Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/11714/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанової П.В.
при секретаріДікусяк Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Товариства з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 у розмірі 91658,05 грн., -
за участю представників сторін:
від позивачаОСОБА_1 за дов. № 14879 від 22.07.2011 р.
від відповідачане зявився
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства закритого типу «Вуглеенергомонтаж» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2 у розмірі 36 569, 72 грн.
Під час судового розгляду справи позивач неодноразово уточнював свої позовні вимоги шляхом збільшення розміру позовних вимог. У судовому засіданні, яке відбулось 26.10.2011р., позивачем надано заяву про уточнення позовних вимог, з урахуванням якої останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за період з 01.05.2011 року по 30.09.2011 року у розмірі 78466, 01 грн. та за період з 01.10.2011 р. по 31.10.2011 р. у розмірі 13192, 04 грн., а всього на загальну суму 91658, 05 грн. на користь управління.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу.
Таким чином, суд приймає вказані письмові уточнення позивача та розглядає адміністративну справу за позовною заявою, враховуючи заяву позивача про уточнення позовних вимог.
В якості мотивування правомірності позовних вимог, позивач послався на п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (надалі Закон № 1058-IV), яким передбачено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На підставі вищевикладеного, позивач просить стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2 у розмірі 91658, 05 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.10.2011 року у даній справі замінено неналежного відповідача - Акціонерне товариство закритого типу «Вуглеенергомонтаж» на - Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» за відповідним клопотанням представника відповідача, у звязку з тим, що 14 жовтня 2011 року державним реєстратором зареєстровано Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» та внесено запис до реєстру про припинення шляхом перетворення акціонерного товариства закритого типу «Вуглеенергомонтаж».
Також, представник відповідача в судовому засіданні 26.10.2011 р. зазначив, що згідно Статуту товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» в повному обсязі є правонаступником Акціонерного товариства закритого типу «Вуглеенергомонтаж».
Представник позивача у судовому засіданні 07.11.2011 р. підтримав уточненні позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з підстав викладених в позовній заяві.
07.11.2011 року до Донецького окружного адміністративного суду від відповідача надійшла заява про відкладення судового засідання, обґрунтовуючи неявку представника до суду раптовим підвищенням температури.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, доказів поважності не прибуття у судове засідання до суду не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Разом з тим, відповідачем у ході розгляду справи були надані письмові заперечення, в яких останній просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Так, відповідач зазначає, що позивачем не було надано суду доказів роботи застрахованих осіб вказаних в позовній заяві позивача на підприємстві відповідача на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
На думку відповідача, позивач неправомірно включив увесь стаж роботи застрахованих осіб на підприємстві до стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії. Розрахунок, наданий позивачем не містить суми саме пропорційного відшкодування, і є незрозумілим - чи підприємство відповідача відшкодовує лише частину витрат (пропорційно стажу роботи застрахованої особи), чи відшкодовує їх повністю.
Також, відповідач зазначає, що Акціонерне товариство закритого типу «Вугленергомонтаж» було створене у відповідності до Наказу Донецького регіонального відділення фонду державного майна України від 14.09.1994р. № 3424 та установчого договору від 12 серпня 1994 року та є правонаступником всіх прав та обов'язків Орендного підприємства «Вуглеенергомонтаж». Орендне підприємство «Вугленергомонтаж» в свою чергу було утворене на підставі рішення організації орендарів трудового колективу Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж» та згідно п. 1.4. Статуту є правонаступником майнових та інших прав та обов'язків Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж», яке в свою чергу було утворене та зареєстроване 27 грудня 1991 року.
Як вбачається зі Статуту Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж» (зареєстрованого виконкомом Пролетарської районної ради народних депутатів м. Донецька 27.12.1991р.), це підприємство створене у 1989 році наказом Мінвуглепрому СРСР № 32 від 17.03.1989 р. лише на базі Донецької госпрозрахункової шахтоспецмонтажної ділянки тресту «Донецьквуглеавтоматика» (створеної 01 січня 1985 р.). Таким чином, згідно Статуту, Донецьке шахтоспецмонтажне управління «Вуглеенергомонтаж» не було правонаступником Донецької госпрозрахункової шахтоспецмонтажної ділянки тресту «Донецьквуглеавтоматика».
Тобто, згідно з чинним законодавством, саме з моменту свого створення як юридичної особи підприємство набуло статусу юридичної особи та набуло обов'язків відповідати за своїми зобов'язаннями. Таким чином, до АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» на сьогоднішній день можна пред'явити ті вимоги (як до правонаступника), які виникли лише після 17 березня 1989 року. Адже в період до 17.03.1989 року ані АТЗТ «Вуглеенергомонтаж», ані підприємства, правонаступником яких воно є, не були роботодавцями зазначених в розрахунках осіб. А тому, вважає, що позивачем безпідставно заявлено позов про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій за період роботи пенсіонерів до 17 березня 1989 року.
