Рішення № 19346889, 15.11.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
7/5005/12229/2011
Номер документу
19346889
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.11.11р.Справа № 7/5005/12229/2011

За позовом Прокурора м. Павлограда Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

доПублічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград Дніпропетровської області

про відшкодування збитків, завданих навколишньому природному середовищу, у сумі 217 456, 77 грн.

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: головний спеціаліст-юрисконсульт ОСОБА_1, дов. № 96 від 24.06.2011р., посвідчення № 153 від 30.06.2010р.;

від відповідача: представник ОСОБА_2, дов. б/н від 26.04.2011р.;

за участю прокурора: прокурор відділу прокуратури області Зіма В.Б., посвідчення № 117 від 13.08.2007р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор м. Павлограда Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про стягнення з останнього на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу в розмірі 217 456, 77 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області протягом 2010 року проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства України у філії ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" Павлоградському регіональному управлінні з водопостачання та очистки каналізаційних стоків (ПРУВОКС) щодо дотримання нормативів Регламенту відведення шахтних вод з ставків-накопичувачів в балках Косьмінна, Свідовок в поверхневе водоймище річки Самара. За результатами перевірок встановлено, що за період з 26.10.2010р. по 31.12.2010р. ПРУВОКС здійснювався регламентний скид шахтних вод з колектора ставка-накопичувача в б. Свідовок в р. Самара. За вказаний період було скинуто 2, 626 млн. м3 шахтних вод. Наведене підтверджується актами перевірок виконання природоохоронного законодавства України від 19.10.- 02.11.2010р., 23.11. - 10.12.2010р., 13.12. - 27.12.2010р. Внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище державі спричинено збитки на суму 217 456, 77 грн., розрахунок яких проведено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389. Також, в обґрунтування позову прокурор посилається на приписи п. 4 ч. 1 ст. 44, ч. 1 ст. 70, ст. 74 Водного кодексу України, ст. 20, ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Позивач заявлені прокурором позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач проти позову заперечує. Відповідач зазначає, що при проведенні перевірки для контролю дотримання нормативів скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище р. Самара відібрані проби зворотних (шахтних) вод на скиді, зокрема, з ставка-накопичувача в б. Свідовок, про що складені акти відбору проб вод № 94, № 100 та № 114, які покладені в основу відповідних протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб вод. Між тим, за доводами відповідача, зміст актів відбору проб вод не відповідає вимогам Національного стандарту України ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Настанови щодо відбирання проб стічних вод". Так, в актах не відображено час відбирання проби, умови відібрання проби, глибини, з якої відбирались проби, не вказаний час доставки проби для проведення вимірювання, не зазначено граничні дати та умови зберігання проби, умови транспортування проби. Відсутність в актах відбору проб вод всіх необхідних відомостей, передбачених Національним стандартом, є свідченням порушення позивачем порядку відбору проб, у звязку з чим, як вважає відповідач, аналіз цих проб не може бути належним і допустимим доказом. Також, відповідач посилається на недотримання позивачем при проведенні перевірки вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині порядку відбору зразків продукції: до відбору зразків продукції рішення про відбір зразків продукції представнику відповідача не предявлялось, порядок відбору зразків продукції не розяснювався, представнику відповідача не була надана копія акту відбору зразків продукції, відібрані зразки продукції не були укомплектовані, упаковані та опломбовані (опечатані), відповідача не було ознайомлено а ні з рішенням про призначення експертизи відібраних зразків продукції, а ні з її висновками. Також, відповідач стверджує, що йому не надавались акти відбору проб вод, в той час як акти перевірок виконання природоохоронного законодавства України складені з посиланням на них. Відповідач вважає, що акти перевірок виконання природоохоронного законодавства України складені з порушенням законодавства і у звязку з тим, що в них відсутні посилання на протоколи вимірювань. За наведених вище обставин, відповідач дійшов висновку, що позивач при відібранні проб, проведенні аналізів, складанні документів щодо результатів перевірки не дотримувався норм чинного законодавства, а відтак в основу позову про стягнення з відповідача шкоди навколишньому природному середовищу покладені докази, які не мають доказової сили через допущені порушення порядку їх складення.

Суд відкладав розгляд справи з 04.10.2011р. на 18.10.2011р., з 18.10.2011р. на 01.11.2011р.

У судовому засіданні 01.11.2011р. оголошено перерву на 09.11.2011р.

