Постанова № 19383320, 10.11.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2а/1770/4508/2011
Номер документу
19383320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/4508/2011

10 листопада 2011 року 15год. 05хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув

відповідача: представник не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у м.Рівне

доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ :

Державна податкова інспекція у м.Рівне звернулася до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 114675,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому просить про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув повторно, причини неприбуття суду не повідомив. На адресу відповідача надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклики до суду. Однак, на адресу суду повернулися конверти з відміткою поштового відділення про повернення за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України, відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце судового розгляду належним чином.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.

Повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що відповідач має в користуванні земельну ділянку, що підтверджується договором з Рівненською міською радою про надання гр.ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки загальною площею 10339 кв. метрів, нормативною грошовою оцінкою 2875598,38 грн. та актом приймання-передачі (а.с.6-9).

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року, чинного до 01.01.2011 року, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно з п.287.1. ст.287 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно ст.13 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року, чинного до 01.01.2011 року, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній і комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. Аналогічна норма передбачена п.288.1. ст.288 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року.

Судом встановлено, що податковим повідомленням форми "Ф" № 0001401744 від 15.07.2010 року податковим органом визначено відповідачу податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" по строку сплати на 16.08.2010 року в розмірі 18031,83 грн. та по строку сплати на 15.11.2010 року в розмірі 18031,82 грн. Окрім того, податковим повідомленням форми "Ф" № 003986744/0 від 19.07.2010 року податковим органом визначено відповідачу податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" розмірі 42547,70 грн. на підставі розрахунку від 15.10.2010 року (а.с.11).

Згідно пп.4.2.2. п.4.2. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Відповідно до абзацу другого пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Доказів оплати орендної плати за 2010 рік суду не надано, як і доказів оскарження відповідачем податкових повідомлень в адміністративному чи судовому порядку.

Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, податкове зобов'язання платника податків, визначене вищевказаними податковими повідомленнями, вважається узгодженим.

В силу положень пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Окрім того, судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням форми "Ф" №0033221744 від 10.06.2011 року податковим органом визначено відповідачу податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" на 2011 рік в розмірі 36063,65 грн. (а.с.10).

Згідно п.58.1. ст.58 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Згідно п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення "Ф" № 0033221744 від 10.06.2011 року направлене відповідачу рекомендованим листом, про що свідчить квитанція від 23.06.2011 року (а.с.10).

Відповідно до п.57.2. ст.57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

Відповідно до п.287.5. ст. 287 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, плата за землю сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Оскільки доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №0033221744 від 10.06.2011 року до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався, грошове зобов'язання зі сплати орендної плати за землю, визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.

В силу вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Однак, відповідно до п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, а нова вимога в силу вимог п.60.6. ст.60 цього Кодексу, не виставляється.

19.08.2009 року ДПІ у м. Рівне виставила платнику податків першу податкову вимогу №1/17 на суму податкового боргу в розмірі 17027,22 грн., а згодом на ту ж суму податкового боргу - другу податкову вимогу №2/463 від 26.09.2009 року (а.с.4). Оскільки сума податкового боргу з орендної плати за землю після виставлення позивачу податкових вимог повністю не погашалась, підстав для винесення податкової вимоги в 2011 році не виникало.

Таким чином, заборгованість відповідача з орендної плати за землю залишилася не погашеною і становить: 18031,83 грн. + 18031,82 грн. + 42547,70 грн. + 36063,65 грн. = 114675,00 грн.

Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: розрахунком податкової боргу відповідача (а.с.14), витягом з картки особового рахунку відповідача (а.с.12-13), довідкою про стан розрахунків з бюджетом (а.с.15).

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.

Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету м. Рівне на р/р 33219815700002 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586331, код платежу 13050500, податкову заборгованість з орендної плати за землю в сумі 114675 (сто чотирнадцять тисяч шістсот сімдесят п"ять) грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Друзенко Н.В.