Таким чином, вважає, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій за період роботи працівників на АТЗТ «Вуглеенергомонтаж», Орендному підприємстві «Вуглеенергомонтаж» та Донецькому шахтоспецмонтажному управлінні «Вуглеенергомонтаж» - тобто з 17 березня 1989 року. На думку відповідача, УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька безпідставно заявлено до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій за період роботи пенсіонерів до 17 березня 1989 року.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, вивчивши письмові заперечення відповідача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд зазначає, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України № 1058-IV.
Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за № 384/2011 (далі - Положення) з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Судом встановлено, що УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька за період з 01.05.2011 року по 31.10.2011 року здійснило витрати на виплату та доставку працівникам відповідача пенсій, призначеної на пільгових умовах на підставі пункту «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на суму 91658, 05 грн.
Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж», згідно до розрахунків до позовної заяви, має заборгованість щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної і виплаченої пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 за період з 01.05.2011 року по 31.10.2011 року в сумі 91658, 05 грн.
Зазначена сума заборгованості підтверджується отриманими відповідачем розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2011 року, довідкою розрахунками заборгованості по платежам в Пенсійний фонд по АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» (правонаступником якого є ТДВ «Вуглеенергомонтаж»).
З матеріалів справи слідує, що відповідач у встановленому законодавством порядку був повідомлений про розмір сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, що підтверджується копіями повідомлень про вручення поштових відправлень.
Втім, відповідачем доказів сплати зазначеної заборгованості суду не надано.
Судом встановлено, що Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» засновано на підставі рішення засновників Товариства від 12.10.2011 р. на виконання рішення загальних зборів акціонерів АТЗТ «Вугленергомонтаж» від 12.07.2011 р., та 12.10.2011 р., які (збори) прийняли рішення щодо реорганізації Акціонерного товариства закритого типу «Вуглеенергомонтаж» шляхом перетворення у ТДВ «Вуглеенергомонтаж».
АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» припиняється внаслідок передання всього майна, прав та обовязків внаслідок реорганізації шляхом перетворення у ТДВ «Вуглеенергомонтаж», яке в свою чергу набуває усіх майнових і немайнових прав та обовязків, реорганізованого шляхом перетворення АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з метою його державної реєстрації у встановленому порядку.
Товариство є правонаступником АТЗТ «Вуглеенергомонтаж», ідентифікаційний код № 00179625 зареєстрованого виконавчим комітетом донецької міської ради, номер запису 12661200000012768 від 20.10.1994 р.
З матеріалів справи вбачається, що Акціонерне товариство закритого типу «Вуглеенергомонтаж» створене у відповідності до Наказу Донецького регіонального відділення фонду державного майна України від 14.09.1994р. № 3424 та установчого договору від 12 серпня 1994 року та є правонаступником усіх прав та обов'язків Орендного підприємства «Вуглеенергомонтаж».
Орендне підприємство «Вуглеенергомонтаж» в свою чергу було утворене на підставі рішення організації орендарів трудового колективу Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж» та згідно п. 1.4. Статуту є правонаступником майнових та інших прав та обов'язків Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж», яке в свою чергу було утворене та зареєстроване 27 грудня 1991 року.
Згідно п. 1.1 Статуту Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж» (зареєстрованого розпорядженням виконкому Пролетарської районної ради народних депутатів м. Донецька № 01/06-379 від 27.12.1991р.) Донецьке шахтоспецмонтажне управління «Вуглеенергомонтаж» треста «Донецьквуглеавтоматика» створене у 1989 році наказом Мінвуглепрома СРСР від 17.03.1989 року на базі організованого 01.01.1985 року Донецького госпрозрахункової шахтоспецмонтажної ділянки тресту «Донецьквуглеавтоматика».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» є страхувальником.