У судовому засіданні 09.11.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області, яка здійснює свої повноваження відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 548 від 19.12.2006р., на підставі наказів № 828-П від 18.10.2010р., № 897-П від 08.11.2010р. та № 954-П від 29.11.2010р., направлень на проведення перевірки, виданих на підставі зазначених наказів, та повідомлень про проведення перевірки проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства філією ВАТ "Павлоградвугілля" (змінило найменування на ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля") Павлоградським регіональним управлінням з водопостачання та очистки каналізаційних стоків (ПРУВОКС) щодо дотримання нормативів Регламенту відведення шахтних вод з ставків-накопичувачів в балках Косьмінна та Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара.

Результати перевірки оформлені актами перевірки виконання природоохоронного законодавства України від 19.10.-02.11.2010р., від 23.11.-10.12.2010р., від 13.12.-27.12.2010р.

Зазначеними актами перевірок встановлено, зокрема, що з 26.10.2010р. у відповідності до "Регламенту відведення шахтних вод з накопичувача в б. Свідовок в р. Самара", який затверджено у встановленому порядку, розпочатий скид зворотних (шахтних) вод з ставка-накопичувача в б. Свідовок в р. Самара (лист-погодження Державного управління з охорони навколишнього природного середовища України в Дніпропетровській області № 4-2529-9-1 від 01.10.2010р.). Згідно Регламенту період скиду шахтних вод з ставка-накопичувача в б. Свідовок з 01.10.2010р. по 31.03.2011р. за умови виконання вимог Регламенту. Скид шахтних вод здійснюється по закритому колектору в р. Самара. Підприємством отримано дозвіл на спеціальне водокористування в частині скиду зворотних вод за № 02484 від 01.10.2010р., термін дії дозволу до 01.10.2013 року.

Відповідно до акту перевірки від 19.10.-02.11.2010р. при проведенні перевірки для контролю дотримання нормативів скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище р. Самара відібрані проби зворотних (шахтних) вод на скиді, у тому числі, з ставка-накопичувача в б. Свідовок (акт відбору проб вод № 94 від 26.10.2010р.) в поверхневе водоймище р. Самара. За результатами вимірювань встановлено перевищення нормативів Регламенту скидів із ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара по вмісту: нітритів в 1, 79 р.; хлоридів в 3, 60 р.; нафтопродуктів в 1, 26 р.; сухого залишку в 2, 27 р., що є порушенням ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України.

Відповідно до акту перевірки від 23.11.-10.12.2010р. при проведенні перевірки для контролю дотримання нормативів скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище р. Самара відібрані проби зворотних (шахтних) вод на скиді, у тому числі, з ставка-накопичувача в б. Свідовок (акт відбору проб вод № 100 від 23.11.2010р.) в поверхневе водоймище р. Самара. За результатами вимірювань встановлено перевищення нормативів Регламенту на скиді із ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара по вмісту: хлоридів в 4,8 р.; сухого залишку в 2, 5 р., що є порушенням ст.ст. 44, 70, 74 Водного кодексу України.

Відповідно до акту перевірки від 13.12.-27.12.2010р. при проведенні перевірки для контролю дотримання нормативів скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище р. Самара відібрані проби зворотних (шахтних) вод на скиді, у тому числі, з ставка-накопичувача б. Свідовок (акт відбору проб вод № 114 від 15.12.2010р.). За результатами вимірювань встановлено перевищення нормативів Регламенту на скиді із ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара по вмісту: хлоридів в 4, 6 р.; сухого залишку в 2, 3 р., що є порушенням ст.ст. 44, 70, 74 Водного кодексу України.

У всіх актах перевірки зазначено, що результати вимірювань будуть використані для розрахунку збитків, спричинених державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин в поверхневе водоймище.

Згідно актів перевірки від 19.10.-02.11.2010р. та від 13.12.-27.12.2010р. перевірку проведено у присутності заступника головного інженера з ОНПС філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС ОСОБА_4 Згідно акту перевірки від 23.11.-10.12.2010р. перевірка проведена у присутності завідуючої лабораторії філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС Мерцалової В.В.

Акти перевірок одержані під розпис та без зауважень до них головним інженером ФВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС ОСОБА_5

Матеріали справи містять Акти відбору проб вод на скиді з ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара, на які йде посилання в актах перевірки виконання природоохоронного законодавства України, а саме: № 94 від 26.10.2010р., № 100 від 23.11.2010р., № 114 від 15.12.2010р., а також протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб вод, складені за відібраними пробами вод, відповідно № 94 від 01.11.2010р., № 100 від 03.12.2010р. та № 114 від 24.12.2010р.

