Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2-а-4304/11
11.11.2011
Оржицький районний суд Полтавської області у складі головуючого Грузман Т.В., секретаря Куцовол Л.М., прокурора Горковенка М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну позовну заяву прокурора Оржицького району Полтавської області до Лазірківської сільської ради Полтавської області про скасування рішення сесії сільської ради, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування рішення сесії Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23.09.2011 року про проведення місцевого референдуму стосовно виходу Лазірківської сільської ради з територіального підпорядкування Оржицького району та перехід в територіальне підпорядкування до Гребінківського району. Вказаний референдум призначено на 20 листопада 2011 року. 05.10.2011 року прокурором Оржицького району було внесено протест на дане рішення сільської ради, але 12 жовтня 2011 року його було відхилено. Враховуючи вказане, прокурор прохає скасувати вищезазначене рішення сесії Лазірківської сільської ради, як таке, що суперечить законодавству України, а саме п.29 ст. 85 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4,6, 6-1, 10 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», поскільки вирішення даного питання законодавством віднесено до відання виключно Верховної Ради України. Прийняття рішення сесією сільської ради згідно Конституції України не відповідає її положенням та порушує норми ст. 19 Конституції України.
У судовому засіданні прокурор заяву підтримав з мотивів, що в ній вказані.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали та вважають, що при прийнятті рішення сесією Лазірківської сільської ради від 23 вересня 2011 року не було порушено діючого законодавства, що регулюють порядок проведення місцевих референдумів. Згідно рішення іншої сесії Лазірківської сільської ради від 12 жовтня 2011 року було внесено зміни та доповнення у спірне рішення сесії, яким конкретизовано назву референдуму шляхом доповнення рішення сесії словом «консультативний». Так як прокурором Оржицького району Полтавської області протестів на змінене рішення сесії сільської ради не вносилось, а попереднє рішення сесії сільської ради «Про проведення референдуму»№ 01-14-06 від 23.09.2011 року є не чинним, то і підстав для задоволення позову немає. Крім того, зазначили, що у с.Лазірки буде проведено лише опитування громадян, що не тягне за собою наслідків референдуму, а є лише дорадчим з»ясуванням думки населення по питанню зміни територіального підпорядкування.
При розгляді справи судом було досліджено слідуючі докази, які містяться у матеріалах справи.
Відповідно до рішення чотирнадцятої сесії шостого скликання № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року Лазірківської сільської ради «Про призначення референдуму»зазначено про призначення на 20 листопада 2011 року проведення місцевого референдуму. Питанням, що виноситься на його розгляд є: «Чи згідні Ви на вихід Лазірківської сільської громади з територіального підпорядкування Оржицького району та перехід в територіальне підпорядкування Гребінківського району»ТАК чи НІ.
Протест прокурора Оржицького району Полтавської області № 88-1245 вих. 11 від 05.10.2011 року згідно якого на підставі ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» запропоновано скликати позачергову сесію сільської ради на якій розглянути протест прокурора. Скасувати незаконне рішення № 01-14-06 14 сесії 6 скликання Лазірківської сілької ради Оржицького району Полтавської області від 23.09.2011 року «Про призначення референдуму», як таке що прийнято з перевищенням повноважень, передбачених чинним законодавством України. Прокурор зазначає, що було порушено п.29 ст. 85 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4,6, 6-1, 10 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми».
12 жовтня 2011 року протест прокурора Оржицького району було розглянуто та згідно рішення шістнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 02-16-06 від 12 жовтня 2011 року відхилено, так як згідно з рішенням шістнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-16-06 від 12.10.2011 року було прийнято рішення внести уточнення та доповнення у спірне рішення сесії від 23.09.2011 року, а саме, у вступній частині рішення після фрази «Керуючись ст. 21»доповнити «ст. 46», після фрази відповідно до «п.18»доповнити «ч.1». У назві та у всіх пунктах рішення перед словом «референдум»доповнити словом «консультативний»у відповідних відмінках.
У судовому засіданні 11 листопада 2011 року суду було надано редакцію рішення 14 сесії шостого скликання № 01-14-06 Лазірківської сільської ради «Про призначення консультативного референдуму»з урахуванням зазначення у його тексті слова «консультативний» та доповнення посилання на ст. 46 Закону України «Про всеукраїнський та місцевий референдуми»та п. 18 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Проаналізувавши зібрані по справі докази, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд прийшов до слідуючого висновку.
