Ухвала суду № 19388995, 08.11.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2011
Номер справи
2а/2370/2500/11
Номер документу
19388995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/2500/11 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

У Х В А Л А

Іменем України

"08" листопада 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Бужак Н.П.

Суддів: Троян Н.М., Костюк Л.О.

За участю секретаря: Павленко Т.А.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Черкасиелектротранс»Черкаської міської ради на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Черкасиелектротранс» Черкаської міської ради до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ

Позивач КП «Черкасиелектротранс»звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення № 00000802301 від 24.03.2011 року в частині щодо оподаткування коштів, наданих комунальному підприємству як внесок до статутного фонду.

Відповідно до постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач КП «Черкасиелектротранс»подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду та постановити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що КП «Черкасиелектротранс»Черкаської міської ради здійснює господарську діяльність на підставі статуту, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 05.04.2000 року № 5-38 та зареєстровано у виконкомі Черкаської міської ради 27.04.2000 року за № 8193. У листопаді 2010 року був зареєстрований Статут згідно із рішенням Черкаської міської ради від 16.09.2010 року.

На момент створення комунального підприємства статутний фонд становив 0 грн., станом на 30.09.2010 року також 0 грн., а станом на 03.11.2010 року статутний фонд зареєстрований у розмірі 12358321,85 грн.

16.03.2010 року ДПА України в Черкаській області проведено планову виїзну перевірку комунального підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року.

За наслідками проведеної перевірки було складено акт № 711/23-2/03328675 в якому зазначені виявлені порушення, зокрема порушення п.п.4.1.6 а.4.1, пп.4.2.5 п.4.2 ст. 4; пп.5.2.5 п.5.2, пп.5.3.3 п. 5.3, пп.5.6.1 п. 5.6, п. 5.9 статті 5, пп.8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме не включення до складу валового доходу як суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, коштів у розмірі 2789 900 грн. перерахованих як внески до статутного фонду, трактовані позивачем як прямі інвестиції у корпоративні права, емітовані таким платником податку, що звільнені від оподаткування, в той час коли згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців розмір статутного фонду становив 0 грн.

Із акту перевірки також вбачається, що згідно оборотно-сальдової відомості за 4 квартал 2007 року станом на 01.10.2007 року по кредиту рахунку 40 «Статутний капітал» обліковується 11358321,85 грн. В період з 01.10.2007р по 30.09.2010 року збільшено на суму 2789900 грн. Станом на 30.09.2010 року на рахунку значиться 14148221, 85 грн.

У листопаді 2007 року на рахунок позивача від УЖКГ надійшли кошти згідно банківських виписок на 12.12.200 року, 28.12.2007 року, 31.12.2007 року в сумі 265000 грн., у грудні 2007 р. в сумі 735000 грн. Кошти надійшли за призначенням платежу «внески у статутний фонд згідно рішення Черкаської міської ради №4-4 від 04.10.2007 КФК 180409, КЕКВ 1310, без ПДВ.

У серпні та вересні 2010 року на рахунок позивача від Управління ЖКГ надійшли кошти згідно банківських виписок в сумі 1789900 грн, кошти надійшли за призначенням платежу «внески у статутний фонд згідно рішення Черкаської міської ради № 15-933 від 22.07.2010 КФК 180409, КЕКВ 1310, без ПДВ.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Черкаси винесено податкове повідомлення-рішення № 00000802301 від 24.03.12011 року про збільшення суми грошового зобов»язання комунальному підприємству «Черкасиелектротранс»Черкаської міської ради за платежем податок на прибуток на загальну суму 161610 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платником податку на прибуток згідно ст. 2 Закону є з числа резидентів - суб»єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами; з числа нерезидентів фізичні чи юридичні особи, створені у будь-якій організаційно-правовій формі, які отримають доходи з джерелом їх походження з України, за винятком установ, організацій, що мають дипломатичний статус або імунітет згідно з міжнародними договорами України або законом; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж таки платник податку, територіальної громади; а також постійні представництва нерезидентів, які отримують доводи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.

Згідно ст. 10 Закону, прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25% до об»єкта оподаткування.

Об»єктом оподаткування визначено прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, на суму валових витрат платника податку, а також суму амортизаційних відрахувань (ст. 3 Закону).

Стаття 4 зазначеного вище Закону визначає, що валовий дохід це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами. Звітним періодом є календарні квартал, півріччя, три квартали, рік, тощо ( ст.11 Закону).

До складу валового доходу не включаються, зокрема суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в т.ч. грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.

Прямою інвестицією є господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особо (стаття 2 Закону). Корпоративні права визначені даною нормою закону як право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно - правових формах.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про господарські товариства» товариство має право змінювати ( зменшувати чи збільшувати) розмір статутного (складеного) капіталу. Збільшення статутного (складеного) капіталу може бути здійснено лише після внесення повністю всіма учасниками своїх вкладів (оплати акцій), крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення товариства про зміни розміру статутного капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов»язковій реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів ЄДР в порядку, встановленому цим Законом. Згідно зі ст. 87 Закону рішення товариства про зміни статутного фонду набирає законної сили з дня винесення цих змін до державного реєстру.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що корпоративні права Черкаської міської ради як власника не підтверджені статутними документами, оскільки на дату початку та кінця перевірки відповідно до даних ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців розмір статутного фонду позивача становив 12358321,85 грн. І лише 17 березня 2011 року рішенням сесії Черкаської міської ради № 2-277 внесено зміни до Статуту КП «Черкасиелектротранс», зокрема у п.4.2, розділу VІ «майно та статутний фонд підприємства»цифри і слова «12358321,85 грн.»замінити цифрами і словами «15126421,85 грн.». Зазначені зміни до Статуту товариства були зареєстровані в ЄДР 04.05.2011 року.

У випадку відсутності на підприємства статутного фонду відповідно до вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»не можна робити висновок про наявність корпоративних прав у власника підприємства, а тому не можна застосовувати п.п.4.2.5 ст. 4 Закону відповідно до якого не включається в дохід суми коштів або вартість майна, які надходять на підприємство у вигляді інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані підприємством.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, так як вони не ґрунтуються на вимогах закону та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року ухвалена з дотриманням вимог законодавства, є законною і обґрунтованою, а тому підстав для її скасування не має.

Відповідно до ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 195, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Черкасиелектротранс»Черкаської міської ради залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2011 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя

судді