Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
21.09.2011 р. Справа № 2а-5930/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Зіньковського О.А., секретар судового засідання Дубінко В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічне акціонерне товариство по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз", вул.Чигрина 159, м.Миколаїв, 54003;
доДПІ у Баштанському районі Миколаївської області, вул.М.Аркаса 2, м.Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56100;
проскасування податкової вимоги від 15.07.2011р. №63
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 04/639 від 14.09.11р.;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 8840 від 10.01.11р.;
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність №02 від 14.09.11р.;
від відповідача: ОСОБА_4, довіреність №244 від 10.01.11р.;
Публічне акціонерне товариство по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз" звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкову вимогу ДПІ у Баштанському районі Миколаївської області від 15.07.2011р. №63.
Представник позивача зазначені позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позові та додаткових поясненнях, податкова вимога повинна була надіслана юридичній особі позивача, а не на адресу його структурного підрозділу.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, зазначили, що податкова вимога від 15.07.11р. №63 винесена у відповідності до вимог чинного законодавства та не може бути скасована, сума податкового боргу позивачем не оскаржується та не заперечується, оскаржувана податкова вимога не порушує прав позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, адміністративний суд -
встановив:
Позивачем, на підставі п.49.4. ст.49 Податкового кодексу України 10.05.2011р. до органів державної податкової служби було подано електрону форму декларації з податку на прибуток підприємства за перший квартал 2011 року на загальну суму 27631686,00 грн. (а.с.6-11).
Згідно уточнюючого розрахунку поданого 30.06.2011 року податкові зобов'язання по сплаті податку на прибуток підприємства за перший квартал 2011р. було від кореговано на 6252411,00грн. Сума податку на прибуток з урахуванням переплати станом на 01.01.11р. (2247112,00грн.) склала 19132163,00грн.
У зв'язку із не сплатою Позивачем суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, Відповідач на адресу структурного підрозділу позивача - Баштанського управління експлуатації газового господарства надіслав податкову вимогу від 15.07.11р. №63 про наявність податкового боргу в сумі 730397,19грн. (а.с.12).
Відповідно до п.15.1. ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи, юридичні особи та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п.63.3. ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб.
Відповідно до п.3.9. розділу 3 Наказу Державної податкової адміністрації від 22.12.10р. №979 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України" з моменту взяття на облік згідно з цим Порядком юридичні особи - резиденти, їх відокремлені підрозділи вважаються зареєстрованими як платники податку на прибуток.
Після взяття платника податків на облік за основним місцем обліку орган державної податкової служби формує довідку про взяття на облік платника податків за ф.№4-ОПП.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Миколаївгаз" зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 27.01.95р. за №15221050020001230, включене до ЄДРПОУ за кодом 05410263 та перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Миколаєві.
Структурний підрозділ ПАТ “Миколаївгаз” - Баштанське управління експлуатації газового господарства (далі Баштанське УЕГГ), що діє на підставі Положення затвердженого відповідачем, включено до ЄДРПОУ за №24791928, та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Баштанському районі.
Таким чином, головне підприємство - ПАТ "Миколаївгаз" і його структурний підрозділ Баштанське УЕГГ є платниками податків відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України обов'язками платників податків, зокрема, є надання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством декларацій, звітності та ін. (підпункт 16.1.3) та сплата податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених ПКУ (16.1.4).
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПКУ податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.
Відокремлені підрозділи подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього пункту.
Судом встановлено, що позивачем було подано до СДПІ по роботі з ВПП у м.Миколаєві декларацію з податку на прибуток підприємства за перший квартал 2011р. В гр.12 "Донарахована сума податку" визначена сума податкового зобов'язання, яке виникло у ПАТ "Миколаївгаз" за звітний період - 27631686 гривень.
Поряд з цим, враховуючи, що позивачем обрано порядок консолідованої сплати податку на прибуток, в графі 13 даної декларації ПАТ "Миколаївгаз" зменшено нараховані суми податку на 26298317грн. та віднесено їх до графи 13.4 додатку К6, як суму податку, нараховану платником за місцезнаходженням його філій.
Податкові зобов'язання розподілені між структурними підрозділами, які стоять на обліку в податкових інспекціях за місцем їх розташування, пропорційно питомій вазі їх витрат в загальній сумі витрат ПАТ "Миколаївгаз". Так, Баштанське УЕГГ до ДПІ у Баштанському районі поданий розрахунок щодо сплати консолідованого податку та задекларовано до сплати податкові зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1180895грн., які відображені в особовому рахунку, відкритому в ДПІ у Баштанському районі, та відповідають сумі, визначеній в додатку К6 до податкової декларації ПАТ "Миколаївгаз".
Відповідно до п.59.1 Податкового кодексу України у разі коли платник податку не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надіслання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.4 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових декларацій у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надіслання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до Розділу 3 Наказу ДПА України від 24.12.10 року №1037 “Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків” податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних облікової інформації системи органів державної податкової служби.
Оскільки, відокремлений підрозділ позивача - Баштанське УЕГГ перебуває на податковому обліку в ДПІ у Баштанському районі як платник податку на прибуток та подає розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, який відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу є податковою декларацією, то податкова вимога була сформована та надіслана саме до Баштанського УЕГГ.
У зв'язку з цим суд зазначає, що посилання позивача на те, що ДПІ у Баштанському районі податкову вимогу повинна була направити саме до ПАТ “Миколаївгаз” є помилковим оскільки, позивач, ПАТ “Миколаївгаз”, на обліку в ДПІ у Баштанському районі як платник податку на прибуток не знаходиться та податковий борг з податку на прибуток за ним не рахується, про що відповідачем надано суду відповідну довідку.
Щодо посилання Позивача на лист ДПА України від 19.09.09р. № 20375/7/15-0217 "Про порядок застосування штрафних санкцій при консолідованій сплаті податку на прибуток" то суд зазначає що дане роз'яснення стосується питань накладення штрафних санкцій, а не порядку сплати податків (направлення податкових вимог) та було надано до набрання сили Податковим кодексом України й тому не приймається судом до уваги.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду відповідність нормам податкового законодавства процедури та підстав прийняття податкової вимоги від 15.07.2011р. №63. В той же час позивачем не було доведено суду фактів порушення податкового законодавства або прав позивача з боку відповідача
У зв’язку з цим, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати покладені на позивача.
В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись статтями 11, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Зіньковський О.А.
постанова складена у повному обсязі
та підписана 23.09.2011р.