Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-9186/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2011 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
при секретарі Костіній І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги як інваліду війни та допомоги на оздоровлення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Дружківського управління праці та соціального захисту населення, в якій вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Відповідно до висновку МСЕК йому було встановлено 2-у групу інвалідності, повязану з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до вимог ст. 7 ч.2 п.2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йому надано 18.06.01р статус ветерана війни, який зберігається за ним до теперішнього часу.
У відповідності зі ст. 13 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йому передбачена щорічна грошова допомога у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка повинна бути виплачена до 5 травня кожного року.
Фактично Управлінням праці та соціального захисту населення за 2011рік йому було виплачено 21 квітня 2011року 580грн.
Між тим, відповідно до вимог ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про державний бюджет України на 2011рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на травень 2011р складає 764грн.
Таким чином, йому недоплатили грошову допомогу, як інваліду війни, передбачену ст. 13 Закону України" "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 5532грн
Згідно ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він набув право на одержання щорічної компенсації на оздоровлення у розмірі пяти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати. Фактично відповідачем не виплачена йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2010-2011р.р..
Розмір не виплаченої суми складає 960*10=9600грн.
Таким чином, він вважає дії відповідача незаконними, так як при нарахуванні допомоги як інваліду та щорічної допомоги на оздоровлення відповідач користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.
Позивач просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті разової щорічної грошової допомоги до 05 травня кожного року як інваліду війни, та допомоги на оздоровлення незаконними. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради на його користь недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни за 2011 рік у розмірі 5532грн. та щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі за 2010 - 2011р.р. в сумі 9600грн.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги з підстав викладених в позові та просить позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та пояснив, що згідно постанови Кабінету Міністрів України позивачу правильно нараховується та виплачується допомога на оздоровлення за 2010рік в сумі 120 та допомога, як інваліду війни в сумі 580грн. Допомога на оздоровлення за 2011рік не виплачувалася, буде виплачена у 2012році. Просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 08.04.1998року.
Згідно п.2 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-ХІІ від 22.10.1993 року (з подальшими змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 набув статусу інваліда війни 2-ї групи, що підтверджується відповідним посвідченням серія НОМЕР_1 від 28.05.2002 року.
Згідно ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Сторонами підтверджується, що разова грошова допомога до 5 травня у сумі 580грн позивачу виплачена відповідачем.
У судовому засіданні було встановлено, що відповідачем не виконуються вимоги ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. І суд вважає їх дії незаконними.
Визначаючи розмір грошової допомоги до 5 травня за 2011рік, яка підлягає стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1 суд виходить з наступного.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, який, відповідно до його преамбули, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст.21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011рік” був встановлений прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, з 01 квітня в розмірах 764грн.
Таким чином, розмір грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік ОСОБА_1 як інваліду війни 2-ї групи повинна становити 8 мінімальних пенсій за віком, що становить: 5532грн.=(764грн.х8)-580грн.
Позовні вимоги про стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2010-2011рік підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Абзацом 1 частини 4 статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі пяти мінімальних заробітних плат.
Законами України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2010, 2011 рік не передбачено будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Встановлений постановами Кабінету Міністрів України розмір щорічної допомоги на оздоровлення не відповідає розміру мінімальної заробітної плати, встановленому законами України.
Оскільки ні Верховна Рада України, ні кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та законодавство щодо розміру мінімальної заробітної плати на 2011рік, а не постанова Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 12.07.2005 року № 562.
Згідно частини 7 статті 48 вищенаведеного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
На час розгляду справи щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 за 2010рік виплачена в розмірі 120грн, за 2011р. не виплачена.
Відповідно до ст.22 Закону України „Про державний бюджет України на 2011рік” №2857-VI від 23.12.2010 року розмір заробітної плати з 01.01.2011 року складала 941 грн., з 01 квітня 2011 року 960 грн., з 1 жовтня 2011 року 985 грн., з 1 грудня 2011 року 1004 грн. на місяць.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011рік»дія ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати не зупинялась.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови позивачу у виплаті допомоги на оздоровлення з урахуванням положень ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у 2010, 2011 р.р. є незаконними.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” Дружківське управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2010р, 2011 р., виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент прийняття рішення по справі, так як вона досі не виплачена.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 до теперішнього часу за 2010рік отримав щорічну допомогу на оздоровлення частково, а за 2011р.р.не отримав, розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на момент прийняття рішення по справі складає 960грн., тому на користь позивача з відповідача підлягає стягненню за 2010р. недоплачена сума щорічної допомоги на оздоровлення 4680грн. = 960грн.х5 - 120грн, за 2011р. - 4800грн = 960грн *5.
Загальна сума до стягнення 9480грн=4800+4680
В іншій частині позову необхідно відмовити, у зв'язку з тим, що позивачу виплачено відповідачем у травні 2011року 120грн.
На підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та керуючись ст.ст. 6, -12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги як інваліду війни та допомоги на оздоровлення, задовольнити частково.
Визнати дії Дружківського міського управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті недоплаченої щорічної допомоги, як інваліду війни та допомоги на оздоровлення незаконними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дружківської міської ради (р/р 35210017001497 в УДК у Донецькій області МФО 834016 ОКПО 26010987) за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної допомоги , як інваліду війни, за 2011рік у сумі 5532 (п'ять тисяч п'ятсот тридцать дві) гривні. та щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2010-2011роки у сумі 9480(дев'ять тисяч чотириста вісімдесят)грн 00 коп.
В решті позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним адміністративним судом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 16 серпня 2011року.
Суддя: Т. Л. Панова