Постанова № 19463961, 13.10.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2011
Номер справи
2а-3234/10/0370
Номер документу
19463961
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2011 року <год:хв >Справа № 2а-3234/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Лисюк І.Ю.,

за участю представника позивача Хомича Р.В.,

представника відповідача Гаврилюка В.С.,

прокурора Рибака А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Феміда-Інтер» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 листопада 2010 року №0000932302/0,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Феміда-Інтер (далі ТзОВ «Феміда-Інтер», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.11.2010 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 09.11.2010 року №0000932302/0, у якому вказано, що на підставі акту перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року встановлено порушення підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у звязку з чим ТзОВ «Феміда-Інтер» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 673163грн. 00коп., в тому числі, за вересень 2008 року 457317грн. 00 коп., за жовтень 2008 року 215846грн. 00коп.

Підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0 став акт перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року, у якому вказано, що ТзОВ «Феміда-Інтер» невірно заповнено додаток №2 до декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року та жовтень 2008 року. При встановленні порушень відповідач посилається на Методику розрахунків показників додатку №2 «Довідка щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного періоду», зокрема, сума податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати наявної різниці значень податкового кредиту і податкових зобовязань кожного окремого звітного періоду, тобто рядка 18.2 розділу ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість.

Позивач вважає позицію відповідача з даного питання такою, що не відповідає нормам діючого законодавства, помилковою та необґрунтованою. Відповідно до результатів перевірки, на думку податкового органу, у порушення вимог підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» ТзОВ «Феміда-Інтер» завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2008 року на 457317грн. 00коп., за жовтень 2008 року на 215846грн. 00коп., у звязку з тим, що при визначенні суми бюджетного відшкодування в податкових деклараціях за вересень і жовтень 2008 року платником податків включено податок на додану вартість, сплачений постачальникам товарів (робіт, послуг) не у попередньому податковому періоді (вересень та жовтень відповідно), а у попередніх податкових періодах. Проте, на думку позивача, згідно із нормами підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, яка в поточному періоді не підлягає бюджетному відшкодуванню через відсутність у попередніх звітних періодах розрахунків з постачальниками, в наступному податковому періоді не втрачає статусу податкового кредиту, і коли наступний період стане поточним, знову-таки декларується до бюджетного відшкодування. Така сума податку на додану вартість відображається у рядку 23.2 декларації з податку на додану вартість поточного звітного періоду, який прямо впливає на величину рядка 24 декларації з податку на додану вартість, тобто того рядка, заповнення якого зобовязує платника податку подати до податкового органу розрахунок бюджетного відшкодування. При цьому, позивач зазначає, що під терміном «попередній податковий період» слід розуміти будь-який період, що передує звітному у часі, а не лише попередній звітний місяць.

Крім того, позивач також вказує, що податкові декларації з податку на додану вартість ТзОВ «Феміда-Інтер» за період вересень, жовтень, листопад 2008 року уже були перевірені Луцькою ОДПІ, в тому числі, в частині порядку формування та визначення даних, які впливають на бюджетне відшкодування, а тому перевірку, за результатами якої прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, проведено безпідставно та незаконно.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 09.11.2010 року №0000932302/0.

В поданих до суду письмових запереченнях від 16.10.2010 року (а.с.61-62) відповідач адміністративний позов не визнав та надав пояснення такого змісту.

