Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №9
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 листопада 2011 року Справа № 2а-9640/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2011 року Прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» (далі ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит») про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог Прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зазначив, що ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери, а саме: вимоги ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364. Відповідно до п. 4 ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та п. 1 глави 7 розділу V Положення розкриття річної інформації шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні здійснюється у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річну інформацію за 2010 рік ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» в офіційному друкованому виданні в термін, передбачений Положенням, опубліковано не було. Таким чином, ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» порушило вимоги п. 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення в частині розкриття інформації шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні. Такі дії ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» підпадають під правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.5 ч.1 ст.11 ЗУ “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”- не опублікування інформації. Обставин, що помякшують відповідальність ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність, є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 98-ЛУ від 14.07.10).
01.07.2011 уповноваженою особою Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» була винесена постанова № 160-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000 грн. Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку відповідачем не оскаржувалася. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
У звязку з чим прокурор-заявник просить стягнути з відповідача суму штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Згідно п.3 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 9).
Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності за ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із абз. 2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обовязків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону за № 448 здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст.6 Закону № 448).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» - порушив вимоги п.1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, а саме не розкрив річну інформацію шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
20.06.2011 уповноваженою особою Комісії, т.в.о. начальника Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бородавською Н.І. складено акт № 160-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.7), якими зафіксовано повторне порушення відповідачем ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» вимог Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” (14.07.2010 позивачем у відношенні відповідача вже виносилися постанова № 98-ЛУ, якою накладено санкції через не розкриття регулярної річної інформації шляхом її опублікування в офіційному друкованому виданні) (а.с.10).
21.06.2011 уповноваженою особою Комісії, начальником Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Козаковою О.І. винесена постанова про розгляд справи № 160-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно п.2 зазначеної постанови, розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів було призначено на 01.07.2011 (а.с.8).
01.07.2011 на підставі пункту 14 статті 8, ст. 9 абз. 2 п. 5 ч. 1 ст. 11 ст. 12 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” та підпункту 1.5 пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 № 2272 (із змінами) уповноваженою особою Комісії, начальником Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Козаковою О.І. у відношенні відповідача була винесена постанова № 160-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 17000,00 грн., ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» було запропоновано протягом 15-ти днів від дня їх отримання перерахувати вказану суму в дохід Державного бюджету України, копії платіжних документів направити до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. 04.07.2011 зазначена постанова була направлена позивачем на юридичну адресу відповідача, що підтверджується копією реєстру відправки поштової кореспонденції та копією фіскального чеку (а.с.12). Постанова № 160-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 17000,00 грн. у встановленому законодавством порядку відповідачем оскаржена не була, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанови до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.7 ч.1. ст.11 Закону № 448).
Відповідно до ст.12 Закону № 448 штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит», є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 98-ЛУ від 14.07.2010).
Згідно з ст.11 Закону № 448 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Таким чином, ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит», порушило вимоги п.14 ст.8, ст.9, абз. 2 п.5, ч.1 ст.11, ст.12 Закону № 448 та допустило повторне вчинення протягом року однорідного правопорушення, що підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 20.06.2011 № 160-ЛУ.
Стаття 36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ передбачає, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку , встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Таким чином, прокурор міста Луганська, діючи в межах наданих йому законодавством України повноважень, обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з даним позовом.
Враховуючи те, що відповідачем постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 01.07.2011 № 160-ЛУ у встановленому законодавством порядку оскаржена не була, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф у загальному розмірі 17000,00 грн. протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не сплачений, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 71, 87, 94, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Янівська» ДП ДХК «Донбасантрацит» суму штрафної санкції у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України р/р 31115106700039 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24046797, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяІ.В.Тихонов