Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
22.08.2011 р. Справа № 2а-2734/11/1470
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Зіньковський О. А., в порядку письмового провадження вирішив адміністративну справу
за позовомДПІ у Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-А,Миколаїв,54029
доПервинної організації профспілки тестових працівників лінійного відділу в порту Миколаїв УМВС України в Миколаївській області, узвіз Громадянський, 1,Миколаїв,54002
проприпинення юридичної особи,
Позивач звернувся з позовом до суду про припинення юридичної особи відповідача. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч вимогам п.177.5 ст.177 та пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу відповідач не подає до державних податкових органів бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів з 19.02.2008 року, про що свідчить акт №317/151/35722963 від 11.03.2011 року.
Позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з’явився, про причину неприбуття суд не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи суд, -
встановив:
Згідно даних Головного управління статистики у Миколаївській області (а.с.7), первинна організація профспілки тестових працівників лінійного відділу в порту Миколаїв УМВС України в Миколаївській області зареєстрована Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 18.02.2008, організаційно-правова форма господарювання –діяльність професійних спілок.
Згідно із ч.2 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” №755-IV від 15.05.2003 (надалі - Закон №755-IV), підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №755-IV, юридична особа припиняється в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Проте, діяльність професійних спілок регулюється спеціальним законодавством, а саме Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
Відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності. Інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.
Згідно Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок. З метою реалізації статутних завдань профспілки, їх об'єднання, які є юридичними особами, можуть здійснювати необхідну господарську та фінансову діяльність шляхом надання безоплатних послуг, робіт, створення в установленому законодавством порядку підприємств, установ або організацій із статусом юридичної особи, формувати відповідні фонди, кредитні спілки, та профспілки не займаються підприємницькою діяльністю, а їх основна мета представництво та захист інтересів своїх членів
У відповідності до ст. 18 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" встановлено порядок припинення діяльності профспілок, їх об'єднань. Припинення діяльності профспілок, їх об'єднань може бути проведено шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція), загальні збори приймають рішення про використання майна та коштів профспілок, їх об'єднань, що залишилися після проведення всіх необхідних розрахунків, на статутні чи благодійні цілі. Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України. Не допускається примусовий розпуск, припинення, а також заборона діяльності профспілок, їх об'єднань за рішенням будь-яких інших органів. Рішення про примусовий розпуск об'єднання профспілок не тягне за собою розпуску профспілок, які входять до цього об'єднання. Примусовий розпуск профспілки чи об'єднання профспілок тягне за собою анулювання свідоцтва про реєстрацію та виключення з Реєстру об'єднань громадян України, втрату прав юридичної особи з обов'язковим повідомленням про це в засобах масової інформації.
Як вбачається з вищенаведеної норми, законом не передбачено такої підстави для припинення юридичної особи – професійної спілки, як неподання податкової звітності протягом року.
Також безпідставним є посилання позивача на статтю 59 Господарського кодексу України як на підставу припинення відповідача у зв'язку з тим, що зазначена стаття регулює порядок припинення тільки суб'єктів господарювання.
В той же час згідно положень статті 1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що правові підстави для припинення юридичної особи - відповідача відсутні.
Зазначена правова позиція також має місце і в судовій практиці (Ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 року по справі № 2а-5098/09/1570).
За таких обставин позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені позову відмовити
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. А. Зіньковський