Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2011 р. № 2а-4896/09/1370
(5/1920-28/286)
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
за участю секретаря
судового засідання Івашків В.І.,
представників сторін:
від позивача: Пчелінцева Ф.І.,
від відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу з позовом Львівського комунального підприємства «Львівсвітло» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 26.07.2005 року № 0005942320/3/19597 та № 0005932320/3/19598,
ВСТАНОВИВ:
На розгляді у Львівському окружному адміністративному суді знаходиться справа за позовом Львівського комунального підприємства «Львівсвітло»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 26.07.2005 року № 0005942320/3/19597 та № 0005932320/3/19598.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених в по зовній заяві. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем безпідставно донараховано позивачу суми податку на прибуток та суми ПДВ і застосовано штрафні санкції, оскільки позивачем правомірно проводилося збільшення валового доходу при продажі товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів станом на дату надходження коштів на рахунок позивача, також зазначає, що позивачем дотримано норми Закону, оскільки датою виникнення податкових зобовязань в даному випадку є дата надходження коштів на рахунок позивача.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Свої заперечення відповідач мотивує тим, що відповідачем правомірно донараховано суми податку на прибуток та ПДВ станом на дату продажу товарів (робіт,послуг) відповідно до положень п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
08.12.2004 року працівниками Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова складено Акт № 784/23-2/03348577 про результати позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового і валютного законодавства ЛКП «Львівсвітло». На підставі зазначеного акта відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005942320/0/30910 від 08.12.2004 року, яким визначено суму податкового зобовязання ЛКП «Львівсвітло»за платежем податок на прибуток в сумі 247641,0 грн., в тому числі 140086,0 грн. - основний платіж; 107555,0 грн. штрафні (фінансові) санкції, а також було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005932320/0/30909 від 08.12.2004 року, яким визначено суму податкового зобовязання ЛКП «Львівсвітло»за платежем податок на додану вартість в сумі 250096,0 грн., в тому числі 121762,0 грн. - основний платіж, 128334,0 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Рішенням ДПА у Львівській області від 08.07.2005 року про результати розгляду повторної скарги ЛКП «Львівсвітло», вищезазначені податкові повідомлення-рішення було частково скасовано. При цьому в порядку п.4 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»ДПІ у Шевченківському районі м.Львова було проведено позапланову документальну перевірку ЛКП «Львівсвітло», про що складено Акт від 23.06.05 року № 306/23-2/03348577.
З огляду на зазначене, ДПІ у Шевченківському районі м.Львова прийнято податкове повідомлення - рішення від 26.07.2005 року № 0005942320/3/19597, яким визначено суму податкового зобовязання ЛКП «Львівсвітло»за платежем податок на прибуток в сумі 139687,0 грн., в тому числі 78591,0 грн. - основний платіж, 61096,0 грн. - штрафні(фінансові) санкції, а також прийнято податкове повідомлення - рішення від 26.07.2005 року № 0005932320/3/19598, яким визначено суму податкового зобовязання ЛКП «Львівсвітло»за платежем податок на додану вартість в сумі 119078,20 грн., в тому числі 58023,0 грн. - основний платіж, 6105, 20 грн. - штрафні(фінансові) санкції.
При прийнятті постанови судом застосовано норми законодавства, чинного на час існування правових відносин між сторонами.
Як вбачається матеріалів справи, ЛКП «Львівсвітло»надавало послуги по влаштуванню освітлення, до складу валового доходу позивач включав суми по факту поступлення коштів на рахунок позивача за виконані роботи, керуючись при цьому п.п.11.3.5 п.11.3 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Однак, відповідач вважає, що ЛКП «Львівсвітло»до валового доходу слід було включити суми в період фактичного надання послуг, а не в період, коли надійшла оплата на рахунок. При цьому відповідач виходив із вимог норми п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до якої валовий доход включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів (крім операцій з їх первинного випуску (розміщення) та операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації), а також з вимоги п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону, відповідно до якого датою збільшення валового доходу є дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не досліджено питання фінансування робіт, які виконувалися позивачем. Як випливає із змісту актів перевірок, проведених відповідачем, жодною із них не встановлено того факту, що фінансування для оплати робіт, виконаних позивачем, здійснювалося в загальному порядку, а не за рахунок бюджетних коштів. Контролюючим органом не встановлено джерела фінансування таких робіт.
Водночас, згідно з довідкою Управління капітального будівництва Львівської міської ради від 14.10.2004 року № 21/1930, що видана ЛКП «Львівсвітло», фінансування робіт по будівництву Сихівського шляхопроводу та його транспортної розвязки проводилося як за бюджетні кошти, так і за кошти Укрзалізниці. Наведене вказує на суперечливість висновків актів перевірки щодо порушення позивачем порядку ведення податкового обліку та заниження податкових зобовязань.
Втім, станом на день розгляду справи, не є можливим зясувати питання, в якій частині фінансування робіт по будівництву Сихівського шляхопроводу та його транспортної розвязки проводилися за бюджетні кошти, а в якій за кошти Укрзалізниці у звязку із спливом терміну зберігання таких документів.
Суд додатково зазначає, що відповідно до Правил роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених Наказом Держкомархіву України від 16.03.2001 року №16 первинні документи повинні зберігати не менше 3-ох років за умови завершення перевірки податковими органами з питань дотримання податкового законодавства. А в разі виникнення розбіжностей, суперечок, слідчих і судових справ зберігаються до прийняття остаточного рішення.
Неможливість надання згаданих вище документів підтвердили представники сторін.
Як вбачається із чинного в період, що перевірявся, податкового законодавства, воно встановлює особливий порядок оподаткування доходів, які формуються за рахунок бюджетних коштів. Так, відповідно до п.п.11.3.5 п.11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств”, датою збільшення валового доходу в разі продажу товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому вигляді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом. Відповідно до п.п 7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість»датою виникнення податкових зобов”язань у разі поставки товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобовязаннями перед таким бюджетом.
Судом також взято до уваги той факт, що як свідчать документи податкового обліку ЛКП «Львівсвітло»(копії витягу з книги валових доходів і витрат, декларації з податку на прибуток за 3-й квартал 2004 року), позивачем в подальшому включено суми коштів по зазначених в актах перевірки роботах до складу валового доходу по факту їх надходження позивачу.
Щодо донарахування податкового зобовязання з податку на додану вартість, то, як уже зазначалося вище, п.п 7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлює дату виникнення податкових зобовязань по ПДВ у даній ситуації датою надходження коштів на поточний рахунок. Тобто положення п.п.11.3.5 п.11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та п.п 7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»застосовуються одночасно.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що позов слід задовольнити в повному обсязі, податкові повідомлення-рішення визнати недійсними.
Судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп. судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача; решта суми судового збору може бути повернута за клопотанням субєкта, який його сплатив.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова від 26.07.2005 року № 0005942320/3/19597 та № 0005932320/3/19598.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Львівського комунального підприємства «Львівсвітло»(місце знаходження: 79058, м. Львів, вул. Лінкольна, 8, ідентифікаційний код 03348577) 03 (три) грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова в повному обсязі складена 15.11.2011 року.
Суддя Лунь З.І.
З оригіналом згідно
Суддя Лунь З.І.