Постанова № 19381349, 02.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2а-8264/11/1270
Номер документу
19381349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2011 року Справа № 2а-8264/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Матвєєвої В.В.

при секретарі: Захаровій Ю.О.

за участю сторін:

прокурора: Грека М.В. (посвідчення № 1068 від 08.10.2010, дійсне до 08.10.2015),

представника позивача ДПІ в

Попасняннському районі Луганської області: ОСОБА_1 (довіреність № 2 від 10.01.2011, дійсна до 31.12.2011),

представника відповідача

ДП «Первомайськвугілля»: ОСОБА_2 (довіреність № 01/4-10-697 від 22.09.2011, дійсна до 31.12.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 95844,12 грн., суд -

В С Т А Н О В И В:

19 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 95844,12 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстроване Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 24 березня 2003 року № 04051968Ю0010159, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, є платником податків та зборів. Перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Первомайську Луганської області з 18.04.2003.

Станом на 01.09.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом з екологічного податку за перший та другий квартал 2011 року у розмірі 95844,12 грн., з яких: по Березівській селищній раді 22202,11 грн., з яких 21709,94 грн. основний платіж, 492,17 грн. пеня; по Врубівській селищній раді 72424,25 грн., з яких 72151,31 грн. основний платіж, 272,94 грн. пеня; по Голубівській селищній раді 1217,76 грн., з яких 1190,16 грн. основний платіж, 27,60 грн. - пеня. ДПІ в Попаснянському районі Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 31.03.2004 № 2/41, що не була виконана.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» суму податкового боргу з екологічного податку у розмірі 95844,12 грн., з яких основний борг складає 95051,41 грн. борг за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення та за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи обєктах, 792,71 грн. пеня.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надавши пояснення аналогічні позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні визнала позовні вимоги в повному обсязі та пояснила, що у звязку з тяжким фінансовим становищем підприємство не в змозі сплачувати всі борги. При наявності коштів борг буде сплачений в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстроване Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 24 березня 2003 року № 04051968Ю0010159, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (а. с. 22), є платником податків та зборів, є платником податків та зборів, що підтверджується довідкою про взяття на облік платник податків № 873 від 18.04.2003 (а. с. 21).

Станом на 01.09.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом з екологічного податку за перший та другий квартал 2011 року у розмірі 95844,12 грн., з яких: по Березівській селищній раді 22202,11 грн., з яких 21709,94 грн. основний платіж, 492,17 грн. пеня; по Врубівській селищній раді 72424,25 грн., з яких 72151,31 грн. основний платіж, 272,94 грн. пеня; по Голубівській селищній раді 1217,76 грн., з яких 1190,16 грн. основний платіж, 27,60 грн. - пеня (а. с. 5). Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань з вказаного податку.

Сума податкового боргу з екологічного податку підтверджується розрахунком податкового боргу (а. с. 5), зворотнім боком облікової картки платника (а. с. 6-10), податковими деклараціями з екологічного податку № 8376 від 05.08.2011, № 8377 від 05.08.2011, № 8538 від 05.05.2011, № 8375 від 05.08.2011, № 5836 від 05.05.2011 (а. с. 11-20).

ДПІ в Попаснянському районі Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 31.03.2004 № 2/41 (а. с. 30).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового Кодексу України зазначено, що кожна особа зобовязана сплачувати встановлені цим Кодексом, податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п. п. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового Кодексу України передбачено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до ст. 240 Податкового Кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - Державне підприємство «Первомайськвугілля», є платником екологічного податку (а. с. 11-20).

Статтею 250 Податкового Кодексу України передбачено порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку, відповідно до якої базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем 05.05.2011 та 05.08.2011 були подані податкові декларації з екологічного податку за перший та другий квартал 2011 року № 8376, № 8377, № 8538, № 8375, № 5836 (а. с. 11-20), згідно яких сума нарахованого податкового зобовязання становить 95844,12 грн. Граничний строк сплати узгодженого податкового зобовязання настав 20.05.2011 та 20.08.2011 відповідно, але оплати не відбулося.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг (недоїмка) - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)

Згідно ст. 15 Податкового кодексу України платники податків - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з вищезазначеним Кодексом.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до зворотного боку облікової картки платника, що була надана представником позивачем до матеріалів справи, заборгованість відповідача перед бюджетом з екологічного податку за перший та другий квартал 2011 року становить 95844,12 грн., з яких: по Березівській селищній раді 22202,11 грн., з яких 21709,94 грн. основний платіж, 492,17 грн. пеня; по Врубівській селищній раді 72424,25 грн., з яких 72151,31 грн. основний платіж, 272,94 грн. пеня; по Голубівській селищній раді 1217,76 грн., з яких 1190,16 грн. основний платіж, 27,60 грн. пеня (а. с. 6-10).

З метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи з погашення податкового боргу, а саме: на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 31.03.2004 № 2/41, що не була виконана, у встановленому законом порядку не оскаржувалися (а. с. 30). З вищевикладеного впливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу Ураїни, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платниа податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу України, у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу з екологічного податку, відповідач не сплатив екологічний податок у розмірі 5251,55 грн.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

З огляду на викладене суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому позов Прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 95844,12 грн. підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Податковим Кодесом України, статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 95844,12 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18-а, код ЄДРПОУ 32320594) з рахунків в установах банків, обслуговуючих відповідача на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 95844,12 грн. (девяносто пять тисяч вісімсот сорок чотири гривні 12 копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови буде складено та підписано 07 листопада 2011 року.

СуддяВ.В. Матвєєва