Донецький апеляційний АДМІНІСТРАТИВНИЙ суд
П О С Т А Н О В А
Іменем України
« 06 » серпня 2008 року справа № 22а-8391/08
м. Донецьк, бул.Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Старосуда М.І.
при секретарі судового засіданняЛітвіновій Л.О.
за участю представників сторін:
від позивача – Годз О.П. – довір. від 14.01.2008 року б/н
від відповідача– Хандуріна Н.М. – довір. від 05.08.2008 року № 28036/10/10-3, Чучалов О.О. – довір. від 05.08.2008 року № 28035/10/10-3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства “Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння”
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 26.05.2008 року
у справі№ 2а-5558/08
за позовом Державного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння”
до відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
про скасування податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Державне відкрите акціонерне товариство “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення – рішення від 05.02.2008 року № 0002851312/1/4001/10/15-16-23/3 про визначення суми податкового зобов’язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог – а.с. 35 – 38).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2008 року у справі № 2а-5558/08 (суддя Галатіна О.О.) в задоволенні позовної заяви відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій вона просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального права.
Зазначає, що в постанові суду неповно відображені усі обставини справи, які мають значення для вирішення спору, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Вказує на те, що ДВАТ “Донецьке ШПУ” створене в процесі корпоратизації, його засновником є Міністерство вугільної промисловості, є державним підприємством, тому повинно відраховувати частину прибутку в розмірі 15%.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів встановила.
В основу повідомлення – рішення, яке оспорювалось, покладений акт від 12.11.2007 року № 753/15-16-23/3-00180350 про результати документальної невиїзної камеральної перевірки з питання достовірності здійснення відрахувань до державного бюджету частини прибутку доходу за І півріччя 2007 року.
За висновком акту перевірки товариству інкримінувалось порушення вимог ст. 63 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо заниження ставки відрахування частини прибутку до державного бюджету на 25%, що привело к заниженню нарахованої частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово – господарської діяльності в 2007 році, за І півріччя 2007 року – на суму 7992 грн.
Як встановлено судом першої інстанції та апеляційним судом, державне відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів i свердловин» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комитетом Донецької міської ради 03.06.1997 року за № 1 266 105 0002 003728, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (а.с. 12).
Згідно довідки ЄДРПОУ організаційно – правова форма – відкрите акціонерне товариство, форма власності – державна (а.с. 13).
Товариство належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25 липня 2005 року № 1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 5 жовтня 2005 року № 1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2005 року № 417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств».
Згідно статуту ДВАТ «Донецьке ШПУ» ДП ВАТ «ДХК «СШБ» засноване відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 30 вересня 1996 року № 499 шляхом перетворення державного підприємства «Донецьке шахтопроходницьке управління по бурінню стволів i свердловин ПШО «Спецшахтобуріння» у Державне відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 15 червня 1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію державних підприємств» (а.с. 5).
Відповідно до пункту 5 статуту, статутний фонд товариства складає 1111790 грн., який поділений на 4447160 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. за кожну (а.с. 7).
Засновником товариства, згідно п. 4.1 статуту, є держава в особі Міністерства вугільної промисловості України (а.с. 6 – зворотний бік).
Згідно листа Міністерства вугільної промисловості України від 02.11.2007 року № 1774/03/04-02 ВАТ ДХК “Спецшахтобуріння” та її дочірні підприємства, в тому числі і позивач у справі, створені в процесі корпоратизації, їх засновниками є Міністерство вугільної промисловості, на момент корпоратизації та на даний час 100% акцій належать державі в особі Міністерства вугільної промисловості, рішення про їх приватизацію Фондом державного майна України не приймалось, відповідно до статутів господарських товариств у період до прийняття рішення про продаж їх акцій, що є у державній власності, до них застосовуються норми чинного законодавства, встановлені для державних підприємств (а.с. 14).
Відповідно до декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2007 року, поданих товариством податковому органу та розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами фінансово - господарської діяльності за 3 квартали 2007 року, товариство задекларувало сплату частини прибутку (доходу) в розмірі 95850 грн. за ставкою 15%.