Вимірювання показників складу та властивостей проб вод відповідно до актів відбору проб вод проведено відділом екологічного та інструментально-лабораторного контролю в Західно-Донбаському регіоні, атестованим на право виконання вимірювань Свідоцтво про атестацію від 23.05.2008р. № 20/08, чинне до 23.05.2013.

В актах відбору проб вод та протоколах вимірювань показників складу та властивостей проб вод зазначено, що при відборі та зберіганні проб виконано вимоги нормативних документів:

- ДСТУ ISO 5667-6-2001 Частина 6. Настанови щодо відбирання проб води з річок та інших водотоків;

- ДСТУ ISO 5667-10-2001 Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод;

- ГОСТ 17.1.5.04-81 Охорона природи. Гідросфера. Прилади та пристрої для відбору, первинної обробки і зберігання проб природних вод. Загальні технічні умови;

- ГОСТ 17.1.5.05-85 Охорона природи. Гідросфера. Загальні вимоги до відбору проб поверхневих і морських вод, льоду та атмосферних опадів;

- КНД 211.1.0.009-94 Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод;

- КНД 211.0.2.098-03 Порядок проведення арбітражних вимірювань концентрації забруднюючих речовин в скидах, ґрунтах;

- ДСТУ ISO 5667-3-2001 Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами.

Як вбачається зі змісту актів відбору проб вод, скидаємих з ставка-накопичувача в б. Свідовок в р. Самара, відбір проб вод виконаний з додержанням вимог діючого законодавства, у тому числі ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Настанови щодо відбирання проб стічних вод" та КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення".

Акти відбору проб вод складені за формою акту відбору проб, затвердженою наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2003р. № 194.

Акти відбору проб вод складені на місці відбору проб у присутності представника відповідача. Зауважень щодо процедури відбору проб вод представник відповідача в актах не навів. Акти відбору проб вод підписані представником відповідача.

На підставі матеріалів проведених перевірок начальником відділу екологічного та інструментально-лабораторного контролю в Західно-Донбаському регіоні Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області Сабадаш Л.І. відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року № 389, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. № 767/16783, виконаний розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами з ставка-накопичувача в б. Свідовок. Згідно розрахунку загальна сума збитків, спричинених державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, складає 217 456, 77 грн.

Спричинення відповідачем державі збитків внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами з ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара у наведеній сумі і є причиною спору.

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обовязок субєктів господарювання при здійсненні господарської діяльності здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, які включають, серед інших, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (ст. 40 Закону).

Як передбачає ст. 31 Закону, з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки провадяться екологічна стандартизація і нормування.

Екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів (ст. 33 Закону).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В силу ч. 1 ст. 69 цього Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані, у тому числі, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема, за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи (ст. 70 Водного кодексу України).

Згідно зі ст. 74 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, що мають накопичувачі промислових забруднених стічних чи шахтних, кар'єрних, рудникових вод, зобов'язані впроваджувати ефективні технології для їх знешкодження і утилізації та здійснювати рекультивацію земель, зайнятих цими накопичувачами. Скидання цих вод у поверхневі водні об'єкти здійснюється згідно з індивідуальним регламентом, погодженим з державними органами охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Допустимий склад і скид речовин в шахтних водах із ставка-накопичувача балки Свідовок в водний обєкт (р. Самара) встановлений відповідним Регламентом, затвердженим начальником держуправління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області 01.10.2010р.

За результатами проведених перевірок встановлено перевищення нормативів Регламенту на скиді із ставка-накопичувача в б. Свідовок в поверхневе водоймище р. Самара по вмісту окремих хімічних речовин.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, у тому числі, скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлює Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року № 389, відповідно до якої, а саме за формулою 12, наведеною в п. 7.1. Методики, і розрахована заявлена до стягнення шкода.

На час розгляду справи доказів відшкодування державі завданої шкоди та у заявленій до стягнення сумі відповідачем не надано, відсутність вини у спричиненні шкоди не доведена, доводи прокурора, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, не спростовано.

Окрім того, слід зазначити, що 18.11.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Мішиною О.М. складено протокол про адміністративне правопорушення № 1173 про те, що ОСОБА_3, який працює на посаді начальника очисної водопровідної станції Тернівського водозабору ЦРП м. Тернівка філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС, здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП, тим, що о 14 год. 30 хв. 26 жовтня 2010 року допустив забруднення поверхневих вод, а саме, при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства зафіксовано перевищення нормативів Регламенту скиду шахтних вод з ставка-накопичувача в б. Свідовок філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС в поверхневе водоймище р. Самара.

