Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 листопада 2011 року Справа № 2а-10039/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
суддіУшакова Т.С.,
при секретарі Вольвак М.О.,
за участі:
представника позивача ОСОБА_1, довіреність № 35/10-025 від 30.08.2011 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-
В С Т А Н О В И В :
28.10.2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що Відкрите акціонерне товариство Трест «Краснодоншахтобуд» є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ. Станом на 15.03.2011р. підприємство має заборгованість перед бюджетом у розмірі 998338,86 грн. Відповідно до норм пп. 6.2.1. пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", Краснодонською ОДПІ відповідачу були направлені перша податкова вимога від 12.10.2001р. № 1/7 та друга податкова вимога від 21.11.2001р. № 2/146.
У 2008 року Краснодонська ОДПІ звернулась до суду з адміністративними позовами до ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» про примусове стягнення активів боржника у сумі 229807,13 грн. та 758998,14 грн. Ці позови були задоволені на користь Краснодонської ОДПІ та ВДВС Краснодонського МУЮ було відкрито виконавче провадження. У червні 2011 року Краснодонською ОДПІ було отримано постанови про повернення виконавчого документу стягувачеві, у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках боржника та наявності встановленої законом заборони (податкова застава), щодо звернення стягнення на майно боржника.
У зв'язку з тим, що в статутному фонді ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» 51 % акцій належить державі, розпорядником яких є Міністерство вугільної промисловості України, Краснодонська ОДПІ направила листи до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 02.02.2011р. № 2029/24-009, та до Міністерства палива та енергетики вугільної промисловості України від 21.02.2011р. № 3186/24-009 про дозвіл реалізації майна даного боржника, відповідь на які на теперішній час не отримала.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтримав доводи, викладені у позові, просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство Трест «Краснодоншахтобуд» (далі ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд»), ідентифікаційний код 00181585, засновано відповідно до Наказу Міністерства вугільної промисловості України від 16 серпня 1996 року № 398 шляхом перетворення Державного підприємства Трест «Краснодоншахтобуд» відповідно до Указу Президента України 15 червня 1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію підприємств» та від 07 лютого 1996 року № 116 «Про структурну перебудову вугільної промисловості» (п. 1.1 Статуту ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд»).
Станом на 15.03.2011р. підприємство має заборгованість перед бюджетом у розмірі 998338,86 грн.
Відповідно до норм пп. 6.2.1. пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", Краснодонською ОДПІ відповідачу були направлені перша податкова вимога від 12.10.2001р. № 1/7 та друга податкова вимога від 21.11.2001р. № 2/146.
Згідно витягу з Державного реєстру застав рухомого майна, 24.06.2004 року до Державного реєстру застав рухомого майна внесена запис про заставу номер 1533-134, який містить дані про те, що все майно та майнові права ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» знаходиться в податковій заставі згідно податкової вимоги № 1/7 від 12.10.2001 року. Запис дійсний до 23.06.2009 року.
Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 23816159 від 17.06.2009 року, відбулася змін відомостей про обтяження майна ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» - термін дії до змін 23.06.2009 року, термін дії після змін 17.06.2014 року.
У 2008 року Краснодонська ОДПІ звернулась до суду з адміністративними позовами до ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» про примусове стягнення активів боржника у сумі 229 807,13 грн. та 758 998,14 грн. Ці позови були задоволені на користь Краснодонської ОДПІ та ВДВС Краснодонського МУЮ було відкрито виконавче провадження.
Постановами ВДВС Краснодонського МУЮ від 29.06.2011 року про повернення виконавчого документа стягувачеві, у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках боржника та наявності встановленої законом заборони (податкова застава), щодо звернення стягнення на майно боржника, виконавчі листи № 2а-8045 від 10.11.2008 року та № 2а-8046 від 10.11.2008 року повернуто до Краснодонської ОДПІ.
У зв'язку з тим, що в статутному фонді ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» 51 % акцій належить державі, розпорядником яких є Міністерство вугільної промисловості України, Краснодонська ОДПІ направила листи до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 02.02.2011р. № 2029/24-009 та до Міністерства палива та енергетики вугільної промисловості України від 21.02.2011р. № 3186/24-009 про дозвіл реалізації майна даного боржника, відповідь на які на теперішній час не отримала.
Як вбачається з матеріалів справи, актом опису активів від 28.09.2009 року податковим керуючим описано майно боржника на загальну суму 1643167,30 грн., в тому числі: адміністративна будівля ШПУ, інв. № 14, будівлі гаражів-шлакоблочних боксів, інв. № 5, будівлі техскладів, інв. № 3.
Актом опису активів від 15.10.2010 року податковим керуючим описано майно боржника на загальну суму 59826,91 грн., в тому числі 2-й та 4-й поверхи будівлі ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд», і.н. 33, дата введення травень 1964 року.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
Дотримання податковим органом норм щодо надіслання податкових вимог підтверджено в судовому засіданні.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, і лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Матеріалами справи підтверджено відсутність на рахунках відповідача коштів, необхідних для погашення податкового боргу в сумі 988805,27 грн.
З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 988805,27 грн. Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» (ЄДРПОУ 00181585) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 листопада 2011 року.
СуддяТ.С. Ушаков