Постанова № 19383314, 10.11.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2а/1770/4629/2011
Номер документу
19383314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/4629/2011

10 листопада 2011 року 12год. 10хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Комар С.Г.

відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції

доФізичної особи ОСОБА_2

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ :

Кузнецовська обєднана державна податкова інспекція (далі Кузнецовська ОДПІ) звернулася в суд з позовом до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд позов задовольнити, стягнути з фізичної особи ОСОБА_2 податкову заборгованість в сумі 3396,85 грн.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Судом не визнавалася обовязковою участь відповідача в судовому засіданні.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

В силу вимог статті 2 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року, що був чинним до 01.01.2011 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Згідно з частиною третьою статті 14 вказаного Закону, нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу. А в силу вимог частини третьої статті 17 вказаного Закону, земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, відповідно до статті 27, здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до вказаних вище правових норм та використовуючи інформацію, надану Відділом Держкомзему у м.Кузнецовськ про те, що у користуванні ОСОБА_2 на правах оренди в 2009 році перебуває земельна ділянка, площею 600 кв.м., яка розміщена по АДРЕСА_1 і виділена для ведення особистого господарства (а.с.23-24) та про те, що ця ж земельна ділянка та земельна ділянка, площею 88 кв.м., яка розміщена по АДРЕСА_2 і виділена для будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів перебуває в його користуванні на правах оренди в 2010 році (а.с.27-28), Кузнецовська ОДПІ 17.06.2009 року винесла відповідачу податкове повідомлення форми "Ф" №0000241750/0, яким визначила суму податкового зобовязання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" в розмірі 1423,10 грн., в тому числі по строку сплати: до 17.08.2009 року 711,55 грн., та 16.11.2009 року 711,55 грн.(а.с.6), а також 07.07.2010 року податкове повідомлення форми "Ф" №0000361750/0, яким визначила суму податкового зобовязання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" в розмірі 1078,01 грн., в тому числі по строку сплати: до 16.08.2010 року 539,01 грн., та 15.11.2010 року 539,00 грн.(а.с.7).

Обидва податкові повідомлення винесені згідно з підпунктом "г" підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, в силу якого, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Відповідно до абзацу другого підпункту 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Платник податку також має право в тридцятиденний строк оскаржити податкове повідомлення у тому випадку, якщо він не погоджується із сумою податкового зобовязання, визначеною в такому податковому повідомленні.

Податкові повідомлення №0000241750/0 від 17.06.2009 року та №0000361750/0 від 07.07.2010 року отримані платником 09.07.2009 року та 15.07.2010 року, відповідно. Доказів їх оскарження відповідачем в адміністративному порядку суду не надано, а за даними системи КП ДАС ОСОБА_2 з адміністративним позовом про їх скасування до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався. Відповідно, сума податкового зобовязання, що ними визначена, набула статусу податкового боргу.

Крім того, Кузнецовською ОДПІ в межах виконання функції контролю за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проведено невиїзні позапланові документальні перевірки своєчасності сплати відповідачем узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за землю, за результатами яких складено такі акти і винесено такі податкові повідомлення-рішення:

- акт №268/17-1960911316 від 07.12.2009 року, яким зафіксовано порушення абзацу третього підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (а.с.20), на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0000041710/0 від 07.12.2009 року, яким відповідачу, згідно з на підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року визначено суму штрафу в розмірі 89,71 грн. (а.с.9);

- акт №216/17-1960911316 від 27.08.2010 року, яким зафіксовано порушення абзацу третього підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (а.с.21), на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0004791710/0 від 27.08.2010 року, яким відповідачу згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року визначено суму штрафу в розмірі 189,98 грн. (а.с.10);

- акт №286/17-1960911316 від 06.09.2010 року, яким зафіксовано порушення абзацу третього підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (а.с.22), на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0004951710/0 від 06.09.2010 року, яким відповідачу згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року визначено суму штрафу в розмірі 74,57 грн. (а.с.11).

Всі зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем під розписку. Доказів їх оскарження в адміністративному порядку суду не надано, а за даними системи КП ДАС, ОСОБА_2 в суд з позовом до Кузнецовської ОДПІ про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень не звертався, відтак визначені ними суми податкових зобовязань вважаються узгодженими.

Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання є податковим боргом.

В силу положень підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків, і на таку суму, в порядку передбаченому пунктом 6.2 статті 6 вказаного Закону, надсилаються податкові вимоги. Коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкові вимоги, сума податкового боргу збільшується, нові вимоги не виставляються, а погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкових вимог.

Згідно з матеріалами справи 21.08.2008 року відповідачу було виставлено першу податкову вимогу №1/3 на суму 429 грн. 29 коп. (а.с.12), а 27.10.2008 року другу податкову вимогу № 2/7 на суму 429 грн. 29 коп.(а.с.14).

