Справа № 11706/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Кирилюк Н.Ю.
За участю сторін:
Прокурора: Ейсмонт І.С.
Представника позивача: Колеснікова О.В.
Представника відповідача: Віціховського С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до житлово-будівельного товариства «ТЕМП»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 5 100,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Київського району міста Одеси в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі ДП «НЕК «Укренерго») звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до житлово-будівельного товариства «ТЕМП»(далі ЖБТ «ТЕМП») про стягнення штрафних санкцій у розмірі 5 100,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення законодавства про електроенергетику на ЖБТ «ТЕМП»згідно з п.п. 2, 8 Положення № 1312 ДП «НЕК «Укренерго»накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн., що було оформлено постановою № 05/10-0026 від 31.05.2010 року, але відповідач всупереч ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»не сплатив зазначений штраф до Державного бюджету України.
Прокурор у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві, підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні також підтримав адміністративний позов та пояснив, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області було проведено планове обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача з обслуговування та експлуатації житлового фонду (ТЕС-4) на енергетичних обєктах ЖБТ «ТЕМП»: 65091, м. Одеса, вул. Комітетська, 14 «а», за результатами якого 09.12.2009 року складено акт № 05/10-1569. На підставі вказаного акту перевірки 09.12.2009 року винесено припис № 05/10-1569, яким встановлено ряд порушень в галузі електроенергетики. 13 квітня 2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області за результатами позапланової перевірки виконання вимог припису від 09.12.2009 року № 05/10-1569, складено акт № 05/10-0026, на підставі якого винесено постанову № 05/10-0026 від 31.05.2010 року про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову та просив суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що постанова № 05/10-0026 від 31.05.2010 року про накладення на ЖБТ «ТЕМП»штрафу у розмірі 5 100,00 грн. є протиправною та такою, що винесена позивачем всупереч вимогам чинного законодавства, оскільки перевірку ЖБТ «ТЕМП», керівником якого є Голова правління Віціховський С.А., здійснено в присутності неуповноваженої особи ОСОБА_3 Крім того, представник відповідача зазначив, що на його балансі не має електрообладнання, про яке йдеться в акті перевірки та в приписі від 09.12.2009 року, зазначене електрообладнання знаходиться на балансі Електропостачальної організації - Центрального РЕМ, яка й несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію цього електрообладнання.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно з п. 1 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є, у тому числі звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб, участь у розгляді судами справ.
У відповідності з рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року по справі №1-1/99 прокурори та їх заступники мають право звертатися до адміністративного суду з позовними заявами в інтересах держави в особі органів державної влади чи органів самоврядування, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади.
У відповідності до ст. 8 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі по тексту Закону) державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Указу Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України»від 14.04.2000 року № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Національна енергетична компанія «Укренерго»Міністерства палива та енергетики України - державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське управління обєднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному регіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні». Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні»здійснює свою діяльність відповідно до «Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні»та на підставі довіреності, яку видає ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, зокрема, застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
В період з 07.12.2009 року по 09.12.2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області на енергетичному обєкті - ЖБТ «ТЕМП»- в присутності начальника експлуатаційного відділу ОСОБА_3 проведено планове обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача з обслуговування та експлуатації житлового фонду (ТЕС-4).
За результатами обстеження складено акт № 05/10-1569 від 09.12.2009 року, в якому зазначено невиконання вимог законодавства субєктом господарювання, а саме пункту 5.2.19, 5.2.20, 5.2.17, 5.1.3, 6.3.13, 6.3.20, 6.3.33, 6.3.21, 6.7.7, 6.7.4, 6.5.19, 6.3.25, 6.13.1, 5.3.12, 5.3.5, 5.3.2, 5.5.5 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок (2006) Розділ І, Глава 1.7, 4.1, 4.2. Зазначений акт підписано уповноваженою особою начальником експлуатаційного відділу ОСОБА_3 та головою правління ЖБТ «ТЕМП»Віціховським С.А. без зауважень. (а.с. 19-23).
На підставі акту обстеження від 09.12.2009 року, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було винесено припис голові правління ЖБТ «ТЕМП»Віціховському С.А. від 09.12.2009 року № 05/10-1569 про здійснення заходів щодо усунення виявлених під час обстеження порушень чинного законодавства, який було отримано відповідачем (а.с. 15-18).
Згідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, за порушення законодавства про електроенергетику на суб'єктів господарської діяльності накладаються штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 10 Положення № 1312 передбачено, що субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачанняу 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
В період з 12.04.2010 року по 13.04.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Перевознюком О.П. проведено позапланову перевірку виконання ЖБТ «ТЕМП»вимог припису від 09.12.2009 року № 05/10-1569, за результатами якої 13.04.2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено акт перевірки № 05/10-0026, яким встановлено часткове невиконання позивачем вимог припису від 09.12.2009 року № 05/10-1569 (а.с. 10-12).
На підставі вказаного акту перевірки, 31.05.2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області Плющ А.В. винесено постанову №05/10-0026 про накладення штрафу на ЖБТ «ТМП»за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 гривень, а саме за ухилення від виконання вимог пунктів 1, 2, 4-22 припису від 09.12.2009 року № 05/10-1569 (а.с. 7).
Вказана постанова відповідачем була оскаржена до Одеського окружного адміністративного суду.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 року по справі № 2а-7292/10/1570 за позовом житлово-будівельного товариства «ТЕМП»до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання постанови недійсною, встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області винесла постанову № 05/10-0026 від 31.05.2010 року про накладання на ЖБТ «ТЕПМ»штрафу у розмірі 5100,00 грн. в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог ЖБТ «ТЕМП» було відмовлено в повному обсязі. Обставини, на які посилався представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог в адміністративній справі № 2а-11706/10/1570 були предметом дослідження Одеського окружного адміністративного суду під час розгляду адміністративної справи № 2а-7292/10/1570.
Постанова Одеського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 року по справі 2а-7292/10/1570 набрала законної сили 19.09.2011 року.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи те, що постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області № 05/10-0026 від 31.05.2010 року визнано судом правомірною, а на час розгляду адміністративної справи № 2а-11706/10/1570 штраф у розмірі 5100,00 грн., застосований до відповідача цією постановою не сплачений, суд вважає позовні вимоги заступника прокурора Київського району міста Одеси законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 158-163, 183-3, 186, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до житлово-будівельного товариства «ТЕМП» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 5 100,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з житлово-будівельного товариства «ТЕМП» (ідентифікаційний код 20924249) штраф у розмірі 5 100,00 грн. (пять тисяч сто гривень) на р/р 31117106700002 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 08 листопада 2011 року.
Суддядпис/ Білостоцький О.В.
08 листопада 2011 року