Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2011 року Справа № 2а-7993/11/1270 < Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді:Яковлева Д.О.,
при секретарі:Житній Ю.С.,
в присутності сторін:від позивача ОСОБА_1,
від відповідачів Чередниченко О.П.,
від 3 особи не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області Чередниченко Ольги Платонівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство № 10920» про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області, Державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області Чередниченко Ольги Платонівни, про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, в якому з урахуванням уточнення до адміністративного позову від 28 жовтня 2011 року позивач просив:
зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області Чередниченко Ольгу Платонівну внести зміни до відомостей про юридичну особу - Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змінивши керівника юридичної особи - Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920», відомості про осіб, які мають право вчиняти дії від імені зазначеної юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, внесенням відомостей про фізичну особу - платника податків - ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Ухвалою суду від 20 вересня 2011 року до участі у справі було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідач Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке АТП-10920».
11 жовтня 2011 року провадження по справі було зупинено до прийняття рішення Донецьким апеляційним господарським судом по справі № 4/126пн-к/2011.
За клопотання позивача провадження по справі було поновлено у звязку з з прийняттям рішення по справі № 4/126пн-к/2011.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2011 року була задоволена заява представника позивача та закрито провадження в частині відповідача - Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення Господарського суду Луганської області від 08.08.2011р. № 4/126пн-к/2011 він набув повноважень голови правління ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920». На виконання вимог ст.. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з метою внесення належних відомостей про юридичну особу - зазначене товариство та для проведення реєстрації відповідних змін 01.09.2011р. ним було надано державному реєстратору виконкому Сєвєродонецької міської ради копію протоколу загальних зборів акціонерів від 29.04.2008 №12, засвідчену його підписом та печаткою підприємства, копію вищевказаного рішення Господарського суду та реєстраційну картку. 02.09.2011 р. надані позивачем документи було повернуто без розгляду на підставі того, що вони були подані особою, яка не має на це повноважень. Такі дії позивач вважає незаконними, оскільки його повноваження як голови правління знаходили своє підтвердження в наданих державному реєстратору документах.
07.09.2011 р. позивачем до державного реєстратора, було надано нотаріально засвідчену копію протоколу загальних зборів акціонерів від 29.04.2008 №12, копію рішення Господарського суду Луганської області від 08.08.2011р. № 4/126пн-к/2011, засвідчену самим судом та прошиту реєстраційну картку з нотаріально посвідченим власним підписом. Утім, в порушення норм чинного законодавства. 08.09.2011р. повідомленням державного реєстратора йому вдруге було повернуто надані документи без розгляду на підставі подання їх не в повному обсязі. При цьому, на друкованому повідомленні рукописом реєстратором було доповнено про відсутність протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» про зміну, якихось зазначених осіб. В роз'яснення підстав відмови в усній формі державним реєстратором було зазначено про відсутність протоколу загальних зборів акціонерів від 16.04.2011 № 1. Ці дії відповідача ОСОБА_3 оцінює як такі, що порушують норми чинного законодавства, оскільки для внесення відомостей про юридичну особу - ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» щодо зміни керівника, які вносились до Єдиного державного реєстру на підставі протоколу позачергових загальних зборів акціонерів №1 від 16.04.2011р., обов'язково мала надаватись його нотаріально посвідчена копія, яка відповідно до вимог п. 14 ч. З ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» має зберігатись в реєстраційній справі. Окрім іншого, зазначений протокол станом на 07.09.2011р. був недійсним та жодних правових підстав для визначення його, як документа, якого не вистачає для повного обсягу необхідних документів, у державного реєстратора не було. Зазначені дій державного реєстратора позивач вважає незаконними та такими, що грубо порушують вимоги чинного законодавства.
Позивач у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та уточненні до адміністративного позову.
Відповідач проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне. 01.09.2011р. та 07.09.2011р. до відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Сєвєродонецької міської ради позивачем дійсно подавалися пакети документів на внесення змін до відомостей, про юридичну особу Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920», але вказані документи були залишені без розгляду з таких підстав. Щодо першого звернення позивача: у наявності у відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Сєвєродонецької міської ради опинилися два діючих рішення Господарського суду Луганської області від 14.06.2001 року та від 08.08.2011 року, в яких головою правління було обрано ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно. Крім того до Донецького апеляційного господарського суду була надана Апеляція на рішення Господарського суду Луганської області від 08.08.2011 р. Відтак, підстав для внесення змін до державного реєстру не було.
