Постанова № 19380204, 21.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2011
Номер справи
2а-7362/11/1270
Номер документу
19380204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 вересня 2011 року Справа № 2а-7362/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді:Островської О.П.,

при секретарі: Кулигіні А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, пені і штрафної санкції у сумі 308138,78 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

23 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» УЖКГ» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, пені і штрафної санкції у сумі 308138,78 грн., в якому зазначив, що відповідач КП «Житлово-експлуатаційна контора №1» УЖКГ» є платником збору на обовязкове соціальне страхування, що має найману робочу силу, зареєстрований в Рубіжанській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №44023000127. Згідно фінансового звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності форми 4-ФСС, станом на 01.07.2011 за відповідачем існує заборгованість у сумі 308138,78 грн., яка виникла за період з 01.10.2009 по 20.06.2011. Позивач просить стягнути з відповідача зазначену заборгованість.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, додатково пояснив, що відповідно до актів звірки розрахунків заборгованість по сплаті штрафних внесків та пені станом на 01.04.2006 року за КП «ЖЕК №4» складала 12709,20 грн., за КП «ЖЕК №3» складала 10619,78 грн., за КП «ЖЕК №2» складала 9072,34 грн. За порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування на КП «ЖЕК №4», КП «ЖЕК №3», КП «ЖЕК №2», ДКП «Світанок» «ЖЕК №3», ДКП «Злагода» «ЖЕК №5», ДКП «Добробут «ЖЕК №5», «ЖЕК №5» рішеннями №1055 від 07.09.2006 року, №667 від 18.05.2007 року, №667 від 14.06.2006 року, №20 від 18.01.2007 року, №586 від 26.04.2007 року, №587 від 26.04.2007 року, №589 від 26.04.2007 року були накладені штрафні санкції. Згідно рішення Рубіжанської міської ради від 27.12.2006 року №13/125 зазначені страхувальники були ліквідовані, їх правонаступником став відповідач та зазначена заборгованість по сплаті штрафних санкцій була передана відповідачу. Відповідно до рішень №589 від 26.04.2007 року, №1204 від 23.12.2009 року, №21 від 24.05.2011 року, №28 від 10.06.2011 року на відповідача були накладені штрафні санкції та нарахована пеня. Таким чином, станом на 01.07.2011 року заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків складає 152 137,20 грн., заборгованість по сплаті пені складає 68876,05 грн., заборгованість по сплаті штрафних санкцій складає 87 125,53 грн., загальна сума заборгованості складає 308 138,78 грн. Представник позивача просив позов задовольнити та стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій позовні вимоги визнав та просив справу розглянути без його участі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

У судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області як юридична особа з 01.04.1992 року № 1 390 120 0000 000477, відповідно до рішення Рубіжанської міської ради №13/125 від 27.12.2006 року діяльність КП «ЖЕК №4», КП «ЖЕК №3», КП «ЖЕК №2», ДКП «Світанок» «ЖЕК №3», ДКП «Злагода» «ЖЕК №5», ДКП «Добробут «ЖЕК №5», «ЖЕК №5» була припинена та правонаступником зазначених підприємств став відповідач, отже заборгованість по сплаті штрафних санкцій, яку мали зазначені підприємства станом на 01.07.2007 року була передана відповідачу (а.с.19,44).

Відповідач був взятий на облік до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у звязку з чим прийняв на себе зобовязання страхувальника, повинен був сплачувати страхові внески до Фонду, але свої зобовязання належним чином не виконав.

Відповідно до ст. 14 Закону України від 14.01.1998р. № 16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

08.07.2010 прийнято Закон України № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011 року.

Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464 від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» встановлено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно ст. 2 Закону України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» роботодавець є страхувальником для осіб, зазначених у ч. 1 ст. 6 цього Закону, а це особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб.

Згідно із частиною 3 статті 10 Закону України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.

Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.

Законом України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообовязкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» виконавча дирекція Фонду, серед іншого:

1) забезпечує збір та акумуляцію внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

2) здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;

3) представляє інтереси страховика в судових та інших органах.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних відносин) страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно п.4 ч.2 ст. 27 Закону України №2240 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції від 01.01.2011 року зі змінами та доповненнями) страхувальник зобовязаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;

Пунктом 5.1 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №16 від 26.06.2001 року, передбачено, що нарахування збору до Фонду здійснюється страхувальниками за чинними ставками. При цьому не мають значення джерела фінансування виплат, статті витрат і види платіжних документів. Згідно п. 5.5 вказаної Інструкції перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банку.

Відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18.01.2011 №4 Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.2011 за №392/19130 звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП це звіт страхувальника по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за визначеною Фондом формою. Звіти за формами Ф4-ФСС з ТВП та Ф14-ФСС з ТВП подаються до органів Фонду в повному обсязі страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття його на облік в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним у Державному реєстрі (для зареєстрованих після 01.01.2011).

Страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Фонду звітність щодо коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не пізніше 20 числа наступного за звітним періодом місяця. Базовим звітним періодом для них є квартал. Звіти подаються за формами Ф4-ФСС з ТВП та Ф14-ФСС з ТВП згідно з додатками 1 та 2 до цього Порядку.

Судом встановлено, що відповідно до актів звірки розрахунків, заборгованість по сплаті штрафних внесків та пені станом на 01.04.2006 року за КП «ЖЕК №4» складала 12709,20 грн., за КП «ЖЕК №3» складала 10619,78 грн., за КП «ЖЕК №2» складала 9072,34 грн. (а.с.69-71).

За порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування були накладені штрафні санкції на КП «ЖЕК №4» згідно з рішенням №1055 від 07.09.2006 року в сумі 16870,73 грн., на КП «ЖЕК №3» згідно з рішенням №667 від 18.05.2007 року в сумі 7700,14 грн., КП «ЖЕК №2» згідно з рішенням №766 від 14.06.2006 року в сумі 11518,53 грн., на ДКП «Світанок» «ЖЕК №3» згідно з рішенням №20 від 18.01.2007 року в сумі 1802,78 грн., на ДКП «Злагода» «ЖЕК №5» згідно з рішенням №586 від 26.04.2007 року в сумі 128,49 грн., на ДКП «Добробут «ЖЕК №5» згідно з рішенням №587 від 26.04.2007 року в сумі 74,24 грн., на «ЖЕК №5» згідно з рішенням №589 від 26.07.2007 року в сумі 4257,62 грн., на КП «ЖЕК №1» згідно з рішенням №268 від 06.03.2007 року в сумі 812,97 грн.

Таким чином, станом на 01.07.2007 року заборгованість відповідача по сплаті штрафних санкцій склала 75566,82 грн.

Крім того, рішенням №268 від 06.03.2007 року на суму штрафних санкцій була нарахована пеня у розмірі 63,46 грн.

Відповідно до рішень №1204 від 23.12.2009 року, №21 від 24.05.2011 року, №28 від 10.06.2011 року на відповідача були накладені штрафні санкції та нарахована пеня на загальну суму 80371,30 грн. (а.с.27-28,30,47-48).

Таким чином, станом на 01.07.2011 року заборгованість відповідача по сплаті штрафних санкцій та пені складає 156001,58 грн.

Відповідно до вимог діючого законодавства відповідач надавав до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звіти по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за формою Ф4-ФСС з ТВП, копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Заборгованість відповідача зі страхових внесків станом на 01.07.2011 року складає 152 137,20 грн., що підтверджується довідкою про структуру заборгованості (а.с.13).

Загальна сума заборгованості зі сплаті страхових внесків, пені і штрафних санкцій у розмірі 308138,78 грн., підтверджується звітом за І півріччя 2011 року (а.с.12) та актом звірки розрахунків від 20.06.2011 року (а.с.14).

Статтею 30 Закону України №2240 «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Строк давності щодо стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, не застосовується.

Згідно ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Позовні вимоги у розмірі 308138,78 грн. відповідач визнав у повному обсязі, що підтверджується наданою ним заявою (а.с.43).

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 112, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, пені і штрафних санкцій у сумі 308138,78 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» (93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, 46, інд.код 13395715, р/р 26006000108743 в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023) заборгованість зі сплати страхових внесків, пені і штрафних санкцій у загальній сумі 308138,78 грн. (триста вісім тисяч сто тридцять вісім грн. 78 коп.) на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 37172500100001 в УДК Луганської області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 21 вересня 2011 року.

СуддяО.П. Островська