Вказані податкові вимоги були скеровані рекомендованим поштовим відправленням на адресу відповідача. Перша податкова вимога була повернута відділенням звязку в звязку з відміткою про непроживання відповідача за вказаною адресою, відповідно до цього був складений акт №4 від 25.09.2008 року, згідно з яким податкова вимога №1/3 від 21.08.2008 року була розміщена на дошці податкових оголошень (а.с.13). Другу податкову вимогу, згідно копії повідомлення про вручення поштового відправлення, ОСОБА_2 отримав (а.с.14).

Враховуючи ту обставину, що відповідач з моменту виставлення йому податкових вимог, суму податкового боргу повністю не погашав, підстав для виставлення йому нових податкових вимог у Кузнецовської ОДПІ не виникало, однак процедура стягнення податкового боргу вважається дотриманою.

Заборгованість відповідача за узгодженими вище податковими зобовязаннями, з урахуванням сплати на рівні 1303,04 грн., склала: 1423,10 грн. + 1078,01 грн. + 89,71 грн. + 189,98 грн. + 74,57 грн. 1303,04 грн. = 1552,33 грн.

З 01.01.2011 року Закон України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року втратив чинність. Натомість набрав чинності Податковий кодекс України, розділом XIII врегульовано питання плати за землю.

Так, згідно з пунктом 287.1. статті 287 цього розділу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Згідно пункту 288.1. статті 288, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати, відповідно до пункту 288.5 цієї статті, встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Крім цього, річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 % нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів, в силу положень пункту 288.7. цієї статті, застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу, тобто базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, а підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. При цьому, відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Відповідно до вказаних вище правових норм та використовуючи інформацію, надану Відділом Держкомзему у м.Кузнецовськ про те, що у користуванні ОСОБА_2 на правах оренди в 2011 році перебуває земельна ділянка, площею 600 кв.м., яка розміщена по АДРЕСА_1 і виділена для ведення особистого господарства та земельна ділянка, площею 88 кв.м., яка розміщена по АДРЕСА_2 і виділена для будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів (а.с.25-26), а також використовуючи витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаних земельних ділянок (а.с.30-31), Кузнецовська ОДПІ провела розрахунок відповідачу плати за землю за 2011 рік (а.с.29), результати якого відобразила в податковому повідомленні-рішенні №0000371750 від 27.06.2011 року (а.с.8). Вказаним податковим повідомленням-рішенням відповідачу визначено суму податкового зобовязання з орендної плати за землю з фізичних осіб в розмірі 1542,20 грн. по строку сплати 29.08.2011 року.

Податкове повідомлення-рішення винесено відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, в силу вимог якого, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.57.2. ст.57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

Відповідно до п.287.5. ст. 287 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, плата за землю сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення №0000371750 від 27.06.2011 року отримане платником 29.06.2011 року під розписку. Доказів його оскарження відповідачем в адміністративному порядку суду не надано, а за даними системи КП ДАС ОСОБА_2 з адміністративним позовом про його скасування до Рівненського окружного адміністративного суду не звертався.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Згідно абзацу "а" підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового Кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового Кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 % річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

На виконання вказаної норми позивачем на суму податкового боргу відповідача було нараховано пеню в сумі 302,32 грн.(а.с.4).

Таким чином загальна сума заборгованості відповідача складає: 1552,33 грн. + 1542,20 грн. + 302,32 грн. = 3396,85 грн.

На момент розгляду справи судом заборгованість перед бюджетом на вказану суму відповідачем не погашена. Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: розрахунком суми податкового боргу (а.с.4), зворотнім боком облікової картки (а.с.5), актом звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2011 року по 09.11.2011 року (а.с.44).

Згідно з пунктом 41.5. статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас, частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Заперечення відповідача на позов з відповідними додатками (а.с.33-41), суть яких зводиться до невідповідності нарахованих податковим органом сум орендної плати умовам договору оренди з Кузнецовською міською радою, не можуть буті прийняті судом в якості належного та допустимого доказу, позаяк згідно з пунктом 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору. Відповідач не звертався до суду з позовом про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень та податкових повідомлень-рішень, якими йому нараховану суму, що стягується в межах даного позову, а тому надання їм правової оцінки у вищезазначеній постанові судом, суперечитиме нормам Кодексу адміністративного судочинства України стосовно розподілу обов'язку доведення та порушуватиме принцип диспозитивності, оскільки предметом даного позову не є спір щодо законності відповідних податкових повідомлень та податкових повідомлень-рішень.

Судові витрати по справі згідно частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_2 до місцевого бюджету м. Кузнецовська на р/р 33217815700004 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 23304211, код платежу 13050500, заборгованість по орендній платі за землю в сумі 3396 (три тисячі триста дев"яносто шість) грн. 85 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Друзенко Н.В.