Постанова № 19381344, 02.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2а-8359/11/1270
Номер документу
19381344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2011 року Справа № 2а-8359/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Кравцової Н.В.,

при секретарі: Бражник В.І.,

за участю:

представника позивача: Кулигіної О.М.,

представника відповідача

Слов'яносербської селищної ради

Слов'яносербського району: Краснякової Т.В.,

представника відповідача

КП "Слов'яносербське будинкоуправління"

Слов'яносербської селищної ради Караманешти О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ :

21 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу в сумі 318181,32 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне.

Слов'яносербська селищна рада Слов'яносербського району Луганської області зареєстрована Словяносербською районною державною адміністрацією 21.05.1997 за № 1375120 0000 000265 та знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі з 01.10.1997.

Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради зареєстровано Словяносербською районною державною адміністрацією 29.04.1996 за № 1375105 0001 000279. Відповідно до довідки управління статистики у Слов'яносербському районі головного управління статистики у Луганській області підприємство є юридичною особою та перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі з 13.05.1996.

Рішенням від 17.05.2006 № 34 з позачергової сесії 5 скликання КП "Слов'яносербське будинкоуправління" прийнято у комунальну власність територіальної громади с. Слов'яносербськ.

Податковий борг Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради складає 318181,32 грн.

З метою погашення податкового боргу КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради податковим органом вручено першу податкову вимогу № 1/182 від 28.01.2002 та другу податкову вимогу № 2/281 від 05.03.2002.

Просить суд стягнути з Слов'яносербської селищної ради суму податкового боргу у загальному розмірі 318181,32 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2011 року замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради на другого відповідача у справі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року закрито провадження по вказаній адміністративній справі в частині стягнення податкового боргу у розмірі 265024,68 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, наполягала на задоволенні позову, додатково пояснивши, що дійсно постановами Луганського окружного адміністративного суду було стягнуто з Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради податковий борг у сумі 265024, 68 грн., який утворився станом на 21.04.2011. Але враховуючи те, що підприємство на теперішній час не сплатило до бюджету стягнуту у судовому порядку суму податкового боргу -265024, 68 грн., позивач вважає, що позовні вимоги про стягнення цієї суми 265024,68 грн. та додатково виникшего боргу у розмірі 53156, 64 грн. (за період з квітня 2011 року по вересень 2011 року) підлягають задоволенню.

Крім того, відповідач зазначила, що рішенням Словяносербської селищної ради Словяносербського району Луганської області № 7/8 від 30.08.2011 припинено діяльність КП «Словяносербське будинкоуправління» та створено ліквідаційну комісію. Оскільки Статутом комунального підприємства «Словяносербське будинкоуправління» Словяносербської селищної ради передбачено, що підприємство є власністю територіальної громади селища Словяносербськ, в особі Словяносербської селищної ради, то обовязки по сплаті заборгованості по податком перед державою повинно нести Словяносербська селищна рада, який є належним відповідачем у справі.

Представник відповідача - Слов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пославшись на те, що відповідальність зі сплати податкового боргу повинно нести КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради, оскільки на час розгляду справи підприємство є юридичною особою та зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій.

Крім того, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2010 відмовлено у задоволені позову Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, третя особа - Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу в сумі 265024, 68 грн.

Представник відповідача КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради, у судовому засіданні позовні вимоги визнала частково у сумі 53156,64 грн., оскільки податковий борг у розмірі 265024,68 грн. стягнуто у судовому порядку та є постанови Луганського окружного адміністративного суду, які набрали законної сили.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що Слов'яносербська селищна рада Слов'яносербського району Луганської області зареєстрована Словяносербською районною державною адміністрацією 21.05.1997 за № 1375120 0000 000265 та знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі з 01.10.1997 за № 22.

Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради зареєстровано Словяносербською районною державною адміністрацією 29.04.1996 за № 1375105 0001 000279 та знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі з 13.05.1996 за № 20. Відповідно до довідки управління статистики у Слов'яносербському районі головного управління статистики у Луганській області підприємство є юридичною особою (а.с. 65).

Станом на 14.09.2011 за КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради утворився податковий борг за період з квітня 2011 року по вересень 2011 року у сумі 53156,64 грн.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме, 28.01.2002 КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради вручено першу податкову вимогу від 28 січня 2002 року № 1/182, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на корінці першої податкової вимоги. 05.03.2002 КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради вручено другу податкову вимогу від 05 березня 2002 року № 2/281, що підтверджується особистим підписом його уповноваженого представника на корінці другої податкової вимоги (арк. справи 16-17).

Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради не сплачена.

Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач- визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач- визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.

Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочиснтва України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову КП "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради в сумі 53156, 64 грн. судом не встановлено.

Щодо посилання позивача на те, що належним відповідачем у даній справі є Словяносербська селищна рада, оскільки рішенням Словяносербської селищної ради Словяносербського району Луганської області № 7/8 від 30.08.2011 припинено діяльність КП «Словяносербське будинкоуправління» та створено ліквідаційну комісію та те, що Статутом комунального підприємства «Словяносербське будинкоуправління» Словяносербської селищної ради передбачено, що підприємство є власністю територіальної громади селища Словяносербськ, в особі Словяносербської селищної ради, а тому обовязки по сплаті заборгованості по податком перед державою повинно нести саме Словяносербська селищна рада, суд зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Оскільки матеріалами справи підтверджено, що комунальне підприємство «Словяносербське будинкоуправління» Словяносербської селищної ради зареєстровано в якості юридичної особи, відсутній запис у ЄДР про припинення юридичної особи (а.с. 62-65), суд вважає, що обовязки по відповідальності та сплаті податкового боргу повинно нести саме Комунальне підприємство "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради до повної її ліквідації у законному порядку.

Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області про стягнення податкового боргу в сумі 53156,64 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу в сумі 53156,64 грн. підлягають задоволенню в частині стягнення з Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради податкового боргу з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 53156,64 грн.

В іншій частині вимог відмовити за необґрунтованістю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доСлов'яносербської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області, Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради про стягнення податкового боргу задовольнити частково.

Стягнути суму 53156,64 грн. (пятдесят три тисячі сто пятдесят шість гривень 64 копійки) з Комунального підприємства "Слов'яносербське будинкоуправління" Слов'яносербської селищної ради (код ЄДРПОУ 24183637) в рахунок погашення податкового боргу з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 07 листопада 2011 року.

СуддяН.В. Кравцова