Єдиний державний реєстр судових рішень Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-1013/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2011 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Михалюка О. П. секретаря судових засідань ОСОБА_1, з участю позивачки ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області , управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов”язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю та провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення , відповідно , -
В С Т А Н О В И В:
21.09.2011 року ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районіЖитомирської області , управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов”язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю за останні 6 місяців та провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2011 року , поновивши строк звернення до суду , відповідно.
Обґрунтовуючи вимоги заяви, ОСОБА_2 зазначила, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії , а тому відповідно до ст.ст. 48, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( надалі Закон) має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат та на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю , особам віднесеним до 2 категорії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Однак відповідачі нараховують і виплачують її вказані виплати у меншому розмірі, ніж передбачено цим Законом, посилаючись при цьому на постанову Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” . Але відповідно до ст. 8 Конституції України , в Україні визнається і діє принцип верховества права. Закон має пріоритетне значення перед зазначеною постановою КМ України .
Ухвалою суду від 06 жовтня 2011 року відмовлено позивачці ОСОБА_2 в поновленні строку звернення до суду із адміністративном позовом за період 2007-2010 років щодо вимог про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення . Вказані вимоги залишено без розгляду .
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала із підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача : управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації ОСОБА_3 позовних вимог не визнала , просить відмовити у позові, посилаючись на те, що розмір виплат на оздоровлення в сумі 100 гривень визначений постановою КМ України і фактично ця сума виплачена для ОСОБА_2 Але при цьому управління не має повноважень для нарахування та виплати даних коштів , їх проводить Житомирський обласний центр по нарахуванню та виплаті допомог .
Представник відповідача –управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області в судове засідання не з”явився, надав суду письмові заперечення проти позову, у яких просить відмовити в задоволенні позову у зв’язку з безпідставністю та необґрунтованістю заявлених позовних вимог та розглянути справу без представника .
Оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково із слідуючих підстав.
Судом встановлено, що згідно посвідчення № 231214 ( а.с. 4) позивачка ОСОБА_2 віднесена до осіб 2 категорії, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно положень ч.1 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ) особам, віднесеним до другої категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України,”були внесені зміни до ст.51 вказаного Закону, зокрема в частині встановлення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесеним до 2 категорії, в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, що були внесені до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28.12.2007 року були визнані неконституційними.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Обчислення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, позивачу здійснювалось управлінням ПФУ в Баранівському районі Житомирської області в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що не відповідає положенням діючої редакції ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується відповіддю відповідача на звернення до нього ОСОБА_2 ( а.с. 5) .
Згідно з ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зміни в дану статтю , внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008) щорічна допомога на оздоровлення виплачується, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 отримала зазначену допомогу за 2011 році у червні 2011 року в розмірі 100 грн. Даний розмір щорічної допомоги на оздоровлення визначений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що не грунтується на вимогах Закону.
Згідно положення ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві застосуванню підлягає ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позов подано позивачем до суду 21.09.2011 року. Допомогу на оздоровлення ОСОБА_2 отримала у червні 2011 року.
Законом України Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”,( 3491-VІ) норма статті 51 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується у порядку та розмірах , встановлених КМ України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. З 23.07.2011 року набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів України за № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Тому необхідно визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Баранівському районіщодо ненарахування і невиплати додаткової пенсії ОСОБА_2 за шкоду, заподіяну здоров’ю за період з 21 березня 2011 року по 23 липня 2011 року згідно вимог ст. 51 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі провести перерахунок та виплату належних сум відповідно до Закону за даний період.
Також необхідно визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо призначення ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення у 2011 році з порушенням вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати перерахувати та виплатити її щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично виплачених сум .
Сторони по справі звільнені від сплати судового збору на підставі ст. 5 п. п. 10, 18 Закону України “Про судовий збір”, крім управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації , в решті він покладається на рахунок держави .
Керуючись ст.ст.22,152 Конституції України, ст. 48, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування", Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст.2, 9, 11, 71, 160-163, 256 ч.1 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Баранівському районі Житомирської області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_2 передбаченої частиною першою статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеній до другої категорії постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС- в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Баранівському районі Житомирської області нарахувати і виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю як особі, віднесеній до другої категорії постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч.1 ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із її розміру , встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування", за період з 21 березня 2011 року по 23 липня 2011 року з врахуванням виплачених сум. Постанову в цій частині допустити до негайного виконання в межах суми стягнення пенсії за один місяць.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо призначення ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення у 2011 році з порушенням вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням фактично виплачених сум , виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Стягнути із управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації Житомирської області судовий збір в сумі 28 грн. 23 коп.( одержувач УДК у Баранівському районі , ЄДРПОУ 20413431, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області МФО 811039, рахунок 31217206700037, код класифікації доходів 22030001, ЄДРПОУ суду 02896041, призначення платежу : судовий збір для Баранівського районного суду).
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення , а особами, які не були присутні в судовому засіданні , в той же строк з часу отримання їїкопії.
Суддя:ОСОБА_4