Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2а/1570/3630/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)
представник відповідача - не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кілійського районного центру зайнятості Одеської області до Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» про стягнення коштів у розмірі 31344 грн.28 коп.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернувся Кілійський районний центр зайнятості Одеської області до Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»про стягнення коштів у розмірі 31344 грн.28 коп.
В судовому засіданні 18.11.2011 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на порушення відповідачем ч.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення». Так, ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»не подава до Кілйського районного центру зайнятості звіти про фактичне звільнення на ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, звіти за формою 4-ПН не були надані. 27.04.2011 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення було складено Акт №12-16/16 та Акт №12-17/70 перевірки додержання законодавства, згідно яких на відповідача накладено штраф у розмірі 31344,28 грн. Однак, станом на 13.05.2011 року, відповідач не сплатив заборгованість, а тому просить стягнути його у судовому порядку.
Відповідач про дату, час та місце проведення судових засідань, призначених на 17.10.2011 року та 18.11.2011 року був повідомлений належним чином та своєчасно (а.с.36,41), однак до них не зявився, клопотань про перенесення судового засідання та розгляд справи за його відсутності не надавав, а тому на підставі положень ст.128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами. Крім того, судом було відкладено судові засідання, призначені на 15.08.2011 року та 14.09.2011 року, у звязку із наданням ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»клопотань про перенесення розгляду справи (а.с.26,31).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Позивач на підставі ст.18 Закону України «Про зайнятість населення»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.19 цього ж Закону здійснює повноваження щодо одержання від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані по наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників, стягування з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, а тому на підставі положень ч.2 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідач ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» зареєстроване Кілійською райдержадміністрацією Одеської області 30.05.1996 року (а.с.16) та у Кілійському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Як вбачається з акту перевірки додержання законодавства про зайнятість №12-17/70 від 27 квітня 2011 року (а.с.9-10) заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості проведена планова перевірка додержання вимог законодавства про зайнятість населення. Перевіркою серед іншого встановлено, що на момент перевірки на підприємстві працює 115 осіб, за штатним розкладом 144 особи. В акті зазначено про порушенням позивачем вимог п.5 ст.20 ЗУ « Про зайнятість населення». Так, ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»не подавало до Кілійського районного центру зайнятості звіти про фактичне звільнення на ОСОБА_2, яка була звільнена 14.02.2011 року у звязку з скороченням штату працівників (а.с.7), відповідно до Наказу №27-к від 08.02.2011 року (а.с.15), на ОСОБА_3, який був звільнений 02.09.2010 року та на ОСОБА_4, яка була звільнена 14.09.2010 року у звязку з скороченням штату працівників, відповідно до Наказу №179-к від 01.09.2010 року (а.с.14), звіти за формою 4-ПН ( про заплановане та фактичне вивільненя) не були надані. Вказане також підтверджується довідками Кілійського районного центру зайнятості №1664/05/05 від 17.11.2011 року (а.с.42) та №1665/05/05 від 17.11.2011 року (а.с.43).
Також встановлено, що вказаною нормою передбачено стягнення штрафу у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Заробітна плата ОСОБА_2 складала 10135, 57грн. (а.с.11), ОСОБА_5 3243,59 грн. (а.с.12), ОСОБА_3 17965,12 грн. (а.с.13).
На останньому аркуші акту зазначено, що керівник ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»Швидченко В.І, відповідно до наказу №29-к від 02.03.2010 року про його призначення (а.с.18), з актом ознайомлений, підписаний без зауважень та надано примірник цього акту (а.с.10 зворотній бік).
Крім того, судом встановлено, що 27.04.2011 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення було складено Акт №12-16/16 про порушення законодавства України про зайнятість населення, яким встановлено ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» штраф у розмірі 31344,28 грн., з актом керівник Швидченко В.І. також був ознайомлений та підписав без зауважень (а.с.8).
Законом України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення»визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Статтею 18 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення», передбачено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Пунктом 5 статті 20 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення»(зі змінами та доповненями), встановлено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у звязку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Пунктом 6 статті 20 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення»передбачено, що порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.
Контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими обєднаннями відповідно до ст. 34 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-ХІ «Про зайнятість населення».
Пунктом 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, встановлено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
Здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість є одним з основних завдань інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, відповідно до пункту 5 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47.
Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцям, щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників (абзац 6 підпункту “а” пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 29.04.93 № 315, в редакції Постанови КМУ від 14.09.98 № 1435).
Підпунктом «б»пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, передбачено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями. Серед іншого, інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону (підпункт «г»пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 14.09.98 № 1435).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем видані довідки про заробітну плату ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, відповідно до яких загальна сума доходу склала 31344,28 грн., а тому позивачем застосована відповідна сума штрафу до відповідача.
В звязку з невідшкодуванням суми штрафу в добровільному порядку за час розгляду справи у суді, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Кілійського районного центру зайнятості Одеської області до Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» (68355, Одеська обл., Кілійський район, м. Вилкове, вул. Придунайська,2, р/р 26003669718020 ООФ «АКБ Укрсоцбанк», Код ЄДРПОУ 01125206, МФО 328016) на користь робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Кілійського районного центру зайнятості Одеської області (р/р 37171305900234, Одержувач: Кіійський районний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20991760, Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011) заборгованість у розмірі 31344 (тридцять одну тисячу триста сорок чотири) гривні 28 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 22 листопада 2011 року.
Суддя Бутенко А.В.