Щодо другого звернення ОСОБА_3 Статтею 19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" частиною другою встановлено, що у разі зміни до відомостей, про юридичну особу, пов'язаних зі зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, крім реєстраційної картки, особа уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу) додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб. Загальні збори акціонерів Товариства є вищим органом Товариства, і до їх виключної компетенції належить обрання та відкликання наглядової ради та ревізійної комісії, а також утворення відкликання правління Товариства. У пакеті документів ОСОБА_3 був наданий протокол Загальних зборів Товариства від 29.04.2008р (на підставі якого до ЄДР вже був внесений запис від 06.06.2008р. )., але не було надане Рішення вищого органу товариства, оформлене протоколом загальних зборів акціонерів Товариства. Що і стало причиною залишення без розгляду документів позивача.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, надав пояснення аналогічні викладеним у письмових запереченнях.
Третя особа в судове засідання не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, причини неявки суду не відомі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень слід перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 року спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва. Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації:
- здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- узагальнює практику застосування нормативно-правових актів з питань державної реєстрації та розробляє проекти нормативно-правових актів у цій сфері;
- затверджує нормативно-правові акти щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- затверджує порядок подання та обігу електронних документів державному реєстратору.
Стаття 8 Закону України № 755-IV закріплює вимоги до документів, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом або електронним документом) державному реєстратору.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України № 755-IV для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;
- інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, то згідно частини 9 ст. 24 Закону України № 755-IV державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження.
Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, на підставі ч. 11 Закону України № 755-IV якщо:
- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;
- документи подані не в повному обсязі.
- документи подано особою, яка не має на це повноважень.
В ході судового розгляду справи встановлено наступне.
Юридична особа - Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке АТП 10920» код 03113294, зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради 28.12.1995 № 10004026558 (а.с.61).
29 квітня 2008 року рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» (протокол № 12), ОСОБА_3 було обрано головою правління (а.с.5-8).
Рішенням позачергових загальних зборів від 16.04.2011 (протокол № 1) було переобрано голову правління, на підставі чого до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено відповідні зміни.
Рішенням Господарського суду Луганської області від 08.08.2011 у справі 4/126пн-к/2011 рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920», оформлених протоколом від 16.04.2011 № 1, визнані недійсними (а.с.9-12).
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Відповідно до положень п. 10 ч. 2 ст. 17 Закону № 755-IV щодо юридичної особи в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 6 Закону державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду.
01 вересня 2011 року позивач звернувся до Державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області Чередниченко Ольги Платонівни, для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920», для чого надав:
1. Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
2. Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
3. Копію рішення Господарьского суду Луганської області (а.с.26).
02 вересня 2011 року ОСОБА_3 вказані документи були повернути без розгляду на підставі того, що вони були подані особою, яка не мала на це повноважень (а.с.27).
07 вересня 2011 року позивач вдруге звернувся з вказаними документами до Державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» (а.с.28).
08 вересня 2011 року ОСОБА_3 вказані документи були повернути без розгляду на підставі того, що вони були подані не в повному обсязі, з приміткою «відсутній протокол загальних зборів акціонерів ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» про зміну зазначених осіб» (а.с.32).
В статті 24 Закону України № 755-IV вказаний вичерпний перелік підстав для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, а саме:
- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону;
- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій;
- документи подані не в повному обсязі.
- документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Посилання відповідача на ненадання позивачем протоколу загальних зборів Товариства як на підставу, для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, суд вважає незаконними, так як в судовому засіданні та матеріалами справи підтверджено факт надання вказаного документу для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920».
Згідно ст. 6 Закону України № 755-IV державний реєстратор проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії.
Крім того, 11.10.2011 ухвалою Донецького апеляційного господарського суду апеляційне провадження по справі № 4/126пн-к/2011 за позовом ОСОБА_5 до ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920» про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920», оформлених протоколом від 16.04.2011 № 1 було припинено у звязку з відмовою від апеляційної скарги.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що у відповідача не було законних підстав для залишення документів, які були подані позивачем для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920», без розгляду, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відповідно до ст.105 КАС України позивач має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача субєкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Питання щодо судового збору вирішується відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 01 листопада 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 3, 17, 18, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_3 до Державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області Чередниченко Ольги Платонівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство № 10920» про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області внести зміни до відомостей про юридичну особу - Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змінивши керівника юридичної особи - Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецьке автотранспортне підприємство 10920», відомості про осіб, які мають право вчиняти дії від імені зазначеної юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, внесенням відомостей про фізичну особу - платника податків - ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 01 листопада 2011 року.
<Текст >
СуддяД.О. Яковлев