Ст. 4 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми»передбачає, що предметом місцевого референдуму може бути: прийняття, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць; прийняття рішень, які визначають зміст постанов місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих і розпорядчих органів. Згідно ст. 6 даного Закону передбачено, що на місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної Ради народних депутатів та її голови. Виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних одиницях вирішуються питання про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах; питання про реорганізацію або ліквідацію комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами. На місцеві референдуми не виносяться питання про скасування законних рішень вищестоящих органів державної влади і самоврядування; питання, віднесені до відання органів суду і прокуратури; питання, пов'язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції відповідної місцевої Ради народних депутатів та її виконавчих і розпорядчих органів. Статтею 6-1 передбачено, що проведення референдумів з питань, що не відносяться до відання Республіки Крим та органів місцевого і регіонального самоврядування адміністративно-територіальних одиниць в Україні, не допускається, а результати таких референдумів визнаються такими, що не мають юридичної сили. У статті 46 Закону зазначено, що з метою виявлення волі громадян при вирішенні важливих питань загальнодержавного та місцевого значення у передбаченому цим Законом порядку можуть проводитись всеукраїнські та місцеві дорадчі опитування громадян України (консультативні референдуми). Результати дорадчого опитування розглядаються і враховуються при прийнятті рішень відповідними державними органами. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами до відання місцевого самоврядування. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади. Згідно ст. 26 Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішється питання прийняття рішення про проведення місцевого референдуму. Відповідно до п. 12 ст. 43 Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання прийняття за пропозицією територіальних громад рішення щодо проведення консультативного опитування з питань, які стосуються їх спільних інтересів. Відповідно до п. 29 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів. Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд прийшов до висновку про задоволення позову прокурора та згідно ч.2 ст. 11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, поскільки вказане є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять. До такого висновку суд прийшов проаналізувавши остаточний зміст рішення 14 сесії шостого скликання Лаізрківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року. При цьому суд звернув увагу на слідуюче, враховуючи заперечення на позов представниками сільської ради зазначено, що у с.Лазірки 20 листопада 2011 року буде проведено консультативне опитування, хоча при цьому не виконано положень п.12 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування»щодо вирішення даного питання виключно на пленарному засіданні районної чи обласної ради. Зазначивши у спірному рішенні 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про проведення консультативного референдуму»лише про проведення консультативного референдуму відповідачем не зазначено його повної назви щодо дорадчого опитування , що викривляє положення ст. 46 «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», на який відповідач посилається. Доповнивши у рішенні 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про проведення консультативного референдуму»перед словом «референдум»словом «консультативний»відповідач у новій редакції рішення сесії посилається на загальні положення про проведення місцевого референдуму, що потребує певної процедури, яка передбачена ст. 4, 6, 6-1 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», при цьому не врахувавши положень п. 29 ст. 85 Конституції України. З огляду на те, що первинне рішення сесії Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року не скасоване та є чинним, а рішення про його проведення прийнято всупереч вищезазначеним нормативним актам, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову прокурора Оржицького району. Разом з цим слід визнати протиправними та скасувати подальші рішення сесій Лазірківської сільської ради від 12 жовтня 2010 року та від 23 вересня 2011 року ( у новій редакції). Дані рішення сесії Лазірківської сільської ради мають похідний характер та також мають бути скасованими, так як сесія сільської ради при їх прийнятті вийшла за межі наданих їм повноважень та перебрала на себе функції інших органів державної влади. Не чітке формулювання у рішеннях сесій Лазірківської сільської ради назви референдуму, чи він являється консультативним, чи є опитуванням громадян, чи є місцевим референдумом є підставою для визнання даних рішень незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до п. 7 ст. 161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує чи є підстави для скасування заходів забезпечення адміністративного позову. Враховуючи вказане, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для скасування заходів забезпечення позову, поскільки відповідно до ухвали Оржицького районного суду від 03.11.2011 року позов було забезпечено шляхом зупинення дії рішення сесії Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23.09.2011 року, референдум призначено на 20 листопада 2011 року, вказане рішення суду на вказану дату ще не набере чинності, то і підстав для скасування даних заходів суд не вбачає.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. 19, п. 29 ст. 85 Конституції України, ст. 4,6,6-1, 46 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», ст. 7, 26, 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі ч.2 ст. 11, п.7 ст. 161, 158-163, 94 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву прокурора Оржицького району Полтавської області задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму».
Визнати протиправним та скасувати рішення 16 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року «Про внесення уточнень та доповнень до рішення сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму».
Визнати протиправним та скасувати рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення консультативного референдуму»(із уточненням та доповненнями внесеними рішенням ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року.
Захід забезпечення адміністративного позову згідно ухвали від 03.11.2011 року не скасовувати.
Стягнути з Лазірківської сільської ради судовий збір на користь УДК в Оржицькому районі, код отримувача (ЄДРПОУ) 34698783, рахунок отримувача 31210206700357, банк отримувача ГУДКУ у Полтавській області м.Полтава. МФО 831019, код класифікації доходів бюджету: 22030001 у розмірі 84 грн. 69 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Оржицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.В.Грузман