Ухвала суду № 19496130, 22.11.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2011
Номер справи
2а/2370/4582/2011
Номер документу
19496130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/4582/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"22" листопада 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіГрищенко Т.М.,

суддівЛічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Луцак А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Контрольно - ревізійного управління у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" до Контрольно - ревізійного управління у Черкаській області про визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 р. позов задоволено. Визнано протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 25.05.2011р. №23-06/43-4033 в частині стягнення з публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно»5126146 гривень 98 копійок.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство «Черкаське хімволокно»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 02.06.1994р. за ідентифікаційним кодом 00204033 та має у своєму складі відокремлений структурний підрозділ «Черкаська ТЕЦ».

У зв'язку зі зміною назви товариства 05.05.2011р. зареєстрована нова редакція Статуту публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно», яке є правонаступником відкритого акціонерного товариства «Черкаське хімволокно».

Посадовими особами відповідача проведена ревізія ВАТ «Черкаське хімволокно»в частині діяльності відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ»з питань використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості в різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування за період з 01.01.2008р. по 31.12.2009р., за результатами якої складено акт від 15.04.2011р. №06-22/21.

Згідно з актом проведеною ревізією встановлено, що граничний тариф на послуги центрального опалення та гарячого водопостачання і теплову енергію для опалення, гарячого водопостачання, вентиляції, технічних потреб, що надаються підприємствами не комунальної форми власності, встановлювався рішеннями виконкому Черкаської міської ради та складав:

згідно п. 3 рішення від 14.08.2006р. №1127 - 170.46 грн. з ПДВ за 1 Гкал.,

згідно п. 2 рішення від 04.03.2008р. №311 - 198.33 грн. з ПДВ за 1 Гкал.

згідно п. 2 рішення від 24.02.2009р. №213 - 220.24 грн. з ПДВ за 1 Гкал.

Протягом періоду, що ревізувався, фактичні витрати, пов'язані з виробництвом теплової енергії для населення, перевищували фактичні нарахування від реалізації населенню послуг з теплопостачання по тарифам, затвердженим рішеннями виконкому Черкаської міської ради на відповідні періоди, у зв'язку з чим відокремлений підрозділ «Черкаська ТЕЦ»подавав документи до обласної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу для отримання з державного бюджету коштів субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах.

Протягом 2008-2009 років позивачем на підставі вищезазначених протоколів засідання обласної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу та Розрахунків обсягу заборгованості минулих років з різниці в тарифах одержано субвенції на загальну суму 75605456 грн. 16 коп. (42754711,77 грн. + 6796236.36 грн. + 11919485.03 грн. + 14135023 грн.).

Перевіркою Розрахунків обсягу заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, надану населенню, встановлено, що позивач зайво включив перерахунки за неякісні та не в повному обсязі надані послуги на загальну суму 8257 грн. 58 коп. вартість послуг виробничого характеру на суму 25663 грн. 50 коп. та понаднормативні втрати на виробництво теплової енергії на суму 5126146 грн. 98 коп. всього зайво включена вартість складає 5163942,25 грн.

Так, відповідно до Розрахунку нормативних втрат тепла в теплових мережах Черкаської ТЕЦ, здійсненого у 2006 році ВАТ «ЛьвівОРГРЕС»до фактичних витрат з надання послуг для населення (повної собівартості) підлягають включенню нормативні витрати на виробництво теплоенергії в магістральних теплових мережах Черкаської ТЕЦ у розмірі 9,22% Крім цього, до фактичних витрат з надання послуг для населення (повної собівартості) підлягають включенню нормативні втрати тепла в розподільчих теплових мережах КПТМ «Черкаситеплокомуненерго»у розмірі 12.7%.

Таким чином, загальний розмір нормативних втрат тепла, які підлягають включенню до фактичних витрат з надання послуг для населення (повної собівартості), складає 20,7% (9.22% + 12,7%).

Згідно з Розрахунком завищення обсягів субвенції (додаток № 17 до акта ревізії) понаднормативні втрати тепла в теплових мережах складають: у 2006 році -2.59%, у 2008 році - 5.39%, у 1-му кварталі 2009 року - 5.83%.

Внаслідок включення понаднормативних втрат тепла в теплових мережах Черкаської ТЕЦ (понад 9,22%) позивачем порушено вимоги пункту 3-2 та абзац З пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. №955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», пункт 4. абзац 2 пункту 5 Порядку №440 та пункт 4. абзац 3 пункту 6 Порядку №193. та завищено вартість використаного палива для виробництва тепла для 1 групи (населення) в рядку за кодом 104 Розрахунку фактичної собівартості теплової енергії за 2006 рік та в рядках за кодом 005 Розрахунків фактичної собівартості теплової енергії за 2008 рік та 1 -й квартал 2009 року.

Вказане порушення призвело до завищення Розрахунків обсягу заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, надану населенню, в частині фактичних витрат з надання послуг для населення (повна собівартість) (рядок З Розрахунків обсягу заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію) та як наслідок, до зайвого отримання субвенції з Державного бюджету на суму 5126146 грн. 98 коп., в т.ч. за 2006 рік - 815728 грн. 61 коп. за 2008 рік - 2810776 грн. 69 коп. та за 1 квартал 2009 року - 1499641 грн. 68 коп.