08.07.2010 року за вих.№4448/8/23-305 на імя заступника голови Державної податкової адміністрації у Волинській області (далі ДПА у Волинській області) заступником начальника Луцької ОДПІ направлено лист, з якого вбачалося, що станом на 02.07.2010 року підтверджено довідками та знаходиться в графі 5 реєстру про відшкодування податку на додану вартість за вересень 2008 року 704189грн. 00коп., за жовтень 2008 року 673044грн. 00коп., за листопад 2008 року 349533грн. 00 коп. Перевірка з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість (акт від 06.12.2009 року) проводилася працівниками управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Волинській області. В ході додаткового відпрацювання декларацій виявлено, що підприємством заявлено до бюджетного відшкодування: у вересні 2008 року оплачений податковий кредит серпня 2008 року в сумі 704189грн. 00коп., проте у серпні 2008 року відємне значення сформовано лише у розмірі 292004грн. 00коп.; у жовтні 2008 року оплачений податковий кредит вересня 2008 року в сумі 932624грн. 00коп., проте у вересні 2008 року відємне значення взагалі відсутнє; в листопаді 2008 року оплачений податковий кредит жовтня 2008 року в сумі 596909грн. 00коп., проте у жовтні 2008 року відємне значення сформовано лише у розмірі 448529грн. 00коп. Отже, згідно з здійсненим аналізом випливає ймовірність завищення ТзОВ «Феміда-Інтер» бюджетного відшкодування за вересень 2008 року на 412185грн. 00коп., за жовтень 2008 року на 932624грн. 00коп., за листопад 2008 року на 148380грн. 00коп. 28.07.2010 року ДПА у Волинській області прийнято розпорядження №120-р «Про проведення службового розслідування», зокрема, даним розпорядженням зобовязано провести службове розслідування щодо відповідності чинному законодавству дій головного державного податкового ревізора-інспектора та фактів, викладених у листі Луцької ОДПІ, та, крім того, зобовязано Луцьку ОДПІ під час службового розслідування провести позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Феміда-Інтер», надати матеріали перевірки ДПА у Волинській області в термін до 10.08.2010 року.

На підставі акту перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року, яким встановлено порушення позивачем підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0, яким ТзОВ «Феміда-Інтер» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 673163грн. 00коп., в тому числі, за вересень 2008 року 457317грн. 00 коп., за жовтень 2008 року 215846грн. 00коп. Враховуючи, що перевірку проведено з дотриманням чинного законодавства, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно, тому відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В судовому засіданні представники позивача, які брали участь у судових засіданнях, адміністративний позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просять визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 09.11.2010 року №0000932302/0.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В судовому засіданні прокурор, який вступив у справу за своєю ініціативою згідно із поданим повідомленням від 27.12.2010 року №05-1342вих.10 (а.с.83), адміністративний позов заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях Луцької ОДПІ, просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких мотивів.

Судом встановлено, що Луцькою ОДПІ була проведена документальна невиїзна перевірка ТзОВ «Феміда-Інтер» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, про що складено акт №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року(а.с.14-21).

Перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2008 року встановлено, що згідно з поданою декларацією з податку на додану вартість за вересень 2008 року (вх.№140110 від 20.10.2008 року) та уточнюючим розрахунком податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виявленням самостійно виявлених помилок за вересень 2008 року (вх.№143362 від 22.10.2008 року) розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку, складає 749321грн. 00коп. ТзОВ «Феміда-Інтер» невірно заповнено додаток №2 до декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року, за даними платника за серпень 2008 року залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації звітного податкового періоду) становить 965167грн. 00коп., а фактично згідно перевірки становить 246872грн. 00коп. Аналізуючи дані декларації з податку на додану вартість за серпень 2008 року, враховуючи акт №21/2301/20136463 від 06.02.2009 року встановлено, що відємне значення в ряд.18.2 відображено в сумі 246872грн. 00коп. Цей залишок у наступному звітному періоді (вересень 2008 року) ТзОВ «Феміда-Інтер» перенесено у рядок 23.1 декларації разом з іншими складовими залишку відємного значення (рядок 23) і погашено податкові зобовязання вересня 2008 року в сумі 347974грн. 00коп. (ряд.20). Різниця між значеннями рядків 23 і 20, з врахуванням уточненого розрахунку, поданого у жовтні 2008 року за вересень 2008 року (збільшуються зобовязання на суму 100054грн. 00коп. і зменшується рядок 24 і 26 на суму 100054грн. 00коп.). Згідно поданої декларації за вересень 2008 року (вх.№140110 від 20.10.2008 року) ряд.24 складає 2294813грн. 00коп. Згідно з Методикою розрахунків показників додатку №2 «Довідка щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного періоду» сума податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати наявної різниці значень податкового кредиту і податкових зобовязань кожного окремого звітного періоду, тобто ряд. 18.2 розділу ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2008 року в сумі 246872грн. 00коп. В результаті даного порушення ТзОВ «Феміда-Інтер» завищено суму бюджетного відшкодування за вересень 2008 року на 457317грн. 00коп.

