Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 вересня 2011 року Справа № 2а-7635/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого: судді Островської О.П.,
при секретарі Кулигіні А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» про стягнення дебіторської заборгованості в сумі 51074,74 грн., -
В С Т А Н О В И В:
20 травня 2011 року Прокурор м. Свердловська Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» про стягнення дебіторської заборгованості в сумі 51074,74 грн., в обґрунтування якого вказав наступне. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України» кожний рік виділяється субвенція з державного бюджету на покриття витрат по сплаті за житлово-комунальні послуги населенню та пільговій категорії громадян. 30.12.2008 року між УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області та КП «Свердловськтеплозабезпечення» був укладений договір №16 про відшкодування пільг та субсидій за надані громадянам житлово-комунальні послуги. Згідно з постановою КМУ №256 від 04.03.2002 року «Про порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету» управлінням праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради було перераховано на рахунок КП «Свердловськтеплозабезпечення» грошові кошти у сумі 62876,00 грн. Більша частка з цих грошей використовувалась про призначеним розрахункам. Відповідно до умов договору виконавець зобовязаний не пізніше 15 травня, у випадку призначення субсидій на термін з жовтня по квітень, надати відомості на електронних носіях про фактичне використання послуг по кожному особовому рахунку отримувача субсидій за весь період призначення субсидій. 26.05.2010 року між УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області та КП «Свердловськтеплозабезпечення» було проведено звіряння розрахунків надання населенню послуг, в результаті проведення звірки була встановлена заборгованість КП «Свердловськтеплозабезпечення» перед УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області. Управління відреагувало на цю заборгованість претензією та у своєї відповіді відповідач визнав заборгованість у повному обсязі. Після проведення 17.09.2010 року останньої звірки, заборгованість КП «Свердловськтеплозабезпечення» перед УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області зросла і склала 51074,74 грн., що підтверджується актом звірки. Відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ №848 від 21.10.1995 року, якщо обсяг витрачання газу, води, електричної та теплової енергії вимірюється засобами їх обліку, розмір субсидії для відшкодування їх оплати розраховується виходячи з фактичного споживання послуг, але не більше від встановлених норм споживання. У разі коли по закінченні терміну отримання субсидії зазначені послуги використано на суму, меншу від суми призначеної субсидії та обов'язкової частки плати в межах норм споживання, невикористані перераховані кошти повертаються (перераховуються) організаціями, що надають послуги, на рахунок органів праці та соціального захисту населення або зараховуються цими організаціями в рахунок фінансування призначених іншим отримувачам субсидій. Прокурор просив стягнути з відповідача на користь УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області дебіторську заборгованість в сумі 51074,74 грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовні заяві, просила суд позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовні заяві, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечення проти позову не надав.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області утворено згідно з рішенням VІ сесії Свердловської міської ради 24 скликання №73 від 07.02.2003 року. Відповідно до Положення про Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області, Управління є структурним підрозділом міської ради, підпорядковується міській раді, її виконавчому комітету та Головному управлінню праці та соціального захисту населення.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 4 частини 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів.
Пунктом 14 статті 13 КАС України визначено, що адміністративний договір це дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обовязки сторін, що випливають із владних управлінських функцій субєкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Статтею 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» визначені окремі категорії населення, яким надаються пільги та житлові субсидії на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот. А також встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот із спеціального фонду державного бюджету здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень, визначених пунктами 40, 41 і 42 статті 6 цього Закону, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті.
Відповідно до Положення про Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області, затвердженого рішенням VІ сесії Свердловської міської ради 24 скликання №73 від 07.02.2003 року, основним із завдань Управління є призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначені Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яке затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 року №848. Згідно п.3 зазначеного Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Відповідно до підпункту «б» пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки в тому числі на додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг.
Статтею 102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини 1 статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 04.03.2002 року №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
У пункті 1 Порядку визначено, що відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; та інших передбачених законодавством пільг.
