ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/9334/11
(18 год. 10хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Унітарне підприємство «Укрпромресурс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить визнати незаконною позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Унітарне підприємство «Укрпромресурс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за квітень 2011р, проведену Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя, та підстави її проведення.
Визнати протиправними дії відповідача по визнанню в акті перевірки №117/23-2/31775566 від 02.08.2011р. правочинів, укладених позивачем з ТОВ «Індустрія ТДЛ», ПП «Ангара», ТОВ «Дієг – Авіастар» нікчемними та по визнанню товару (робіт, послуг) по цих правочинах непереданими (ненаданими).
Зобов’язати відповідача утриматись від вчинення певних дій, а саме: розповсюджувати будь-яким чином та використовувати в будь-який спосіб у своїй роботі висновки, викладені в акті №117/23-2/31775566 від 02.08.2011р. та здійснювати коригування сум податкового кредиту та податкових зобов’язань, валових доходів та валових витрат позивача чи його контрагентів на підставі висновків акту №117/23-2/31775566 від 02.08.2011р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушені вимоги п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України повідомлення про проведення перевірки від 01.08.2011р. №90/10/23-2 та повідомлення від 01.08.2011р. №19355/10/23-2 складені 01.08.2011р., отримані позивачем поштою 04.08.2011р. акт перевірки складений 02.08.2011р. Висновки, викладені в акті №117/23-2/31775566 від 02.08.2011р. в порушення вимог ст. ст. 75, 79 Податкового кодексу України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010р. №984, не ґрунтуються на документах первинного бухгалтерського та податкового обліку. Позивач зазначає, що на його думку, інформація, викладена у акті не може носити доказовий характер та не підтверджує встановлені у ньому факти. Зазначено також про безпідставність посилань перевіряючи на норми Цивільного кодексу України щодо недійсності правочинів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Пояснив, що всі умови, передбачені Податковим кодексом України, необхідні для проведення документальної позапланової перевірки відповідачем виконані, при перевірці вивчались, крім іншого, первинні документи, надані підприємством. Крім того, зазначив, що акт перевірки – службовий документ, який не можу бути оскарженим в судовому порядку.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя з 01.08.2011р. по 02.08.2011р. проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Унітарне підприємство «Укрпромресурс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.04.2011р. по 30.04.2011р., про що складено акт від 02.08.2011р. №117/23-2/31775566 (а.с. 26).
В висновках зазначено акту вказано, що перевіркою встановлені порушення:
1. Акт перевірки не змінює значення рядка 18.1 та рядка 27 декларації з ПДВ, податної за квітень 2011р.
2. Документальною позаплановою невиїзною перевіркою ТОВ «УП «Укрпромресурс» відповідно до даних звітності підприємства з ПДВ, системи автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту встановлено, що підприємство здійснювало операції з фінансово-грошовими потоками відповідно до правочинів, які укладені в порушення ч. 1 ст. 203 ЦК України, їх зміст суперечить зокрема інтересам держави і суспільства, суперечить моральним засадам суспільства. Зазначені правочини не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (п. 5 ст. 203 ЦК України). Недодержання в момент вчинення правочину сторонами цієї вимоги є підставою недійсності правочину. Товар (роботи, послуги) по вказаних правочинах не був переданий (наданий) в порушення ст. 662, 655 та 656 ЦК України.
3. Відповідно до ч. 1, 5 ст. 203, п. 1,2 ст. 215, ст. 228 ЦК України, зазначені правочини мають ознаки нікчемності та є нікчемними – в силу припису заклну. Правчини, укладені ТОВ «УП «Укрпромресурс» з ТОВ «Індустрія ТДЛ», ПП «Ангара» та ТОВ «Дієг – Авіастар» порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави і суспільства, вичнені удавано з метою приховування сплати податків третіх осіб.
З наданих документів вбачається, що ДПІ у Шевченківському районі м, Запоріжжя були направлені посадови особам ТОВ «УП «Укрпромресурс» запити про надання пояснень та їх документального підтвердження від 20.06.2011р. №15823/10/23-2 та від 19.07.2011р. №18273/10/23-2 (а.с. 13, 17).
Представником позивач надані суду докази про направлення письмових пояснень 04.07.2011р. вих. №132 до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя (а.с.14).
26.07.2011р. вих. №145 підприємство позивач повідомило ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя про те, що всі документи та відповідь вже надані (а.с.19).
Зазначені фактичні обставини сторонами по справі не заперечуються.
01.08.2011р. начальником ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя прийнято наказ №943 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ «УП «Укрпромресурс» (а.с.23).
Зазначений наказ разом з повідомленням від 01.08.2011р.№90/10/23-2 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки 01.08.201р. було направлено позивачу листом з рекомендованим повідомленням.
П. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У відповідності до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Ст. 79 Податкового кодексу передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
В наказі від 01.08.2011р. №943 про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ «УП «Укрпромресурс» у якості обставини для здійснення перевірки міститься посилання на пп. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, а саме за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем при проведення перевірки дотримані всі вимоги Податкового кодексу України, а відтак в частині позовних вимог про визнання незаконною позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Унітарне підприємство «Укрпромресурс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за квітень 2011р, проведену Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя, та підстави її проведення слід відмовити.
Щодо решти позовних вимог, то в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки ст. 83 Податкового кодексу України встановлений перелік матеріалів, які є підставами для висновків під час проведення перевірок.
Такими матеріалами є документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
У відповідності до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Ст. 86 Податкового кодексу України також передбачено право платника податків у разі незгоди з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
Заперечення щодо висновків перевірки позивачем до податкового органу не подавались.
Податковим кодексом України передбачена виключна компетенція саме податкової служби робити висновки за результатами проведених перевірок.
Висновки в акті перевірки самі по собі не впливають на права та обов'язки позивача, а відповідне рішення за результатами перевірки не прийнято.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 5 грудня 2011 року.
Суддя А.А. Щербак