В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що з місця правопорушення відібрані проби: о 14 год. 30 хв.; акт відбору проби вод № 94 від 26.10.2010р.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 22.11.2010р. № 1173, винесеної державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Мішиною О.М., за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 18.11.2010р. № 1173 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який зазначена особа сплатила.

Також, 27.12.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Власенко Валентиною Олексіївною складено протокол про адміністративне правопорушення № 1185 щодо ОСОБА_4 - заступника головного інженера з охорони природи філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС, згідно якого зазначена особа здійснила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП. Адміністративне правопорушення полягає в тому, що о 11 год. 00 хв. 23 листопада 2010 року ця посадова особа допустила забруднення поверхневих вод, а саме, при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства зафіксовано перевищення нормативів Регламенту скиду шахтних вод з ставка-накопичувача в б. Свідовок філії ВАТ "Павлоградвугілля" ПРУВОКС в поверхневе водоймище р. Самара.

В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що з місця правопорушення відібрані проби: об 11 год. 00 хв.; акт відбору проби вод № 100 від 23.11.2010р.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 29.12.2010р. № 1185 за наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 27.12.2010р. № 1185 ОСОБА_4 визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, на неї накладене адміністративне стягнення у виді штрафу, який ОСОБА_4 оплатила.

Також, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірок дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища філією ВАТ "Павлоградвугілля" Павлоградське регіональне управління по водопостачанню та очистці каналізаційних стоків (б. Косьмінна, б. Свідовок), результати яких оформлені актами перевірки виконання природоохоронного законодавства України від 19.10.-02.11.2010р., від 23.11.-10.12.2010р., від 13.12.-27.12.2010р., генеральному директору ВАТ "Павлоградвугілля" Мартовицькому А.В. внесені приписи, складені начальником Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області Шибко Д.В., відповідно від 15.11.2010р. № 4-6909-12-3, від 14.12.2010р. № 4-7629-12-3, від 30.12.2010р. № 4-8120-12-3.

З огляду на встановлені вище обставини справи, наведені положення законодавства, оцінюючи докази у справі у їх сукупності як того вимагає ст. 43 ГПК України, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Також, враховуючи наведене вище, суд відхиляє доводи відповідача у справі.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо невідповідності змісту актів відбору проб вод вимогам Національного стандарту України ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Настанови щодо відбирання проб стічних вод".

Так, у всіх актах відбору проб вказані: мета відбирання проб (аналіз якості зворотних вод); дата та час відбору проб та доставки проб в лабораторію; місце відбору проб; метод відбору проб (ручний); вид проби (разова), посуд, в який відбиралися проби (тип та номер), умови консервування проб (у разі необхідності). Акти відбору проб вод складені на місці відбору проб в присутності представника підприємства, підпис якого на актах відбору проб є обовязковим. Також, при здійсненні відборів проб, складанні актів відбору проб зауважень щодо процедури відбору проб з боку відповідача не надходило, акти відбору проб підписані представником відповідача без заперечень. Умови транспортування проб відповідають розділу 5 ДСТУ ISO 5667-3-2011 "Настанови щодо зберігання та поводження з пробами": тара захищена від руйнації, зберігається згідно діючих вимог.

Частота відбору проб вод передбачена вимогами Регламенту відведення шахтних вод з ставка-накопичувача в б. Свідовок.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що позивачем не дотримані при проведенні перевірки вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині порядку відбору зразків продукції. Відповідно до листа розяснення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 16.04.2008р. № 3349 проби викидів, вод та ґрунту не відносяться до понять "продукції", тому при виконанні відбору проб вод, що має місце у спірних правовідносинах, дотримуються вимоги ДСТУ ISO 5667-10:2005, а не ст. 14 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати у справі підлягають стягненню до державного бюджету з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 00178353) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, ідентифікаційний код 34984968, реквізити: одержувач відділення Держказначейства м. Першотравенськ банк УВДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЗКПО 24244853 100% суми до місцевого бюджету код 24061600 балансовий рахунок 31513903500033) заподіяну шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі 217 456 (двісті сімнадцять тисяч чотириста пятдесят шість) грн. 77 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 00178353) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200, державне мито у сумі 2 174 (дві тисячі сто сімдесят чотири) грн. 57 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 00178353) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.А. Коваль

Дата підписання рішення, оформленого

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 14.11.2011р.