УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
15.11.11р.Справа № 26/5005/13822/2011 Суддя господарського суду Дніпропетровської області Камша Н.М.
при секретарі судового засідання Бігун А.О.
за участю представників сторін:
від кредитора: ОСОБА_1- представник ДПІ у м. Дніпродзержинську, довіреність №46947/10/10-010 від 02.12.10 р.
від боржника: не з`явився
розглянувши справу
за заявою Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську
до боржника приватного підприємства "Феро-трейд", м. Дніпродзержинськ, вул. Глаголєва, 27/24
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.11р. порушено провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Феро-трейд", м.Дніпродзержинськ за процедурою, передбаченою ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Цією ухвалою судове засідання призначено на 27.10.11р., зобов'язано кредитора подати первинні докази в підтвердження наявності основного боргу по платежах до бюджету.
Ухвалою від 27.10.11р. розгляд справи відкладено на 15.11.11р., повторно зобов'язано сторони виконати ухвалу господарського суду від 17.10.11р.
Боржник двічі у судове засідання не з'явився.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора, господарський суд прийшов до висновку про необхідність припинення провадження у справі про банкрутство з огляду на наступне.
Вимоги кредитора до боржника становлять 8 816,69 грн. і є штрафними санкціями, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу станом на 17.08.11р. Доказів, які б підтверджували наявність основного податкового боргу (недоїмки) у боржника, кредитором не подано.
Згідно з визначенням поняття "грошове зобов'язання", яке міститься у ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі - Закон про банкрутство) до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (штраф, пеня), визначена на дату подання заяви до господарського суду.
Частиною другою статті 2 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції Закону України від 18 лютого 1997 року № 77/97-ВР) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Цей Закон, як зазначено в його преамбулі, визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції Закону України від 18 лютого 1997 року № 77/97-ВР) будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають відповідати принципам, закладеним у цьому Законі. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про систему оподаткування" в Україні справляються загальнодержавні і місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), вичерпний перелік яких міститься у ст.ст. 14 і 15 цього Закону.
Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено Законом України "Про систему оподаткування", сплаті не підлягають.
Наведені вище норми кореспондуються із нормами Податкового кодексу України (набрав чинності з 01 січня 2011 року).
Відповідно до ст. 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори. Перелік податків і зборів міститься у ст.ст. 9 та 10 цього Кодексу. Згідно п. 9.4 ст. 9 та п. 10.5 ст. 10 вказаного Кодексу, установлення загальнодержавних та місцевих податків і зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.
Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
За змістом ст.ст. 111, 113, 129 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції та/або пеня є мірою фінансової відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на наведене, законодавчі акти не відносять суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суми пені, штрафів та інших штрафних чи фінансових санкцій враховуються окремо та не можуть бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство.
Пунктом 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство" регламентовано, що до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначені на дату подання заяви до господарського суду, а згідно з п.36 вищевказаної Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 подальший перебіг провадження у справах про банкрутство, коли у встановленому порядку виявлено безпідставність вимог ініціюючого кредитора, законом не передбачений, тому судам слід припиняти провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, тобто справу порушено за відсутності достатніх правових підстав.
Враховуючи викладене, керуючись п.1-1 ч.1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, ст.ст. 1, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Припинити провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Феро-трейд", м. Дніпродзержинськ, вул. Глаголєва, 27/24 (ЄДРПОУ 33382185).
Копію ухвали направити сторонам, Управлінню з питань банкрутства у Дніпропетровській області, держреєстратору (м. Дніпродзержинськ) та ВДВС за місцезнаходженням боржника.
Суддя Н.М. Камша