Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 листопада 2011 р. № 2-а- 12277/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Ланцевич Я.П.,
представників сторін:
позивача Поярко І.В., Константинов Д.С., Сидоренко Б.В.,
відповідача - ОСОБА_4,
відповідач ОСОБА_5 - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехпром", ОСОБА_5, третя особа: Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців
проприпинення юридичної особи ,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Московському районі міста Харкова з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехпром", ОСОБА_5, третя особа: Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, в якому з урахуванням зміненних позовних вимог просили суд:
- скасувати державну реєстрацію установчих документів ТОВ „Спецтехпром" (код 23462752) з моменту реєстрації, а саме з 20.04.2010 року;
-припинити юридичну особу ТОВ "Спецтехпром"(код 23462752) з моменту реєстрації - а саме з 20.04.2010 року;
- визнати недійсною державну реєстрацію ТОВ "Спецтехпром"(код 23462752) з моменту реєстрації, а саме з 20.04.2010 року.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві та з урахуванням змінених позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі. Надав письмові заперечення в яких виклав свою позицію.
Відповідач ОСОБА_5 надав до суду заяву про рогзгляд справи без його участі.
Представник третьої особи, який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надавав. В судовому засіданні 04.11.2011 року проти задоволення позову заперечував, надав до суду заперечення до адміністративного позову.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Встановлено, що ТОВ "Спецтехпром" зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Харківської міської ради 22.06.1995 року за № 14801200000021782.Державна реєстрація проведена за адресою: 61005, АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та взято на податковий облік як платника податків до ДПІ у Московському районі м. Харкова з 12.09.1997 року за № 568.
ТОВ «Спецтехпром» здійснює господарчу діяльність згідно затвердженого та відповідно діючого Законодавства зареєстрованого Статуту, знаходиться за юридичною адресою АДРЕСА_1, згідно довідки з ЄДР на теперішній час є діючим субєктом господарювання.
01.06.11р. між гр. ОСОБА_6 та ТОВ «Спецтехпром»в особі директора ОСОБА_7 укладено договір оренди приміщення офісу. Термін оренди з моменту підписання даного договору до 31.12.11р. Згідно ст. ст. 793, 794 ЦКУ договір оренди строком на 3 роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Даний договір укладено на строк менший ніж три роки, тому не підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
11.07.2011 року Міністерством аграрної політики України ТОВ «Спецтехпром» видана ліцензія серії АВ 230738 на оптову торгівлю пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин) строк дії ліцензії до 10.07.2012 року.
Як зазначено представниками позивача, за результатами проведених заходів відносно діяльності ТОВ «Спецтехпром» встановлено, що за юридичною та фактичною адресою АДРЕСА_1 розташована двоповерхова будівля на першому поверсі якої знаходиться кв. 1.
Також, представники позивача зазначили, що в ході бесіди з громадянином який представився як ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, він пояснив, що за вищевказаною адресою він прописаний та проживає. З ТОВ «СПЕЦТЕХПРОМ» він заключив договір оренди, проте надати копію договору він не може, оскільки вона знаходиться у директора ТОВ «СПЕЦТЕХПРОМ» ОСОБА_7. У своїй квартирі він здає одну кімнату, в якій періодично зявляється гр.. ОСОБА_7 окрім якого інші працівників ТОВ «СПЕЦТЕХПРОМ» ніколи не зявлялись. В кімнаті, яку він здає відсутня будь-яка орг. техніка, чи інше обладнання ТОВ «СПЕЦТЕХПРОМ».
Представники позивача в судовому засіданні пояснили, що згідно даних адресно-довідкового бюро при ГУМВС України у Харківській області встановлено, що громадянин ОСОБА_7 прописаний за адресою: АДРЕСА_2. На момент виїзду за вказаною адресою двері даної квартири ніхто не відчинив, тому було опитано сусідку гр.. ОСОБА_8 1951 р.н,, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1., яка в свою чергу пояснила, що в квартирі № 2 ОСОБА_7 не проживає, а лише відвідує своїх батьків, про що було написано відповідний рапорт.
В КП «Жилкомсервіс» була отримана довідка про те, що договір оренди між власником квартири АДРЕСА_1 та ТОВ «СПЕЦТЕХПРОМ» не реєструвався.
Вказані підстави, на думку представників позивача, є підставою для скасування державної реєстрації установчих документів ТОВ „Спецтехпром" з моменту реєстрації - 20.04.2010 року; припинення юридичної особи ТОВ "Спецтехпром» з моменту реєстрації - 20.04.2010 року та визнання недійсної державної реєстрації ТОВ "Спецтехпром" з моменту реєстрації - 20.04.2010 року.
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно із статтею 44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі:
вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності;
самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону;
вільного найму підприємцем працівників;
комерційного розрахунку та власного комерційного ризику;
вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;
самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.
Державна реєстрація юридичних осіб здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Враховуючи частину 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Таким чином, повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів передбаченого відповідною статтею Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Частина 1 статті 143 Цивільного кодексу України встановлює, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою (ч. 2 ст. 87 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону, відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону, відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Порядок проведення державної реєстрації включає, зокрема, перевірку комплектності пакету документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема, перевірку комплектності пакету документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці.
Для проведення державної реєстрації ТОВ «Спецтехпром» уповноваженою особою державному реєстратору було подано пакет документів, передбачений ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а саме: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи, два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи; документ, що підтверджує внесення засновниками вкладу до статутного або складеного капіталу юридичної особи в розмірі, який встановлено законом; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
Відповідно до абзацу 3 пункту 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Документи, подані для проведення державної реєстрації ТОВ «Спецтехпром», відповідали вимогам положень ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Підстав для відмови в проведенні державної реєстрації ТОВ «Спецтехпром» не було (ч. 11 ст. 24 та ч. 1 ст. 27 Закону).
Встановити, чи діяла особа, яка бажає зареєструвати юридичну особу, під впливом омани, насильства, за обіцянку винагороди, тощо, державний реєстратор, якого законом уповноважено засвідчувати факт створення юридичної особи та здійснювати інші реєстраційні дії, не тільки не має можливості, але і таких функцій та повноважень.
Щодо позовних вимог позивача про визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємств про проведення державної реєстрації ТОВ «Спецтехпром», суд зазначає наступне.
Виключні підстави для припинення юридичних осіб передбачені ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців». Однією з таких підстав є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Виходячи з системного аналізу норм ст.ст. 24, 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців», визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, можливо лише у випадках наступного з'ясування обставин, що згідно зі статтями 24 та 27 були підставою для відмови у проведенні державній реєстрації юридичної особи або залишення поданих документів без розгляду.
Відповідно до ч. 11 ст. 24 Закону, державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою (документи повинні бути викладені державною мовою), другою (реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами) четвертою - сьомою (установчі документи юридичної особи викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками, справжність підписів засновників на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені тощо) статті 8 та частиною п'ятою (документом, що підтверджує внесення реєстраційного збору, є копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку) статті 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону (установчі документи юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом); порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається. Крім того, повинно бути встановлено, що ці порушення не може бути усунено.
Свідок, ОСОБА_7 який є директором та головним бухгалтером "Спецтехпром" був допитаний у судовому засіданні та пояснив, що на юридичну адресу "Спецтехпром" він заїзджав не частіше ніж раз на тиждень, оскільки багато часу проводив у відрядженнях пов"язаних з пошуком контрагентів та укладанням договорів. Відповідно до договору від 01.03.2011 року № 0103/11 з постачальником ТОВ «ЕН ВЕ КА груп» поставка товару здійснюється за рахунок Продавця та на склад Покупця або інше місце вказане Покупцем у м. Харків, а також згідно договору від 01.02.11р. № 01-02-2011 Відповідача з ТОВ «Сура-58» поставка здійснюється за рахунок Постачальника та на склад Покупця або інше місце вказане Покупцем, як виняток Покупець може користуватися складськими приміщеннями Постачальника в м. Харків та інших містах України. Придбані Відповідачем товари перевозились Постачальниками до Покупців Відповідача, а саме ТОВ «Віконт Плюс» та ТОВ «Паритет і К» відповідно до договорів від 01.03.2011 року № 01/03 та 02/03. Свідком було зазначено, що йому для вказаних операцій не має необхідності в наявності: трудових ресурсів більше 1 людини директора, яким укладаються договори та виписуються накладні на їх виконання; складських приміщень та транспорту, оскільки товар перевозиться контрагентами продавцями Відповідача безпосередньо контрагентам-покупцям останнього. Для здійснення господарської діяльності йому не потрібно стаціонарної комп"ютерної та іншої оргтехніки, оскільки він використовує портативну комп"ютерну та іншу оргтехніку (ноутбук, засоби стільникового зв"язку та ін.), за цими обставинами він не має необхідності постійно знаходитись за юридичною адресою "Спецтехпром" та обладнувати приміщення оргтехнікою.
Виключні підстави для припинення юридичних осіб передбачені ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців».
Частиною 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено перелік підстав для постановлення судового рішення щодо державної реєстрації припинення юридичних осіб. Такими підставами є:
-визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
-проведення діяльності, що суперечить установчим документам або заборонена законом;
-невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
-неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
-наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Жодна підстава з цього переліку позивачем в судовому засіданні не доведена.
Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.
Обставини справи, викладені позивачем в позові, спростовуються відповідачем належними доказами по справі, а за таких обставин суд приходить до висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехпром", ОСОБА_5, третя особа: Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців про припинення юридичної особи - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 14 листопада 2011 року.
Суддя Панов М.М.