Також, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, фізичні особи, яким призначені та виплачені пільгові пенсії, щодо яких позивач просить відшкодувати з відповідача шляхом стягнення суми позову у розмірі 91658, 05 грн. витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, працювали:
ОСОБА_15 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 02.01.1985 року по 21.01.1994 рік електрогазозварювачем;
-ОСОБА_13 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 02.01.1985р. по 30.06.2004р. електрослюсарем;
-ОСОБА_5 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 02.01.1988 року електрослюсарем, з 28.12.1994 року переведений до АТЗТ «Вуглеенергомантаж» монтажником гірничого обладнання;
-ОСОБА_14 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтоматика» газоелектрозварювачем з 01.04.1985 року по 28.09.1987 рік, а з 25.05.1998 року по 14.05.2000 рік; з 23.11.2000 р. по 11.04.2003 р.; з 23.11.2000 р. по 11.04.2003 р. працював на АТЗТ «Вуглеенергомантаж» газоелектрозварювачем;
- ОСОБА_10 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 25.11.1985 року по 25.05.1995 рік електрослюсарем, а з 26.05.1995 року по 12.05.2005 рік та з 28.04.2006 року по 02.07.2010 рік в АТЗТ «Вуглеенергоавтоматика» - газоелектрозварювачем;
- ОСОБА_7 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці тресту «Донецьквуглеавтомлеатика» з 02.01.1985 року по 12.05.2005 рік та з 28.04.2006 рік по 15.04.008 рік працював газоелектрозварювачем;
- ОСОБА_2 працював на АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 24.01.1995 року по 12.05.2005 рік - монтажником гірничого обладнання з повним робочим днем, а з 28.04.2006 року по 01.12.2008 рік - маляром, зайнятим на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпечності;
- ОСОБА_3 працював в Донецькому шахтоспецмонтажному управлінні «Вуглеенергомонтаж» на дільниці № 4 з 14.05.1992 року по 14.09.1994 року та на АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 24.01.2000 року по 01.03.2000 року;
- ОСОБА_12 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 09.02.2007 р. по 19.05.2008 р. електрозварювачем;
-ОСОБА_17 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 05.02.2001 р. по 02.08.2004 р. електрозварювачем;
-ОСОБА_11 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 01.04.1993 р. по 20.02.1994 р. та з 21.02.1994 р. по 17.05.2007 р. електрослюсарем;
-ОСОБА_18 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 09.11.1998 р. по 20.10.1999 р. електрозварювачем;
-ОСОБА_9 працював повний робочий день в Донецькій госпрозрахунковій шахтоспецмонтажній ділянці Тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 02.01.1985 р. по 06.07.1986 р. електрослюсарем та з 07.07.1986 р. по 02.01.1992 р. газоелектрослюсарем;
-ОСОБА_19 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 14.01.1991 р. по 12.05.2005 р. та з 28.04.2006 р. по 22.01.2008 р. електрослюсарем;
-ОСОБА_8 працював повний робочий день в АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» з 04.07.1994 р. по 17.09.2009 р. електрослюсарем.
Як встановлено судом, працівникам АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» (правонаступником якого є ТДВ «Вуглеенергомонтаж») ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 призначена пільгова пенсія за списком № 2, відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно розрахунку стажу працівнику відповідача підприємстві ОСОБА_2 з 02.12.2008 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 01.12.2008 року №№ 01/08/501, 01/08/502. Всього пільговий стаж становить 12 років 10 місяців 23 дні, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача підприємстві ОСОБА_3 з 03.04.2009 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 12.03.2009 року №№ 01/08/131, 134. Всього пільговий стаж становить 19 років 11 місяців 19 днів, заліковий стаж 2 роки 5 місяців 9 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 19, 53%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача підприємстві ОСОБА_4 з 06.06.2011 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 26.05.2011 року № 01/08/277. Всього пільговий стаж на підприємстві 8 років 8 місяців 8 днів, заліковий стаж 1 рік 3 місяці 5 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 45, 30%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача ОСОБА_5 з 18.01.2007 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 15.02.2007 року №№ 01/08/70, 01/08/71. Всього пільговий стаж становить 17 років 0 місяців 11 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача підприємстві ОСОБА_6 з 10.01.2008 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 22.01.2008 року № 01/08/45. Всього пільговий стаж становить 15 років 9 місяців 3 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_7 з 16.04.2008 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 15.04.2008 року № 01/08/218. Всього пільговий стаж становить 28 років 5 місяців 10 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_8 з 18.09.2009 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 17.09.2009 року № 01/08/501. Всього пільговий стаж становить 14 років 2 місяці 13 дні, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_9, з 03.02.2010 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 03.12.2009 року №№ 01/08/663, 01/08/660. Всього пільговий стаж становить 7 років 0 місяців 1 день, заліковий стаж 7 років 0 місяців 1 день, пішов на пенсію із зменшенням віку на 2 роки, необхідний стаж 5 років (пенсія за віком з 02.02.2012 року). Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_10 з 03.07.2010 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 02.07.2010 року № 01/08/285-б. Всього пільговий стаж становить 20 років 9 місяців 19 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_11 з 17.05.2007 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 17.05.2007 року № 01/08/178. Всього пільговий стаж становить 13 років 1 місяць 15 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_12 з 15.03.2011 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 28.03.2011 року № 01/08/101-а. Всього пільговий стаж становить 12 років 9 місяців 4 дні, заліковий стаж 1 рік 3, 37 місяця. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 10, 24%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_13 з 16.10.2010 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 11.10.2010 року № 01/08/461. Всього пільговий стаж становить 19 років 5 місяців 19 днів, заліковий стаж 12 років 6 місяців 0 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 100%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_15 з 06.02.2009 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 24.11.2008 року № 01/08/501. Всього пільговий стаж становить 18років 6 місяців 10 днів, заліковий стаж 3 роки 0 місяців 10 днів. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 24, 22%.