На підставі акта ревізії відповідачем направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією ВАТ «Черкаське хімволокно»в частині діяльності відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ»від 25.05.2011р. №23-06/43-4033. якою зобов'язано позивача перерахувати до Державного бюджет у України кошти в сумі 5163942 грн. 25 коп.

Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання»від 02.06.2005р. №2633-1V передбачено, що тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії; тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання; у разіякщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тарифи повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-V1 передбачено перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних приписів постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2008р. №440 затверджено Порядок перерахування у 2008 році субвенції і державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних приписів постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №193 затверджено Порядок перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення. що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Пункт 4 Порядку №440 та пункт 4 Порядку №193 містять аналогічні норми, якими визначено, що обсяг заборгованості з різниці в тарифах визначається учасниками розрахунків як різниця між фактичними витратами на теплову енергію (виробництво, транспортування і постачання теплової енергії, послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання), і фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими для населення тарифами з урахуванням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги з відрахуванням дотації місцевих бюджетів, отриманої учасниками розрахунків длявідшкодування різниці в тарифах, і фактично погашеної у 2006 році заборгованості з різниці в тарифах відповідно до Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення. затверджених для населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2006 р. N 705.

Розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах складається за формою згідно з додатком (пункт 5 Порядку №440 та пункт 6 Порядку №193).

Згідно з пунктом 4 Порядку №440 та пунктом 5 Порядку №193 обсяг заборгованості з різниці в тарифах з теплової енергії розраховується учасниками розрахунків на підставі таких підтвердних документів:

розрахунок фактичної собівартості теплової енергії, що засвідчений підписом керівника або іншої уповноваженої особи учасника розрахунків і скріплений печаткою:

копія рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про затвердження (погодження) тарифів на теплову енергію;

звіт про витрати з надання послуг з теплопостачання і фінансові показники діяльності підприємств, що засвідчений підписом керівника або іншої уповноваженої особи учасника розрахунків і скріплений печаткою (за формою N 1С);

звіт про постачання теплової енергії (за формою N 1-теп). звітний кошторис витрат на виробництво електро та теплоенергії (відомча форма звітності N 23-енерго), довідка про корисний відпуск електричної та теплової енергії і розрахунки за неї (за відомчою формою звітності N 32-енерго).

Втрати на виробництво тепла зазначаються у рядку 30 Звіту про постачання теплоенергії форми № 1-теп. затвердженої наказом Держкомстату України від 12.07.2007р. №215.

Пунктом 2.3.8 Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 1-теп "Звіт про постачання теплоенергії", затвердженої наказом Держкомстату України від 17.08.2004р. №482, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.08.2004р. за №1079/9678. передбачено, що у рядку 30 наводяться усі втрати теплової енергії, які мали місце в звітному періоді. Загальна кількість втрат теплової енергії визначається як різниця між кількістю тепла, поданого в мережу (включаючи кількість виробленого тепла і придбаного зі сторони з відрахуванням тепла, витраченого на власні виробничі потреби котелень), і кількістю тепла, спожитого усіма споживачами (абонентами) (ряд. 30 = ряд. 17 - ряд. 23 + ряд. 22 - ряд. 24).

Натомість ні формою Звіту про постачання теплоенергії форми №1-теп. ні вказаною Інструкцією не передбачені нормативні та понаднормативні втрати тепла.

Зі змісту вказаних норм слідує, що до Розрахунків фактичної собівартості теплової енергії та відповідно до Розрахунків обсягу заборгованості повинні включатись фактичні втрати тепла.

З огляду на зазначене колегія також погоджується з доводами позивача щодо включення до фактичної собівартості теплової енергії фактичних, а не нормативних втрат теплової; енергії та приходить до висновку про відсутність порушення пункту 4 Порядку №440 та пункту 5 Порядку №193.

Також, згідно з абзацом 2 пункту 4 Порядку №440 фактичні витрати на послуги для населення на теплову енергію визначаються без урахування інших витрат з операційної

діяльності, які не можуть включатися до тарифів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. №955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води».

Згідно з абзацом 3 пункту 6 Порядку №193 фактичні витрати на послуги для населення з постачання теплової енергії визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. №955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води».

Беручи до уваги, що відповідно до пункту 4 Порядку №440 та пункту 4 Порядку №193 обсяг заборгованості з різниці в тарифах визначається як різниця між фактичними витратами на теплову енергію і фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими для населення тарифами з відрахуванням дотації місцевих бюджетів, отриманої учасниками розрахунків для відшкодування різниці в тарифах, суд приходить до висновку, що норми абзацу 2 пункту 4 Порядку №440 та абзацу 3 пункту 6 Порядку №193 застосовуються при визначенні фактичних нарахувань, які здійснені позивачем при затвердженні тарифів для населення, відтак при визначенні фактичних витрат теплової енергії не застосовуються.

Беручи до уваги вищезазначене суд прийшов до правильного висновку, що вимога Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 15.04.2011р. №06-22/21 в частині зобов'язання ПАТ «Черкаське хімволокно»про перерахування до Державного бюджету України коштів у сумі 5126146 грн. 98 коп. є протиправною та підлягає скасуванню, колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, вважає його законним та обгрунтованим.

Згідно ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 12, 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Контрольно - ревізійного управління у Черкаській області залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 р.залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 28.11.2011 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:

Судді: