Постанова № 19463884, 28.09.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2011
Номер справи
2а/0370/2437/11
Номер документу
19463884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/2437/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Лисюк І.Ю.,

за участю представника позивача Семенюк Л.В.,

представників відповідачів Гаврилюка В.С., Вербич М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцька адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Луцьккондитер»до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Луцьккондитер» (далі ТзОВ «ТД «Луцьккондитер», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцькою ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі ГУДКУ у Волинській області) про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року в сумі 1303749грн. 00коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є вітчизняним товаровиробником кондитерських виробів, постійно здійснює закупівлю сировини, у тому числі за кордоном, та експортує продукцію власного виробництва, внаслідок чого виникає відповідний податковий кредит. Оскільки господарські операції мають систематичний характер, то у підприємства постійно виникає відємне значення податку на додану вартість, яке підлягає бюджетному відшкодуванню. Так, підприємством були задекларовані суми, що підлягають до відшкодування, у податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 700905грн. 00коп., за квітень 2011 року 204139грн. 00коп., за травень 2011 року 398705грн. 00коп. Луцької ОДПІ проводилися перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку за відповідні податкові періоди.

Луцької ОДПІ №4721/23-3/35495109 від 15.06.2011 року, №5309/23-3/35495109 від 07.07.2011 року, довідкою Луцької ОДПІ №6618/23-3/35495109 від 18.08.2011 року було підтверджено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року в сумі 700905грн. 00коп., за квітень 2011 року 204139грн. 00коп., за травень 2011 року 398705грн. 00коп. Всього за матеріалами перевірок було підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в загальному розмірі 1303749грн. 00коп., які станом на 30.08.2011 року платнику не повернуті. Позивач просить стягнути з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року в розмірі 1303749грн. 00коп.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях №248/1 від 13.08.2011 року (а.с.35), з посиланням на норми Податкового кодексу України (далі ПК України). Представник позивача просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року в розмірі 1303749грн. 00коп.

Представник відповідача Луцька ОДПІ в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову (а.с.68). В обґрунтування своєї правової позиції Луцька ОДПІ наводить вимоги Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004 року №451/501/132, які передбачають проведення зустрічних перевірок та обовязкове погодження відшкодування податку на додану вартість у розмірі більше 100 тис. грн. з Державною податковою адміністрацією України. Представник відповідача Луцька ОДПІ просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача ГУДКУ у Волинській області адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових поясненнях від 09.09.2011 року №15-08/383-5600 (а.с.34), та пояснила, що згідно з вимогами Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39, орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобовязаний подати органові державної казначейської служби висновок, на підставі якого орган державної казначейської служби перераховує платникові податку, зазначену у висновку, суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Станом на 09.09.2011 року Управлінням державного казначейства у місті Луцька ГУДКУ у Волинській області повернення бюджетного відшкодування ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» по деклараціях за період з березня 2011 року по травень 2011 року не проводилося, відповідні висновки Луцька ОДПІ не надавалися.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» є субєктом господарювання, що підтверджується довідкою АА №035422/994 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.26), з 30.10.2007 року перебуває на обліку як платник податків у Луцька ОДПІ, про що видана довідка №837 від 14.09.2010 року (а.с.38), є платником податку на додану вартість відповідно до виданого 19.11.2007 року Луцька ОДПІ Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №00267529 (а.с.37).

Позивач протягом квітня-червня 2011 року подавав до Луцька ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість з визначенням сум, що підлягали бюджетному відшкодуванню, на рахунок платника у банку та відповідні розрахунки бюджетного відшкодування та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування, зокрема:

- 20.04.2011 року подано декларацію за березень 2011 року з додатками (в подальшому уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 12.05.2011 року), розрахунок та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування в розмірі 722141грн. 00коп.;

- 20.05.2011 року подано декларацію за квітень 2011 року з додатками, розрахунок та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування в розмірі 206017грн. 00коп.;

- 17.06.2011 року подано декларацію за травень 2011 року з додатками (в подальшому уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.07.2011 року), розрахунок та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування у розмірі 402864грн. 00коп. (а.с.5-10, 39-67).

Луцька ОДПІ №4721/23-3/35495109 від 15.06.2011 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 35495109) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за березень 2011 року» (а.с.11-16), №5309/23-3/35495109 від 07.07.2011 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 35495109) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за квітень 2011 року» (а.с.17-20), довідкою Луцька ОДПІ №6618/23-3/35495109 від 18.08.2011 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 35495109) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за травень 2011 року» (а.с.21-25) були підтверджені наступні заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість: за березень 2011 року в розмірі 700905грн. 00коп., за квітень 2011 року 204139грн. 00коп., за травень 2011 року 398705грн. 00коп.

Перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування проводилися Луцька ОДПІ на підставі документів бухгалтерського та податкового обліку ТзОВ «ТД «Луцьккондитер», а саме: податкових декларацій з податку на додану вартість, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, отриманих та виданих податкових накладних, оборотно-сальдових відомостей, накладних, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, платіжних доручень завірених банком, оригіналів експортних валютних митних декларацій, договорів, про що зазначено в пунктах 2.3 актів №4721/23-3/35495109 від 15.06.2011 року, №5309/23-3/35495109 від 07.07.2011 року та довідки №6618/23-3/35495109 від 18.08.2011 року. Причиною виникнення відємного значення податку на додану вартість було здійснення позивачем експортних операцій, придбання сировини для виробництва та нематеріальних активів (пункт 2.8 зазначених актів та довідки). Всього за матеріалами перевірок підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» у загальному розмірі 1303749грн. 00коп., які на момент звернення позивача до суду з адміністративним позовом та на час розгляду справи з Державного бюджету України не повернуті.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) бюджетне відшкодування відшкодування відємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пунктами 200.7, 200.10 - 200.13 статті 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Орган державної податкової служби зобовязаний у пятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Таким чином, відповідно до вищевикладених приписів ПК України Луцька ОДПІ після проведення перевірок та підтвердження сум бюджетного відшкодування, заявлених ТзОВ «ТД «Луцьккондитер», мала подати відповідні висновки до органу державного казначейства із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету, а на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства повинен був перерахувати кошти з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби. Проте, як встановлено судом, на суму бюджетного відшкодування 1303749грн. 00коп. по податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» відповідні висновки Луцька ОДПІ до органу державної казначейської служби не були подані.

Враховуючи наведене та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «ТД «Луцьккондитер» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1303749грн.00коп. підлягають до задоволення.

Суд не бере до уваги покликання відповідача Луцька ОДПІ на Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004 року №451/501/132, оскільки правова позиція даного відповідача у цій справі суперечить нормам ПК України, який не ставить бюджетне відшкодування податку на додану вартість в залежність від наявності відповідного погодження центрального органу державної податкової служби.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1700грн. 00коп., сплачений згідно з платіжним дорученням №464 від 30.08.2011 року (а.с.2).

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Луцьккондитер» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року в розмірі 1303749гривень00копійок (один мільйон триста три тисячі сімсот сорок девять гривень нуль копійок).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Луцьккондитер» судовий збір у розмірі 1700 гривень 00 копійок (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 жовтня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх