ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді – доповідача – Олендера І.Я.,
суддів – Шавеля Р.М., Любашевського В.П.,
при секретарі судового засідання – Романишин О.Р.,
з участю сторін:
від позивача – Євгеюк О.Є., Клюк В.Є. – представники,
від відповідача – Жданюк І.В. – представник,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу
за апеляційною скаргою Костопільської міжрайонної податкової інспекції Рівненської області, м. Костопіль, Рівненської області
на постановуГосподарського суду Рівненської області від 28.09.2007р.
у справі№3/34
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед", м. Костопіль, Рівненської області
до Костопільської міжрайонної податкової інспекції Рівненської області, м. Костопіль, Рівненської області
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення , -
в с т а н о в и л а :
Постановою господарського суду Рівненської області від 28.09.2007р. по справі №3/34, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" до Костопільської міжрайонної податкової інспекції Рівненської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, позов задоволено та визнано нечинним податкове повідомлення рішення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції від 18.07.2007 року №00000742341/0.
Скаржник у справі, з постановою господарського суду Рівненської області не погоджується, подав апеляційну скаргу, просить постанову суду скасувати, в задоволенні позові відмовити з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Зокрема, Скаржник зазначає, про те, що відповідно до абз.З ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року №3235-ІУ (із змінам та доповненнями) у 2006 році операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість, тому у позивача було відсутнє право відносити до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені при отриманні природного газу, імпортованого за міжнародними договорами.
В свою чергу, Позивач в заперечення вимог та підстав апеляційної скарги вказує на те, що постановаГосподарського суду Рівненської області від 28.09.2007р. по справі №3/34є законною та правомірною, а тому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а постанову господарського суду Рівненської області від 28.09.2007р. по справі №3/34залишити без змін. Позивач вказує, що згідно договору №06/05-2300-ТЕ-28 укладеного між ТОВ "Свиспан Лімітед" та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" на постачання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, позивачу був поставлений природний газ. Відповідно до додаткових угод №1 від 15.03.2006 року та №2 від 13.10.2006 року до договору № 06/05-2300-ТЕ-28 поставлений газ був імпортований за зовнішньоекономічними контрактами, як на виконання, так і не на виконання міжнародних договорів України. Позивач не погоджується з донарахуванням Костопільською МДПІ суми податку на додану вартість на природний газ, ввезений на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, що був отриманий позивачем від постачальника на виконання договору № 06/05-2300-ТЕ-28.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи поданої апеляційної скарги та просить таку задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги та просять таку відхилити.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державною податковою адміністрацією у Рівненській області у період з 11.06.2007 рокупо 02.07.2007 року проведена виїзна позапланова документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" з питань дотримання вимог щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) при придбанні природного газу за період з 01.04.2004 року по 31.12.2006 року, за наслідками якої складений акт від 09.07.2007 року № 20/35-30-32358806.
На підставі складеного акту перевірки Костопільською міжрайонною податковою інспекцією складено податкове повімомлення-рішення №00000742341/0 від 18.07.2007 року, яким донараховано податок на додану вартість за кодом платежу3014010100 на загальну суму 27846 грн. 30 коп., в т.ч. за основним платежем -18564 грн. 20 коп., штрафні (фінансові) санкції - 9282 грн. 10 коп.
В акті перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №00000742341/0, вказано в порушення ТзОВ "Свиспан Лімітед" абз.3 ст.8 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" №3235-ІУ від 20.12.2005р. безпідставно віднесено до податкового кредиту за період, що перевірявся, 18564,2 грн. податку на додану вартість,сплачених при отриманні природного газу, імпортованого за міжнародними договорами, а саме: квітень 2006 року - 9098 грн. 55 коп.; травень 2006 р. - 7753 грн. 41 коп.; листопад 2006 року -1631 грн. 62 коп.
Відповідно до абзацу 3 статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на2006 рік" від 20 грудня 2005 року №3235-IV (із змінам та доповненнями) у 2006 році операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, щоне є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
Між ТОВ "Свиспан Лімітед" (Покупець) та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (Постачальник) 30.12.2005 року укладено Договір №06/05-2300-ТЕ-28 на постачання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій (далі - договір на постачання природного газу).
Пунктом 1.2. договору на постачання природного газу передбачено, що за даним договором постачається імпортованийприродний газ, отриманий НАК "Нафтогаз України" за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України та переданий Постачальнику за договором купівлі-продажу природного газу між НАК "Нафтогаз України" та Постачальником. Ціна за 1000,0 куб м. природного газу на момент укладення договору встановлена сторонами у розмірі 206 грн. 40 коп., крім того ПДВ - 0% (п.5.1. договору на постачання природного газу).
15 березня 2006 року сторонами підписано Додаткову угоду №1 до договору на постачання природного газу (а.с.23), відповідно до якої п.5.1. доповнено підпунктом 5.1.2. такого змісту: "5.1.2. В разі поставки газу згідно п.1.4. даного договору, отриманого не на виконання міжнародних договорів України, ціна за 1000,0 куб.м. газу без врахування вартості транспортування газу територією України для платників ПДВ становить 206 грн.25 коп., крім того цільова надбавка до тарифу на газ (2%) становить 4 грн. 125 коп., крім того ПДВ за ставкою 20% - 42 грн. 075 коп.; вартість транспортування газу територією України становить 47 грн. 50 коп., крім того ПДВ за ставкою 20% - 9 грн. 50 коп.. Разом до сплати за 1000 куб.м. газу 309 грн. 45 коп. з врахуванням ПДВ".
Пунктом 4 Додаткової угоди №1 до договору на постачання природного газу встановлено, що вона поширює свою чинність на відносини між сторонами, що склалися з 01.01.2006 року і діє протягом дії Договору.
13.10.2006 року сторонами підписано Додаткову угоду №2 до договору на постачання природного газу (а.с.24), якою встановлено з 01.10.2006 р. ціну за 1000,0 куб.м. природного газу в розмірі 686,00 грн. з врахуванням ПДВ, вартості транспортування газу, цільової надбавки на природний газ, отриманий не на виконання міжнародних договорів України.
Відповідно до п.1.3. Договору №06/05-2300ТЕ-28 від 30.12.2005 року газ, що постачається за даним договором, використовується Покупцем виключно для вироблення теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій.
Згідно з п.п.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №1729 від 27.12.2001 року в редакції чинній на момент здійснення господарських операцій за договором №06/05-2300ТЕ-28 між ТОВ "Свиспан Лімітед" та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" встановлено, що потреба в природному газі установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень промислових підприємств задовольняється з ресурсів природного газу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Відтак, на виконання договору ТОВ «Свиспан Лімітед» могло отримувати від ДК «Газ України» природний газ отриманий за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, так і за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними не на виконання міжнародних договорів України.
У підписаних між ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", ТОВ "Свиспан Лімітед" та ВАТ "Рівнегаз" актах передачі-приймання природного газу від 28.02.2006 р. на суму 66917 грн.34 коп., від 31.03.2006 р. на суму 57024 грн. 21 коп., від 30.04.2006 р. на суму 592 грн. 91 коп. та від 30.11.2006 р. на суму 108477 грн. 17 коп. (а.с.25-28) зазначено, що ДК "Газ України" передав, а ТОВ "Свиспан Лімітед" прийняв імпортований природний газ туркменського походження згідно договору №06/05-2300-ТЕ-28, який отриманий за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними не на виконання міжнародних договорів України. Позивач сплатив постачальнику за природний газ грошові кошти, в тому числі і ПДВ, та на підставі одержаних податкових накладних включив сплачену в ціні товару суму ПДВ до податкового кредиту за квітень 2006 р. в сумі 9098 грн. 55 коп., за травень 2006 р. - 7753 грн. 41 коп., за листопад 2006р.- 1631 грн. 62 коп., що підтверджується, наявними в матеріалах справи, податковими накладними, виписаними позивачу ДК "Газ України".
Згідно укладеного договору на постачання природного газу ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" постачав позивачу протягом січня-грудня 2006 року природний газ туркменського походження, отриманого як на виконання міжнародних договорів України за нульовою ставкою податку на додану вартість, що відповідає нормі абз. 3 ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", так і отриманого не на виконання міжнародних договорів України за ставкою податку на додану вартість 20%. Чинне законодавство України не покладає обов'язку на покупця природного газу перевіряти походження природного газу та контролювати обсяги поставок природного газу на виконання (на не виконання) міжнародних договорів України. Останнє є прерогативою постачальника природного газу - ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", який отримував природний газ імпортного походження згідно укладених договорів з НАК "Нафтогаз України".
Крім того, реалізація природного газу суб'єктам підприємницької діяльності здійснюється відповідно до вимог Господарського кодексу України. Згідно ст.67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами у всіх сферах господарської діяльності здійснюється на основі договорів, підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать чинному законодавству України.
Відповідно до ч.1 ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Згідно зі ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договір №06/05-2300ТЕ-28 від 30.12.2005 року з додатковими угодами №1 від 15.03.2006 року та №2 від 13.10.2006 року, укладені між ТОВ "Свиспан Лімітед" та ДК "Газ України", на момент судового розгляду справи є дійсними та не оспореними в судовому порядку. Оскільки ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" постачав частково природний газ туркменського походження, отриманого за зовнішньоекономічними договорами на не виконання міжнародних договорів України, а Закон України «Про державний бюджет України на 2006рік не передбачає оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою реалізації газу, отриманого за зовнішньоекономічними договорами не на виконання міжнародних договорів, то нарахування ПДВ при продажу такого природного газу позивачу проводиться за загальними правилами, встановленими Законом України «Про податок на додану вартість» №1268/97 від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон про ПДВ).
П. 3.1. ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
Відповідно до пп.7.5.1. п. 7.5. ст.7 Закону про ПДВ датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку і оплати товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунка (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
П.п. 7.4.1. пункту 7.4. статті 7 Закону про ПДВ (чинної редакції) визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно пп.7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону про ПДВ не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.
Закон про ПДВ визначає єдиний випадок неможливості включення витрат із сплати ПДВ до податкового кредиту звітного періоду - у разі непідтвердження витрат зі плати ПДВ податковими накладними. А податкова накладна є єдиним документом, який підтверджує сплату покупцем податку на додану вартість у ціні товару.
Включені позивачем до складу податкового кредиту у квітні, травні, листопаді 2006р. відповідно суми ПДВ 9098,55 грн., 7753,41 грн., 1631,62 грн., підтверджені податковими накладними №2785 від 28.02.2006 р., №5476 від 31.03.2006 р., №13745 від 31.10.2006 р., які складено відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до положень ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч.1 ст. 19 Конституції України).
Законодавство України не встановлює пільг з оподаткування податком на додану вартість природного газу імпортного походження, отриманого не на виконання міжнародних договорів України.
Крім того, згідно п.11.4. ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому законі, пріоритет мають норми цього закону.
При наявності розбіжностей щодо оподаткування природного газу імпортного походження між законом про ПДВ та законом про державний бюджету України на підставі п.11.4. ст.11 Закону про ПДВ застосуванню підлягають норми цього закону. А нормами закону про ПДВ не передбачено оподаткування за нульовою ставкою природного газу імпортного походження, одержаного як на виконання, так і не на виконання міжнародних договорів України.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об’єктивно і всебічно з’ясованих обставинах, відповідає вимогам ст.ст.2,10,11,71,72,138,143,159,161-163 КАС України, доводи апеляційної скарги її не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції не має.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Костопільської міжрайонної податкової інспекції Рівненської області , - залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Рівненської області від 28.09.2007р. у справі №3/34 за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед", м. Костопіль, Рівненської області до Відповідача: Костопільської міжрайонної податкової інспекції Рівненської області, м. Костопіль, Рівненської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення. На ухвалу апеляційного суду може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після проголошення, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України – з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : І.Я.Олендер
Судді: Р.М.Шавель
В.П.Любашевський