Постанова № 19381125, 24.10.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2011
Номер справи
2а-8581/11/1270
Номер документу
19381125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2011 року Справа № 2а-8581/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Широкої К.Ю.,

при секретарі: Бондар Ю.М.,

в присутності сторін:

прокурор: Сайтарли І.М.,

представник позивача: Сень О.М.,

представника відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора м. Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків ,-

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2011 року Прокурора м. Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

В обґрунтування позову позивачем зазначено наступне Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради засноване на комунальній власності територіальної громади смт. Ясенівський. Державну реєстрацію юридичної особи проведено 02.04.2009 номер запису в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 1389102 0000 000642. КП «ЖЕК» зареєстровано в ДПІ в м. Ровеньки та є платником податків і зборів, і на цей час є боржником перед бюджетом.

Податковий борг КП «ЖЕК» станом на 14.09.2011 складає 127338,63 грн. У державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено запис про реєстрацію податкової застави КП «ЖЕК» під № 8883263 від 28.03.2011 Майно підприємства є власністю територіальної громади с. Ясенівського. У звязку з несплатою грошового зобовязання по деклараціям по ПДВ від 12.07.2011 № 9004613961 по строку сплати 30.07.2011р. від 11.08.2011 № 9006584635 по строку сплати 30.08.2011р. у КП «ЖЕК» виник податковий борг в сумі 48655 грн., який підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника на підставі п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755- VІ.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення анологічні викладеним у позову та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином причини неявки суду не відомі.

20 жовтня 2011 року на адресу суду від відповідача надійшла заяву про встановлення порядку та способу виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання рішення суду, згідно якої останній просить надати по вказаному податковому боргу розстрочку строком на 36 місяців (з листопада 2011 року по жовтень 2014 року) з оплатою рівними частинами щомісячно згідно графіку.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4. ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Тому, суд враховуючи належне повідомлення відповідача двічі вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. 3 КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втратив чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно преамбули Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 Закону України №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону

Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 Закону України № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.

Згідно статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, повязані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

У відповідності із пунктом 202.1 статі 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно до положень п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно до положень п. п. 5. 3. 1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону України №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 ЗУ №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Судом встановлено, що відповідач є платником податку на додану вартість , з якого має заборгованість в розмірі 48655,00 грн., яка складається з основного боргу, самостійно визначеного відповідачем у податкових деклараціях з ПДВ № 9004613961 від 12.07.2011 на суму 20695,00 грн. (а.с.12-14), № 9006584635 від 11.08.2011 на суму 27960,00 грн.(а.с.15-17),

Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Так Державною податковою інспекцією в м. Ровенки Луганської області було винесено та отримано відповідача - першу податкова вимогу № 1/129 від 01.07.2009 на суму 10772,00 грн.; - другу податкову вимогу № 2/154 від липня 2009 на суму 16300,82 грн..(а.с.17, 18).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Внаслідок того, що Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора « Ясенівської селищної ради станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг в сумі 48655,00 грн. не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача та прокурора - заявника, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Комунальному підприємству «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради (код за ЄДРПОУ 36338123) кошти за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 48655,00 грн., строком на 36 місяців з оплатою рівними частинами по 1355,00 грн. щомісячно та за жовтень 2014 року в сумі 1230,00 згідно графіку.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України “Про державне мито”від 21.01.1993 року .

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13.10.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова буде складена в повному обсязі та підписана протягом пяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора м. Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податків задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника податку Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради (адреса: 94781, Луганська область, м. Ровеньки, смт. Ясенівський, вул. Леніна, 7, код ЕДРПОУ 36338123,), кошти за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 48655,00 грн. на р/р 31119029700059, код платежу 14010100, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, отримувач ВДК м. Ровеньки, код 24046930.

Розстрочити Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора» Ясенівської селищної ради (код ЄДРПОУ 36338123) кошти за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 48655,00 строком на 36 місяців з оплатою рівними частинами по 1355,00 грн. щомісячно згідно такого графіку: з листопада 2011 року по вересень 2014 року в сумі - 1355,00 грн. та жовтень 2014 року в сумі - 1230,00грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена в повному обсязі та підписана протягом пяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.

СуддяК.Ю. Широка