ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2011 року о 17 год. 12 хв. Справа № 2а-0870/7212/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького обласного центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення витрат на професійне навчання,
ВСТАНОВИВ:
Запорізький обласний центр зайнятості (далі позивач або Запорізький ОЦЗ) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач або ОСОБА_1.) про стягнення 540 грн. 84 коп. витрат на професійне навчання.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач виявив бажання скористатися соціальною послугою служби зайнятості та пройти професійну підготовку. Між позивачем та Енергодарським навчально-виховним комплексом «Загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступенів міжшкільний навчально-виробничий комбінат» укладено договір №224-у від 10.03.2010 на професійне навчання безробітних, за яким сплачено витрати за навчання безробітних, в тому числі й відповідача. За договором №24-нт від 15.03.2010 між Енергодарським міським центром зайнятості і відповідачем останній проходив навчання у вказаному учбовому закладі де за результатами проведеної державної кваліфікаційної атестації з професії «слюсар-ремонтник» йому присвоєно 2 розряд. 01.10.2010 відповідача знято з обліку в Енергодарському міському центрі зайнятості у звязку з тим, що ОСОБА_1 перебуваючи на обліку як безробітний, отримував матеріальне забезпечення і соціальні послуги, одночасно працюючи у ЗАТ «Меркурій-V» за цивільно-правовими договорами: №27-к від 11.05.2010, №33-к від 01.06.2010, №37-к від 01.07.2010, №42-к від 01.08.2010, №48-к від 01.09.2010. Відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» відповідач, в період виконання робіт за цивільно-правовими договорами у ЗАТ «Меркурій-V», відносився до зайнятого населення та не мав права на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок Фонду. На підставі викладеного та ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» позивач просить позов задовольнити, стягнути з відповідача витрати за професійне навчання у розмірі 540 грн. 84 коп.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання вдруге не прибув, заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. Про день, час та місце судового розгляду відповідач повідомлявся належним чином, про що свідчать конверти про відправлення адміністративного позову та повісток про виклик (знаходиться у матеріалах справи).
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зясував наступне.
19.01.2010 ОСОБА_1 звернувся до Енергодарського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи та отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Згідно вказаної заяви ОСОБА_1 19.01.2010 повідомив позивача про те, що як субєкт підприємницької діяльності не зареєстрований, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
15.03.2010 ОСОБА_1 уклав з Енергодарським міським центром зайнятості договір №24-нт про проходження професійної підготовки у Енергодарському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступенів міжшкільний навчально-виробничий комбінат» за спеціальністю слюсар-ремонтник 2 розряду.
За Протоколом проведення державної кваліфікаційної атестації з професії «слюсар-ремонтник» №34 від 15.07.2010 ОСОБА_1 отримав спеціальність «слюсар-ремонтник».
Судом досліджено виконавчий кошторис витрат на навчання безробітних за професією «слюсар-ремонтник», Договір з навчальним закладом на професійне навчання безробітних №224-у від 10.03.2010, Розрахунок вартості професійного навчання безробітного ОСОБА_1, Довідки Запорізького ОЦЗ до Енергодарського міського центру зайнятості (вих.№626/10 від 22.03.2011), якими підтверджуються витрати на професійне навчання відповідача у сумі 540 грн. 84 коп.
Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», складеного 10.03.2011, ОСОБА_1 отримував матеріальну допомогу у період професійного навчання з 16.07.2010 по 01.10.2010, працюючи, при цьому у ЗАТ «Меркурій-V» за цивільно-правовими договорами: №27-к від 11.05.2010, №33-к від 01.06.2010, №37-к від 01.07.2010, №42-к від 01.08.2010, №48-к від 01.09.2010.
Також, позивачем надано до суду договори №27-к від 11.05.2010, №33-к від 01.06.2010, №37-к від 01.07.2010, №42-к від 01.08.2010, №48-к від 01.09.2010, укладені ЗАТ «Меркурій-V» з ОСОБА_1 на виконання певних видів робіт.
Отже, позивачем обґрунтовано встановлено порушення ОСОБА_1 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно підпункту «б» пункту 3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України «Про особисте селянське господарство».
Отже, ОСОБА_1 не мав права на отримання соціальної послуги як працевлаштована особа і, отримуючи доходи у ЗАТ «Меркурій-V» та умисно зловживаючи своїми правами застрахованої особи, безпідставно отримав соціальну послугу.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
Згідно з ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації. Якщо застрахована особа не здійснювала підприємницьку діяльність протягом шести календарних місяців з дня отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності (за винятком обставин, що унеможливлюють провадження підприємницької діяльності), виплачена сума коштів вважається використаною нею не за призначенням та підлягає поверненню в порядку, установленому спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики за погодженням з правлінням Фонду.
Як вказано у ст.5 Закону України «Про соціальні послуги», перелік соціальних послуг, опис їх змісту та якості зазначаються в Державному класифікаторі соціальних стандартів та нормативів, що затверджується Кабінетом Міністрів України і публікується в засобах масової інформації відповідними центральними органами виконавчої влади. Перелік та порядок надання соціальних послуг за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування регулюються законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з ст.20 Закону України «Про соціальні послуги» особи, винні у порушенні законодавства про соціальні послуги, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Судом досліджено претензію позивача (вих.№734/10-17 від 28.03.2011), згідно якої відповідачу пропонувалось самостійно відшкодувати суму наданих соціальних послуг у вигляді професійного навчання 540 грн. 84 коп.
На момент розгляду спору відповідач добровільно не сплатив вартість соціальної послуги, отриманої шляхом невиконання своїх обовязків та зловживанню ними у сумі 540 грн. 84 коп. У звязку з цим, позовні вимоги про стягнення цієї суми є обґрунтованими, документально підтвердженими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 71, 94,158-163 КАС України; ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»; ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (71500, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізького обласного центру зайнятості (р/р 37170300901006, ГУДКУ у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 03491412, МФО 813015, призначення платежу: витрати за профнавчання, ОСОБА_1) 540 (пятсот сорок) грн. 84 коп. витрат на соціальні послуги з професійного навчання (перепідготовки).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову виготовлено у повному обсязі 19.10.2011.
Суддя /підпис/ О.О. Прасов
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.О. Прасов