Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №14
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2011 року Справа № 2н-137/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Ципко О.В.
при секретарі судового засідання: Гаркуші Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 332724.46 грн. за нововиявленими обставинами, -
ВСТАНОВИВ:
05 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт”про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.03.2010 року позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області були задоволені повністю. Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” на користь управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 в розмірі 282224,46 грн.
Ухвалою суду від 24 червня 2011 року допущено заміну сторони виконавчого провадження з Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” на його правонаступника - Товариство з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт”.
15 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт”про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 332724.46 грн. за нововиявленими обставинами.
17 серпня 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду було відкрито провадження за нововиявленими обставинами за заявою Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по вказаній адміністративній справі.
12 вересня 2011 року під час судового засідання головуючим суддєю по справі Борзаницєю С.В. був заявлений самовідвід на підставі п. 5 ч. 1 ст. 27 КАС України та ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.09.11р. заяву про самовідвід судді у справі за заявою Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 332724.46 грн. за нововиявленими обставинами задоволено.
12.09.2011 року заяву Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по вказаній адміністративній справі за нововиявленими обставинами, що перебувала в провадженні судді Борзаниці С.В., було передано для подальшого розгляду судді Ципко О.В., ухвалою суду від 12.09.2011 року було прийнято до провадження дану заяву та призначене судове засідання.
Заявник просить переглянути постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16.12.2009 року по справі № 2а-24773/09/1270, за нововиявленими обставинами мотивуючи свою заяву тим, що, відповідно до п. 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою ПФУ № 21-1 від 19.12.2003p. - у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники. Однак, під час судового засідання суд не дослідив, наступні обставини.
Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецький Хімремонт» було утворене на підставі наказу Фонду державного майна України № 56-ПАТ від 16.12.1994 року та зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської Ради Луганської області 27.12.1994 року. Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецький Хімремонт» було утворене шляхом перетворення Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства «Хімремонт». В свою чергу Сєвєродонецьке державне ремонтне підприємство «Хімремонт» було утворене та зареєстроване 02 червня 1992 року, тобто саме з 02 червня 1992 року підприємство набуло статусу юридичної особи та набуло обов'язків відповідати за своїми обов'язками. Таким чином, до ВАТ «Сєвєродонецький Хімремонт» можна предявити вимоги (як до правонаступника), які виникли після 02 червня 1992 року.
Заявник у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, повноважного представника до суду не направив, причини неявки суду не повідомив.
Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області у судовому засіданні надав заперечення, в якому вказав, що 25 березня 1992 року наказом Держхімпрома УССР №35 перетворено РСМУ-5 м.Сєвєродонецька у Сєвєродонецьке державне ремонтне підприємство, виведено його із складу Треста «Дніпрхімремонт» та визнано Сєвєродонецьке державне ремонтне підприємство правонаступником РСМУ-5 м.Сєвєродонецька. 02 червня 1992 року рішенням Сєвєродонецької міської ради народних депутатів № 317 зареєстровано СРП „Хімремонт", як правонаступника РСМУ-5 треста «Дніпрохімремонт». Відповідно до п.1.3. статуту Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт", підприємство є незалежним суб'єктом господарювання, який має права юридичної особи та здійснює виробничу та комерційну діяльність з метою отримання прибутку. 16 грудня 1994 року наказом Фонду державного майна України № 56-ПАТ утворено ВАТ „Сєвєродонецький Хімремонт" та зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 27.12.1994р. шляхом перетворення Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт". Відповідно до п.3.1 статуту Відкритого акціонерного товариства „Сєвєродонецький Хімремонт", товариство є юридичною особою з моменту його державної реєстрації. Згідно з п. 3.3 статуту ВАТ „Сєвєродонецький Хімремонт" товариство є правонаступником Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт".
Відповідно до частини 2 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
Із врахуванням наведеного положення суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року за нововиявленими обставинами у відсутності заявника.
Відповідно до частини 1 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
У відповідності із частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;
5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення.
До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору. Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх наявність на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не були і не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.
Виникнення нових або зміна обставин після вирішення спору не можуть бути підставою для зміни або скасування судового рішення за правилами глави 4 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, в обґрунтування підстав для перегляду постанови за нововиявленими обставинами є те, що Відкрите акціонерне товариство „Сєвєродонецький Хімремонт" є правонаступником Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт", а тому предявляти вимоги (як до правонаступника), тільки ті, які виникли після 02 червня 1992 року.
Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет України.
Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає та готує документи для виплати, забезпечує своєчасне в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, згідно законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом України через Міністра праці та соціальної політики України.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Процедура та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно форм власності, виду діяльності господарювання та фізичними особами, нарахування сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство “Сєвєродонецький Хімремонт”, ідентифікаційний код 00205877, зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 27.12.1994 р. шляхом перетворення Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт". Згідно Статутом Відкрите акціонерне товариство “Сєвєродонецький Хімремонт”, затвердженого заступником Голови Фонду державного майна України, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові рахунки та ін., та є правонаступником Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт".
У відповідності до п. 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 (крім тих, платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, працювали або працюють на роботах шкідливими важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджених Кабінетом України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення за віком на пільгових умовах.
Пунктом п. 6.3 зазначеної Інструкції встановлено, що у разі або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Судом встановлено, що ВАТ “Сєвєродонецький Хімремонт” є правонаступником Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства „Хімремонт". В свою чергу, Сєвєродонецьке державне ремонтне підприємство “Хімремонт” було утворене та зареєстроване 02.06.1992 року, має статус юридичної особи та набуло обовязок відповідати за своїми зобовязаннями.
Крім того, як вбачається з відповідей органів Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області, Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та Управління Пенсійного фонду України в місті Лубнах пенсії на пільгових умовах особам були призначені після 1992 року (а.с.82-83, 89-91, 99).
Таким чином, на підставі викладеного суд приходить до висновку, що вказані заявником обставини не можуть бути підставою для скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по справі № 2а-24773/09/1270.
З огляду на зазначене, заява про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 332724.46 грн. не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та, керуючись ст.ст. 2, 7 12, 69-72, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
< Текст >
< Текст >
У задоволенні заяви Товариства з додатковою відповідальністю “Сєвєродонецький Хімремонт” про перегляд постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 332724.46 грн. відмовити.
Судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 14.11.2011 року.
< Текст >
Суддя О.В. Ципко