Згідно пунктів 3 та 5 вказаного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад.
Відповідно до пункту 8 Порядку отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; та інших передбачених законодавством пільг.
Згідно абц. 11 п. 14 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 року №848, якщо обсяг витрачання газу, води, електричної та теплової енергії вимірюється засобами їх обліку, розмір субсидії для відшкодування їх оплати розраховується виходячи з фактичного споживання послуг, але не більше від встановлених норм споживання. У разі коли по закінченні терміну отримання субсидії зазначені послуги використано на суму, меншу від суми призначеної субсидії та обов'язкової частки плати в межах норм споживання, невикористані перераховані кошти повертаються (перераховуються) організаціями, що надають послуги, на рахунок органів праці та соціального захисту населення або зараховуються цими організаціями в рахунок фінансування призначених іншим отримувачам субсидій. У разі коли по закінченні терміну отримання субсидії зазначені послуги використано на суму, більшу від суми призначеної субсидії та обов'язкової частки плати в межах норм споживання, органи праці та соціального захисту населення перераховують розмір призначеної субсидії виходячи з вартості фактично спожитих послуг, але не більше від встановлених норм.
Судом встановлено, що з метою реалізації завдань, покладених на позивача Положенням про УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області 30.12.2008 року між УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області та КП «Свердловськтеплозабезпечення» був укладений договір №16 про відшкодування пільг та субсидій за надані громадянам житлово-комунальні послуги (а.с.14-16).
Предметом даного договору є взаємовідносини вищевказаних сторін щодо відшкодування пільг та субсидій, передбачених для пільгових та інших категорій громадян на оплату централізованого теплопостачання.
Виконуючи обовязки, визначені зазначеним договором, позивач перерахував на рахунок відповідача грошові кошти у загальній сумі 62876,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №441 від 09.02.2010 року на суму 17897,00 грн. та №1012 від 27.04.2010 року на суму 44979,00 грн. Призначенням зазначених платежів - є субсидії населенню на покриття витрат на оплату послуг з централізованого теплопостачання за січень та березень 2010 року (а.с.17-18).
В межах компетенції, визначеної у Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, який затверджений Постановою КМУ від 04.03.2002 року №256, 26.05.2010 року між УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області та КП «Свердловськтеплозабезпечення» було проведено звіряння розрахунків надання населенню послуг, в результаті проведення звірки була встановлена заборгованість КП «Свердловськтеплозабезпечення» перед УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області в сумі 50370,12 грн.
З метою погашення виявленої дебіторської заборгованості позивачем на адресу відповідачу було направлено претензію №2807/01/18 від 03.08.2010 року. Однак відповідач у добровільному порядку суму заборгованості не сплатив.
Остання звірка між УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області та КП «Свердловськтеплозабезпечення» була проведена 17.09.2010 року, відповідно до акту, складеного в результаті проведення даної звірки, заборгованість КП «Свердловськтеплозабезпечення» перед УПСЗН Свердловської міської ради Луганської області зросла і складає 51074,74 грн. (а.с.25)
Таким чином, наявність у відповідача перед позивачем дебіторської заборгованості в розмірі 51074,74 грн. на час розгляду справи доведена позивачем та підтверджується актом звіряння від 17.09.2010 року та оперативним обліком станом на 01.05.2011 року (а.с.25-26).
Доказів сплати дебіторської заборгованості відповідач суду не надав.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області до Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» про стягнення дебіторської заборгованості в сумі 51074,74 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» (код ЄДРПОУ 35015995, 94800, Луганська область, м. Свердловськ, кв. 60 років СРСР, 55) дебіторську заборгованість в сумі 51074,74 грн. (пятдесят одна тисяча сімдесят чотири грн. 74 коп.) на користь Управління праці та соціального захисту населення Свердловської міської ради Луганської області (94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Пирогова, 9, р/р 35410011001977 ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 03196877).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 20 вересня 2011 року.
СуддяО.П. Островська