Згідно розрахунку стажу працівнику відповідача на підприємстві ОСОБА_18 з 11.02.2011 року призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788, на підставі уточнюючих довідок підприємства відповідача від 03.03.2011 року № 01/08/110. Всього пільговий стаж становить 12 років 1 місяць 23 дні, заліковий стаж 0 років 11, 4 місяців. Відшкодування АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» - 9, 50%.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «а» статті 13 Закону), за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «б» статті 13 Закону) та інші (пункти «в» - «з» статті 13 Закону).
Відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 01 січня 2004 року.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-XII.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті виконанням робіт на протязі повного робочого дня. Документами щодо підтвердження стажу роботи є трудова книжка із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи; уточнююча довідка, передбачена п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 .
Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.05 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
При цьому згідно з частиною 16 «Прикінцевих положень» вказаного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 та абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Інструкція набрала чинності 27 січня 2004 року.
Вказана Інструкція визначає процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Пункт 6 Інструкції регулює питання відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з п.п.6.1. п. 6 Інструкції ці розміри становлять для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
Згідно п. 6.2. Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третьогопідпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.п. 6.4 п. 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з п.п. 6.8 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.п. 6.10. п. 6 Інструкції відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
За таких обставин, суд зазначає, що відповідач обтяжений обовязком відшкодовувати територіальним органам Пенсійного фонду України витрати з доставки та виплаті пенсій, що були призначені особам, які знаходились з ним у трудових відносинах і внаслідок цього набули та реалізували право на отримання пенсій відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України № 1788 ХІІ або відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058 IV.
До того ж, суд вважає за доцільне зазначити те, що, виходячи з наведених вище законодавчих норм, підприємства та організації відшкодовують витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам, які працювали на вказаних підприємствах, або правонаступники таких підприємств, де працівник набув пільговий стаж.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості або відсутності обов"язку по сплаті зазначених коштів, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Фактичних даних, які б засвідчували втрату названими розрахунками юридичної сили внаслідок оскарження в судовому або позасудовому порядку чи внаслідок дефектів у формі, змісті, підставах складення матеріали справи не містять.
Доказів оплати спірної суми заборгованості, виконання обов'язку в інший спосіб, припинення існування такого обов'язку з будь-яких підстав відповідач до суду не подав, а судом самостійно при виконанні вимог ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України таких доказів не виявлено.
Наявність спірної суми заборгованості підтверджується наявними у справі документами.
Між тим, відповідачем не було надано суду доказів того, що АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» не є правонаступником прав та обовязків Донецької госпрозрахункової шахтоспецмонтажної ділянки тресту «Донецьквуглеавтоматика», у звязку з чим, суд вважає зазначене вище твердження відповідача відносно того, що до АТЗТ «Вуглеенергомонтаж» можна заявляти вимоги лише після 17.03.1989 р., необґрунтованими та безпідставними.
До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, Донецька госпрозрахункова шахтоспецмонтажна ділянка тресту «Донецьквуглеавтоматика» була перейменована в Донецьке шахтоспецмонтажне управління «Вуглеенергомонтаж» тресту «Донецьквуглеавтоматика» з 01.04.1989 року на підставі наказу Мінвуглепрома СРСР від 17.02.1989 р. № 32, а згідно п. 1.1 Статуту Донецького шахтоспецмонтажного управління «Вуглеенергомонтаж» - Донецьке шахтоспецмонтажне управління «Вуглеенергомонтаж» треста «Донецьквуглеавтоматика» створене у 1989 році наказом Мінвуглепрома СРСР від 17.03.1989 року на базі організованого 01.01.1985 року Донецького госпрозрахункової шахтоспецмонтажної ділянки тресту «Донецьквуглеавтоматика».
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 8-11, 23, 94, 158-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Товариство з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2 у розмірі 91658, 05 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Вуглеенергомонтаж» (83032, м. Донецьк, вул. Зверькова,16а, код ЄДРПОУ 00179625, р/р 26026301919 у ВАТ ДОУ Ощадбанк України, МФО 335106) на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька (83044, м. Донецьк, пл. Героїв Сталінграду, 1, р/р 256093012008 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 21955468) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 91658, 05 (девяносто одна тисяча шістсот пятдесят вісім) грн. 05 коп.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 07 листопада 2011 року.
Повний текст постанови складено та підписано 14 листопада 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.