Справа № 2018/2-3141/11
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2011 р. Київський районний суд м. Харкова у складі: головуючого
судді Чередник В.Є.,
при секретарі Кварацхелія Г.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом прокуратури Київського району м. Харкова в інтересах Харківської міської ради до ОСОБА_1 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення збитків, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2011 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому посилався на те, що згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.03.2011р., складеним Управлінням Держкомзему встановлено, що усупереч вимогам ст. 125, ст. 126 ЗК України ОСОБА_1 самовільно зайнята земельна ділянка по АДРЕСА_1 площею, орієнтовано, 0,6га, із земель житлової та громадської забудови. Вказану земельну ділянку огороджено капітальним парканом, на її території побудовано дві споруди. З актом перевірки ознайомлено відповідача.
У той же день стосовно відповідача складено протокол за ст. 53-1 КУпАП, внесено припис про усунення порушень земельного законодавства та останнього притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП.
За методикою здійснення розрахунків шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, фахівцями Управління Держкомзему здійснено розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,6га за адресою: АДРЕСА_1, яка склала 127224,82 грн.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення: протиправність поведінки, шкода, причинний зв'язок між ними, вина заподіюваної шкоди. Зазначені підстави визнаються загальними, оскільки для виникнення деліктного зобов»зання їх існування потрібне в усіх випадках, якщо інше не обумовлено законом. Зокрема, встановлено, що відповідач використовував земельну ділянку самовільно, без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується зазначеними вище актом перевірки дотримання земельного законодавства, приписом про усунення порушень земельного законодавства, постановою про накладення адміністративного стягнення.
Розрахована сума спричиненої шкоди самовільним зайняттям земельної ділянки склала 127224,82 грн.
Відповідно до вимог п. 6.3 Наказу Державного комітету по земельних ресурсах Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель № ПО від 12.09.2007 «Про затвердження Методичних рекомендацій»- у разі відмови порушника земельного законодавства добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну державі, територіальній громаді, власнику чи користувачу земельної ділянки, територіальний орган Держземінспекції копію акта обстеження земельної ділянки разом із розрахунком розміру заподіяної шкоди, а також іншими матеріалами, які підтверджують факт вчинення правопорушення, та клопотанням про подання позову в суд направляють до відповідного органу прокуратури.
Шкода, спричинена відповідачем, до цього часу не відшкодована, внаслідок чого позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Самовільне зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки обмежує законного власника у праві розпоряджатися нею та використовувати за своїм призначенням, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
В судове засідання представник позивача не з"явився, надав до суду письмову заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
Суд вважає можливим провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, враховуючи, що позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до вимог ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою для представництва прокурором у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок противоправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.
Фахівцями управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Харківській області проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства в частині правомірності використання земельної ділянки по АДРЕСА_1.
Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.03.2011, складеним Управлінням встановлено, що усупереч вимогам ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України ОСОБА_1 самовільно зайнята земельна ділянка по АДРЕСА_1 площею, орієнтовано, 0,6га, із земель житлової та громадської забудови. Вказану земельну ділянку огороджено капітальним парканом, на її території побудовано дві споруди. З актом перевірки ознайомлено відповідача.
У той же день стосовно відповідача складено протокол за ст. 53-1 КУпАП, внесено припис про усунення порушень земельного законодавства та останнього притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП.
За методикою здійснення розрахунків шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, фахівцями Управління здійснено розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,6га за адресою: АДРЕСА_1, яка склала 127224,82 грн.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - припинення дії, яка порушує право, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до вимог ст. 211, ч. 1 ст. 212 ЗК України, ст. ст. 1166, 1193, ч. 4 ЦК України громадяни за самовільне зайняття земельних ділянок несуть, у тому числі, і цивільну відповідальність.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». Відповідно до вимог ст. 1 цього Закону, будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, вважаються самовільним зайняттям земельної ділянки.
Згідно з вимогами п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель №110 від 12.09.2007, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:
акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
протокол про адміністративне правопорушення;
припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
акт обстеження земельної ділянки.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення: протиправність поведінки, шкода, причинний зв'язок між ними, вина заподіюваної шкоди. Зазначені підстави визнаються загальними, оскільки для виникнення деліктного зобов язання їх існування потрібне в усіх випадках, якщо інше не обумовлено законом. Зокрема, встановлено, що відповідач використовував земельну ділянку самовільно, без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується зазначеними вище актом перевірки дотримання земельного законодавства, приписом про усунення порушень земельного законодавства, постановою про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до вимог п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007, розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, заподіяної юридичним чи фізичним особам здійснюється територіальними підрозділами Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Держкомзему.
Розрахована сума спричиненої шкоди самовільним зайняттям земельної ділянки склала 127224,82 грн.
Згідно з вимогами п. 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою: Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1), де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень; Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів; Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3; Кф -коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4; Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783.
Відповідно до вимог п. 6.3 Наказу Державного комітету по земельних ресурсах Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель № ПО від 12.09.2007 «Про затвердження Методичних рекомендацій»- у разі відмови порушника земельного законодавства добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну державі, територіальній громаді, власнику чи користувачу земельної ділянки, територіальний орган Держземінспекції копію акта обстеження земельної ділянки разом із розрахунком розміру заподіяної шкоди, а також іншими матеріалами, які підтверджують факт вчинення правопорушення, та клопотанням про подання позову в суд направляють до відповідного органу прокуратури.
Шкода, спричинена відповідачем, до цього часу не відшкодована, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Самовільне зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки обмежує законного власника у праві розпоряджатися нею та використовувати за своїм призначенням, чим завдається істотна шкода державним інтересам. Необхідність захисту інтересів держави покладає на прокуратуру обов'язок представництва держави в суді відповідно до вимог ч. 2 ст. 121 Конституції України.
Земельна ділянка є державною власністю, знаходиться у межах населеного пункту, і відповідно до вимог п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України розпорядження землями державної власності за межами населеного пункту належить до повноважень Харківської міської ради.
Відповідно до вимог ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайнята ОСОБА_1 земельна ділянка повинна бути повернута за належністю Харківській міській раді.
Відповідно до положень ст. 121 Конституції України, ст. ст. 5, 121 ЦПК України прокурор вправі звертатися до суду із заявою на захист інтересів держави. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Підставою для набуття територіальною громадою в особі Харківської міської ради права на землю є безоплатна передача їй цього майна і землі державою. Оскільки право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів, кожне порушення закону та незаконне відчуження об'єкту комунальної власності є порушенням державних інтересів.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використані у народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, літ та інша рослинність, тваринний світ) ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10,11, 88, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, ст.ст.737, 1166, 1193 ЦК України, ст.ст. 125, 126, 212 ЗК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов прокуратури Київського району м. Харкова в інтересах Харківської міської ради - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, привести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,6 га, та повернути її за належністю Харківській міській раді.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, збитки, які заподіяні внаслідок самовільного користування земельною ділянкою, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,6 га, у сумі 127224,82 грн., які необхідно перерахувати на р/р 33115331700004 УДК у Київському районі м. Харкова, код 24134573, Банк ГУДКУ МФО 851011, код платежу 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави в розмірі 1272, 24 грн., які необхідно перерахувати: код ЄДРПОУ суду 02893746, УДК у Київському районі м. Харкова, код отримувача 24134573, банк отримувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код класифікації доходів бюджету 22030001, № доходного рахунку 31219206700004
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення рішення до Київського районного суду м. Харкова апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя-