прийнятті.
Не погоджуючись з прийнятими Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва рішеннями № 6055/10/28-321 від 29 липня 2011 року, № 6913/10/28-321 від 02 вересня 2011 року та № 6605/10/28-321 від 19 серпня 2011 року про відмову в прийнятті податкових декларацій, позивач оскаржив їх в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХП (із змінами та доповненнями), якою передбачені обов'язки і відповідальність посадових осіб органів державної податкової служби: «Посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції та законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права».
Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Згідно вимог п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2756- ІV, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно вимог п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України, податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Як видно з податкових декларацій з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року, що були подані позивачем до податкового органу, та копії яких містяться в матеріалах справи, позивачем в якості обовязкового реквізиту адреси (місцезнаходження) платника податків, було зазначено адресу: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 23.
Однак, як видно з наявних матеріалів справи, за наслідками обстеження місцезнаходження позивача за вказаною ним адресою (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 23), о/у ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва лейтенантом податкової міліції Фурсовим Я.В та о/у ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва лейтенантом податкової міліції Поліщуком А.Е. було складено Акт про встановлення факту незнаходження ТОВ «Фароза Інтер - Інвест Ком»за адресою його державної реєстрації.
Відповідно до п. 4.5 Розділу 4 Наказу ДПА України від 31.12.2008 р. № 827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»зі змінами внесеними наказом ДПА України від 06.04.2009 р. № 168 «Про впровадження централізованої системи електронної податкової звітності платників податків в органах ДПС України»та Наказу ДПА України № 39 від 27.01.2010 р. «Про внесення змін до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України», якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація, а саме:
1) у ній не зазначено обов'язкових реквізитів або не проставлено прочерк у показниках, які не заповнюються;
2) її не підписано відповідними посадовими особами (факсиміле не дозволяється);
3) не скріплено печаткою платника податків;
4) відсутні обов'язкові додатки до податкової звітності, передбачені порядком заповнення відповідної звітності;
5) неможливо прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті);
6) наявні порвані аркуші, підчищення, помарки, виправлення, дописки і закреслювання;
7) подана ксерокопія звітних документів;
8) звітність з податку на додану вартість, подана неплатником ПДВ.
У таких випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм Закону № 2181.
Крім того, як вбачається з договору оренди № 969-А-711 від 19.11.2009 р. (копія якого наявна в матеріалах справи), ТОВ «Фароза Інтер Інвест Ком» взяло в оренду в ВАТ «Завод «Ленінська кузня»нежиле приміщення площею 2, 0 (два) кв.м. на другому поверсі корпусу 26 (інв. № 000037) за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 107, яка зазначена позивачем як місце реєстрації юридичної особи.
Однак, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Фароза Інтер Інвест Ком»(копія якого наявна в матеріалах справи), місцем знаходження юридичної особи значиться: 01032, м. Київ вул. Жилянська, 107, без зазначення номеру корпусу, кімнати, офісу, приміщення тощо.
Також, як було зазначено представником відповідача в судовому засіданні та не було заперечено представником позивача, за зазначеною адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 107, яка визначена позивачем як місце реєстрації юридичної особи, знаходиться багатоповерхова будівля, що складається з багатьох корпусів, та відповідно з великою кількістю кімнат (офісів, приміщень), зважаючи на що, суд погоджується з позицією податкового органу про неможливість встановлення знаходження позивача за вказаною адресою, оскільки розшукати нежиле приміщення площею 2, 0 (два) кв.м. в багатоповерховій будівлі, що складається з багатьох корпусів не вбачається за можливе, та крім того не вбачається також за можливе здійснення керівництвом товариства його діяльності в даному приміщені площею лише 2, 0 (два) кв.м., оскільки представником позивача було зазначено, що керівництво позивача знаходиться та здійснює свою діяльність саме за цією юридичною адресою.
Крім того, в судовому засіданні представник позивача не зміг пояснити фактичне місце розташування даного приміщення в будинку за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 107.
Також, під час розгляду судом даної адміністративної справи, з метою підтвердження відповідачем його правової позиції, о/у ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва лейтенантом податкової міліції Дмитрунцем Л.В. та о/у ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва лейтенантом податкової міліції Головком С.С. було повторно здійснено обстеження місцезнаходження ТОВ «Фароза Інтер Інвест Ком», розташованого за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Жилянська, 107, за наслідками якого також було складено Акт від 16.11.2011 р. про встановлення факту незнаходження ТОВ «Фароза Інтер - Інвест Ком»за адресою його державної реєстрації (копія наявна в матеріалах справи).
Згідно вимог п. 49.15 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
А оскільки позивачем, при укладенні договору оренди, не було визначено фактичного місця оренди у багатоповерховій будівлі та не зазначено номеру кімнати (офісу), то відповідно позивачем до ЄДРПОУ надано не повну адресу щодо свого місцезнаходження. А відтак, позивачем порушено вимоги п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України, а саме: подано податкову звітність із зазначенням недостовірного обовязкового реквізиту - місцезнаходження платника податків.
Зважаючи на викладене, суд вважає правомірними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва щодо прийняття рішень про відмову позивачу в прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року, згідно вимог п. 48.3 ст. 48, п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, внаслідок зазначення позивачем недостовірного обовязкового реквізиту - місцезнаходження платника податків, що не було допустимими доказами спростовано позивачем в ході розгляду даної адміністративної справи.
Також, суд погоджується з позицією відповідача стосовно того, що податковий орган, основним завданням якого є контроль за дотриманням субєктами господарювання вимог податкового та іншого законодавства України (зокрема проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок), не може здійснювати такий контроль над товариством, що не знаходиться за місцем своєї державної реєстрації.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, довів суду правомірність прийнятих ним рішень у формі листів про відмову позивачу в прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року, що підтверджується допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, натомість як позивач не надав суду обґрунтовані пояснення, що підтверджуються допустимими доказами щодо протиправності дій відповідача стосовно неприйняття податкових декларацій з податку на додану вартість за червень 2011 року, з податку на додану вартість за липень 2011 року та з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.В позові відмовити.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя: Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 18.11.2011 р.