справа № 0670/7589/11
категорія 10.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвин О. Т.,
при секретарі - Очич А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 <Текст >до управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві <Текст >про визнання дій протиправними, скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві №326 та 325 від 20.05.2011 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством в розмірі по 179 грн.. Позивач вважав, що він є застрахованою особою, а не страхувальником, а тому він не повинен подавати відомості що використовуються у системі персоніфікованого обліку та іншої звітності.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, направив до суду клопотання з проханням розглянути справу без його участі. В запереченнях на позов просив відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Бердичеві .
Підпунктом 1 п.1.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), встановлено, що страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік. Перелік форм документів первинної звітності до СПОВ наведено у розділі 2 цього Порядку.
Згідно додатку 1 до Порядку, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, в тому числі ті, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру є страхувальниками.
Крім того, пунктом 2.2 "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління ПФУ від 05.11.2009 р. № 26-1, та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 р. за № 1136/17152 передбачено, що звітність фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний, фіксований податок), самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом.
За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_1 порушено термін подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2009 та 2010 роки, так як звітність подана лише 20.05.2011 року, чого не заперечував позивач в судовому засіданні.
Як страхувальник, позивач відповідно до п.4 ч.2 ст.17 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) зобов'язаний був подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Частиною п.5 ч.9 ст.106 Закону передбачено, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з пропуском термінів подачі звітності до органів Пенсійного фонду України, рішеннями Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві № 326, 325 від 20.05.2011 року до ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у розмірі по 170 грн.(а.с.5-6).
Суд не приймає до уваги помилкові посилання позивача на те, що він є застрахованою особою а не страхувальником а тому не повинен подавати звітності. Крім того, суд не приймає посилання ОСОБА_1 на лист Пенсійного фонду України від 03.12.2007 року № 19395/03-30 оскільки в даному листі давалось роз'яснення щодо не подачі щомісячної звітності, а позивач не подав щорічну звітність.
За таких обставин, суд вважає, що прийняті рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються у системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а тому в задоволенні позову позивачу слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ст.ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
В задоволені позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві про визнання дій протиправними, скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Головуючий суддя: О.Т. Літвин
Повний текст постанови виготовлено: 23 вересня 2011 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.