Як вважає податкова інспекція, оскільки організаційно – правова форма – відкрите акціонерне товариство, позивач повинен був нарахувати частину прибутку в розмірі 40% згідно ст. 63 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік.”
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом.
В апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального права, як зазначає заявник скарги, оскільки усі акції належать державі в особі Міністерства вугільної промисловості, він правомірно нарахував частину прибутку, яка підлягає сплаті до державного бюджету, за ставкою 15%.
Колегія суддів вважає такий висновок правомірним, а апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження податкових органів визначені Законом України “Про державну податкову службу в Україні” , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження податків, платежів.
Таким чином, відповідач у справі суб’єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до ст. 11 Закону України “Про систему оподаткування” платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.
Згідно ст. 63 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу): державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків;
акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Установити, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.
Установити, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році частину прибутку відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.
Віповідно до п. 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів Украши від 29.01.2007 року № 68, наказом ДПА України від 03.04.2007 №. 207 затверджена форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності у 2007 році та Порядок його складання.
Зазначений Розрахунок подається господарськими організаціями: державними (кpiм Державного підприємства обслуговування повітряного руху України “Украерорух”), у тому числі казенними підприємствами та їx об'еднаннями i дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб'ектами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки, та ix дoчipнiми підприємствами.
Як зазначалось раніше, позивач надав до органу державної податкової служби зазначений розрахунок, у якому визначив суму сплати частини прибутку за ставкою 15%.
Колегія суддів вважає неправомірним висновок відповідача щодо необхідності застосовувать у цьому випадку ставку 40% як для акціонерних товариств, виходячи з наступного.
Поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників визначає Закон України “Про господарські товариства”.
Згідно ст. 24 цього Закону акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.
Як зазначалось раніше, ДВАТ “Донецьке ШПУ” ДП ВАТ “ДХК “СШБ” створене в процесі корпоратизації, засновником його є Міністерство вугільної промисловості України.
Форма власності, згідно довідки ЄДРПОУ – державна, 100% акцій товариства належать державі в особі Міністерства вугільної промисловості.
Таким чином, оскільки форма власності позивача – державна, 100% його акцій належить державі, позивач правомірно застосував при обчисленні частки прибутку, яку належить сплатити до державного бюджету, в розмірі 15%.
Крім того, колегія суддів враховує те, що рішення про приватизацію акцій державного товариства Фондом державного майна України не приймалось, відповідно до статуту господарського товариства у період до прийняття рішення про продаж їх акцій, що є у державній власності, до них застосовуються норми чинного законодавства, встановлені для державних підприємств
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність висновків про порушення позивачем законодавства при декларуванні результатів господарських операцій відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду прийнята при невірному застосуванні норм матеріального права, тому підлягає скасуванню, а позовна заява - задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 11 Закону України “Про систему оподаткування”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 2, ст. 9, ст. 71, ст. 72, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.3 ст. 198, п. 3, 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2008 року у справі № 2а-5558/08 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2008 року у справі № 2а-5558/08 за позовом Державного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення – рішення від 05.02.2008 року № 0002851312/1/4001/10/15-16-23/3 про визначення суми податкового зобов’язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. - скасувати.
Позовну заяву Державного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення – рішення від 05.02.2008 року № 0002851312/1/4001/10/15-16-23/3 про визначення суми податкового зобов’язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. – задовольнити.
Податкове повідомлення – рішення Спеціалізованої державної податкової інспекціїх по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку від 05.02.2008 року № 0002851312/1/4001/10/15-16-23/3 про визначення суми податкового зобов’язання по частині прибутку господарських організацій, що вилучається до державного бюджету в сумі 128887 грн. 50 коп., в тому числі основний платіж в сумі 122750 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6137 грн. 50 коп. – скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного відкритого акціонерного товариства “Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин” дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства Державна холдінгова компанія “Спецшахтобуріння” витрати, пов’язані зі сплатою судового збору, в сумі 5 грн. 10 коп.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 06.08.2008 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 11.08.2008 року.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
М.І.Старосуд
З оригіналом згідно
головуючий суддя І.В.Геращенко