Постанова № 19381328, 02.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2а-9414/11/1270
Номер документу
19381328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.2.3

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2011 року Справа № 2а-9414/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді:Пляшкової К.О.,

при секретарі:Бурихіні О.С.,

за участю

позивача:ОСОБА_1,

представника відповідача:ОСОБА_2 (довіреність № 30/13-3668 від 02.11.2011),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття про зобовязання виплатити грошову допомогу, -

ВСТАНОВИВ:

18 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття, в якому позивач просив:

- зобовязати відповідача здійснити позивачу виплату грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22.09.2011 позивача звільнено з посади директора Кіровського міського центру зайнятості у звязку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоровя, яка перешкоджає продовженню роботи згідно п.2 ст.40 КЗпП України. На день звільнення стаж державної служби становив 27 років 8 місяців.

26 вересня 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, у звязку з призначенням пенсії державного службовця.

Листом від 26.09.2011 за вих. № 5/6-1714 відповідача відмовив у виплаті такої допомоги, посилаючи на те, що позивача звільнено на підставі п.2 ст.40 КЗпП України, що є підставою для виплати вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку, та не передбачає виплату 10 посадових окладів. Обґрунтовуючи свою відмову у виплаті грошової допомоги відповідач посилається на лист Головного управління державної служби України від 22.03.2011 № 1960/13-11 щодо надання розяснення стосовно звільнення державного службовця з роботи відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України.

Разом з тим, норми ст.37 Закону України «Про державну службу» не передбачають виключень або обмежень щодо виплати грошової допомоги у разі звільнення особи за ст.40 КЗпП України або будь-якою іншою.

Норми вказаної статті виплату грошової допомоги повязують з двома умовами: виходом на пенсію і стажем державної служби не менш як 10 років.

Стаж державної служби позивача становить більш ніж 10 років, при цьому позивачу достроково призначено пенсію, про що зазначено у довідці Пенсійного фонду.

Позивач вважає, що наявні всі умови, які дають право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.

На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Крім того, позивачем подано доповнення до адміністративного позову, у яких позивач просив грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів перерахувати на поточний рахунок позивача, а саме: ПАО КБ Приватбанк, рахунок НОМЕР_2, МФО 305299, ОКПО 14360570, у призначенні: НОМЕР_3, ИНН НОМЕР_1, ОСОБА_1, 10 місячних посадових окладів.

У судовому засіданні позивач вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з огляду на те, що грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років.

Обовязковою умовою для виплати вказаної допомоги є звільнення працівника з посади державного службовця у звязку з виходом на пенсію державного службовця, а не в якому разі дострокового виходу на пенсію.

Вихід на пенсію визначається, як підстава щодо припинення трудового договору з ініціативи працівника відповідно до ст.38 КЗпП України за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію, у тому числі по інвалідності, або п.3 ст.30 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» у звязку з досягненням граничного віку перебування на державній службі та виходом на пенсію, якщо останнє буде зазначено у заяві державного службовця про припинення державної служби.

Керуючись листом Головного управління державної служби України № 1960/13-11 від 22.03.2011 та ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» не встановлено право на отримання 10 посадових окладів державним службовцем, трудові відносини з яким припинені відповідно до п.1 або п.2 ст.40 КЗпП України і у якого лише у наступному за цих підстав, а не інших, виникає право на звернення до відповідного пенсійного органу щодо строкового призначення пенсії у порядку, визначеному законодавством України, а право на виплату 10 посадових окладів виникає лише на підставі припинення службово-трудових відносин у звязку з виходом на пенсію.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з огляду на таке.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Таким чином, для отримання державним службовцем права на виплату йому грошової допомоги в розмірі 10 місячних окладів закон передбачає одночасне настання сукупності наступних юридичних фактів, а саме: вихід на пенсію та наявність стажу державної служби не менше 10 років.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом під час судового розгляду справи, 22.09.2011 позивача звільнено з посади директора Кіровського міського центру зайнятості у звязку з виявленою відповідальністю займаній посаді за станом здоровя, яка перешкоджає продовженню роботи згідно п.2 ст.40 КЗпП України. На день звільнення стаж державної служби становив 27 років 8 місяців (а.с.6-7).

26 вересня 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, у звязку з призначенням пенсії державного службовця. Листом від 26.09.2011 за вих. № 5/6-1714 відповідача відмовив у виплаті такої допомоги, посилаючи на те, що позивача звільнено на підставі п.2 ст.40 КЗпП України, що є підставою для виплати вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку, та не передбачає виплату 10 посадових окладів (а.с.12-14).

Обґрунтовуючи свою відмову у виплаті грошової допомоги відповідач посилається на лист Головного управління державної служби України від 22.03.2011 № 1960/13-11 щодо надання розяснення стосовно звільнення державного службовця з роботи відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України (а.с.13-14).

Судом встановлено, що згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області від 22.09.2011 № 233 ОСОБА_1 з 22 вересня 2011 року призначена пенсія по віку відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (а.с.16).

Відповідно до трудової книжки на день звільнення з займаної посади позивач мав стаж державної служби 27 років 8 місяців.

Оскільки позивач вийшов на пенсію як державний службовець у звязку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоровя на підставі п.2 ст.40 КЗпП України та має стаж державної служби понад 10 років, суд вважає, що настали юридичні факти, необхідні для виплати позивачу грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», і позивач має право на отримання грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», а тому його позовні вимоги щодо зобовязання відповідача здійснити виплату грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом судовий збір не сплачувався.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 02 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 07 листопада 2011 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття про зобовязання виплатити грошову допомогу, - задовольнити повністю.

Зобовязати Кіровський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття (місцезнаходження: 93801, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Леніна, 2) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) грошової допомоги в розмірі 10 (десяти) місячних посадових окладів як державному службовцю у звязку із виходом на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» за рахунок коштів Державного бюджету України.

Грошову допомогу в розмірі 10 (десяти) місячних посадових окладів перерахувати на поточний рахунок ОСОБА_1, а саме: ПАО КБ Приватбанк, рахунок НОМЕР_2, МФО 305299, ОКПО 14360570, у призначенні: НОМЕР_3, ИНН НОМЕР_1, ОСОБА_1, 10 місячних посадових окладів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 07 листопада 2011 року.

СуддяК.О. Пляшкова