Крім того, перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 року встановлено, що згідно з поданою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2008 року (вх.№161730 від 19.11.2008 року) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку, складає 932624грн. 00коп. ТзОВ «Феміда-Інтер» невірно заповнено додаток №2 до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року, за даними платника за серпень 2008 року залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації звітного податкового періоду) становить 215846грн. 00коп., а фактично згідно перевірки становить 0грн. 00коп. В результаті даного порушення ТзОВ «Феміда-Інтер» завищено суму бюджетного відшкодування за жовтень 2008 року на 215846грн. 00коп.

В акті перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року вказано, що на порушення абзацу «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем завищено бюджетне відшкодування на розрахунковий рахунок платника в банку за вересень 2008 року в сумі 457317грн. 00коп., за жовтень 2008 року в сумі 215846грн. 00коп.

На підставі акту перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0, яким ТзОВ «Феміда-Інтер» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 673163грн. 00коп., в тому числі, за вересень 2008 року 457317грн. 00 коп., за жовтень 2008 року 215846грн. 00коп. (а.с.13).

Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач довів правомірність винесеного у звязку із порушенням ТзОВ «Феміда-Інтер» податкового законодавства податкового повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0, з огляду на таке.

Згідно із пунктом 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 цього ж Закону передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 року за №250/2054, було затверджено форми податкової декларації та Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість. Крім того, листом ДПА України від 06.08.2008 року №15844/7/16-1117 на адресу податкових органів була направлена Методика розрахунків показників Додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість «Довідка щодо залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного періоду», згідно з якою сума податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати наявної різниці значень податкового кредиту і податкових зобовязань кожного окремого звітного періоду; декларування такої різниці відбувається у рядку 18.2 розділу ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість.

Таким чином, враховуючи, що актом перевірки №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року встановлено порушення позивачем порядку заповнення додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року та жовтень 2008 року, що призвело до порушення абзацу «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», тобто позивачем завищено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в банку за вересень 2008 року в сумі 457317грн. 00коп., за жовтень 2008 року в сумі 215846грн. 00коп., позивачем в ході судового розгляду справи не спростоване таке порушення, тому суд приходить до висновку, що Луцька ОДПІ правомірно прийняла податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0, яким ТзОВ «Феміда-Інтер» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 673163грн. 00коп., в тому числі, за вересень 2008 року 457317грн. 00 коп., за жовтень 2008 року 215846грн. 00коп.

Суд не бере до уваги твердження представника позивача про безпідставність та незаконність перевірки, за результатами проведення якої прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, з огляду на таке.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року у справі №2а-3286/10/0370 за позовом ТзОВ «Феміда-Інтер» до Луцької ОДПІ про визнання протиправними дій постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено. Суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що документальну невиїзну перевірку ТзОВ «Феміда-Інтер» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, результати якої оформлені актом №7531/23-3/20136463 від 29.10.2010 року, Луцькою ОДПІ проведено правомірно (а.с.100-102).

Згідно із частиною першою статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, оскільки постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року, яка набрала законної сили, встановлено правомірність проведеної документальної невиїзної перевірки ТзОВ «Феміда-Інтер» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, тому з цієї підстави суд не бере до уваги доводи позивача про незаконність перевірки, за результатами якої прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Отже, з наведених вище підстав адміністративний позов ТзОВ «Феміда-Інтер» до Луцької ОДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.2010 року №0000932302/0 до задоволення не підлягає.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Феміда-Інтер» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 листопада 2010 року №0000932302/0 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 18 жовтня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх