Постанова № 19381093, 03.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а-8130/11/1270
Номер документу
19381093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 листопада 2011 року Справа № 2а-8130/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді: Горпенюк О.А.

при секретарі:Марковій О.О.

за участю:

прокурора заявника Грек М.В. (посвідчення №1068 від 08.10.2010),

від позивачане зявився,

від відповідачаОСОБА_2 (дов. від 03.12.2009),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора Лутугинського району в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Лутугинського районного комунального підприємства «Райагропроменерго» про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, -

В С Т А Н О В И В:

14 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Лутугинського району в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Лутугинського районного комунального підприємства «Райагропроменерго» про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач зареєстрований в Лутугинській районній державній адміністрації , як субєкт підприємницької діяльності.

Відповідач є страхувальником та платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

В порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464- VI відповідач не сплачує єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, у звязку з чим станом на 05.09.2011 утворилась заборгованість по сплаті єдиного внеску за березень частково,квітень, травень, червень 2011 в сумі 100936,56 грн.

Управлінням пенсійного фонду України в Лутугинському районі на адресу відповідача була направлена вимога №Ю-46 від 04.05.2011 на суму 100936,56 грн., яка повинна бути сплачена боржником протягом 10 робочих днів з дня отримання. Відповідача отримав вимогу 09.08.2011, проте заборгованість у добровільному порядку не сплатив.

У звязку з чим, прокурор просив стягнути на користь Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області заборгованість по внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі 100936,56 грн.

29 вересня Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі надало до суду уточнений адміністративний позов в якому вказано, що відповідач добровільно сплатив 26566,27 грн. в рахунок погашення заборгованості. З урахуванням чого просив стягнути з відповідача заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 74370,39 грн.

Прокурор у судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги, та просив стягнути на користь позивача заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду повідомлені належний чином, на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач у судове засідання позовні вимоги визнав в повному обсязі, проти задоволення позову не заперечував.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Постановою Правління пенсійного фонду України N 8-2 від 30.04.2002 затверджено Положення про управління пенсійного фонду (далі - постанова № 8-2).

Згідно із Положенням № 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно правовими ,оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».

Відповідач Лутугинське районне комунальне підприємство «Райагропроменерго» зареєстроване Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області 12.02.2004, ідент. код 05446752, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 355426 ( а.с. 5).

Відповідач зареєстрований в Управлінні пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області платником страхових внесків, що підтверджується заявою (а.с. 8).

01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464- VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону №2464- VI єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування

Згідно ст. 3 Закону №2464- VI збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами:

законодавчого визначення умов і порядку його сплати;

обовязковості сплати;

законодавчого визначення розміру єдиного внеску та пропорцій його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування;

прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску;

захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб;

державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску;

відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обовязків.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464- VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно ч.2 ст. 6 Закону №2464- VI платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідачем самостійно обчислено та нараховано за період з 01.04.2011 по 01.07.2011 суму єдиного внеску, що підлягає до сплати у розмірі 85995,19 грн., що підтверджується звітами (а.с. 27-59).

Згідно ст. 9 Закону №2464- VI сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць (ч.8 ст. 9 Закону №2464- VI)

Відповідно до ч.11 ст. 9 Закону №2464- VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч.12 ст. 9 Закону №2464- VI).

Проте в порушення вимог ст. 9 Закону №2464- VI відповідачем не у повному обсязі сплачено єдиний внесок за період з 01.04.2011 по 05.09.2011 у розмірі 74370,29 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача (а.с. 21-26).

Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464- VI недоїмка сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

За таких обставин у відповідача утворилась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 74370,29 грн.

Згідно з ч.3 ст. 25 Закону №2464- VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону №2464- VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобовязаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобовязаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

На виконання вказаної норми позивачем 04 серпня 2011 винесено вимогу№Ю-46 про сплату боргу у сумі 100936,56 грн. (а.с. 9), яку на адресу відповідача було направлено 05.08.2011 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 50).

Вимога отримана уповноваженою особою відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 9, 15)

Відповідач станом на час розгляду справи самостійно у добровільному порядку заборгованість не сплатив.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 13 Закону №2464- VI Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право: застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом, стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з Лутугинського районного комунального підприємства «Райагропроменерго» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 74370,29 грн., обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги прокурора Лутугинського району в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Лутугинського районного комунального підприємства «Райагропроменерго» про стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування задовольнити повністю.

Стягнути з Лутугинського районного комунального підприємства «Райагропроменерго» (ідент. код 05446752, 92006, Луганська область, Лутугинський район, с. Успенка, вул. Менделєєва, 37, р/р 26000053735020 комерційний банк «Приватбанк», МФО 304795) на користь Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області (ідент. код 21792548, 92000, Луганська область, м. Лутугине, вул. Червоних партизанів, 15, р/р 37196054001223, р/р 37197086001223, р/р 37199084001223, 37190083001223, р/р 37190072001223, р/р 37192070001223) заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 74370,29 (сімдесят чотири тисячі триста сімдесят гривень 29 коп.) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяО.А. Горпенюк