Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.11.11р.Справа № 18/5005/12938/2011 За позовом Прокурора Дніпропетровського району Дніпропетровської області в інтересах
держави в особі Дніпропетровської районної державної адміністрації,
смт. Ювілейне, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Об"єднання Новомиколаївський
кар"єр", м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: не з"явився
від позивача: ОСОБА_1 дов. від 24.10.11р.
від відповідача: Коваль Л.М. дов. від 11.02.11р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської районної державної адміністрації з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Об"єднання Новомиколаївський кар"єр", у якому просить: змінити п.9 договору оренди земельної ділянки від 16.06.2008 року, укладеного між Дніпропетровською районною державною адміністрацією та ТОВ "Об"єднання Новомиколаївський кар"єр", зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 17.03.2009 року за №040912000533, виклавши його в наступній редакції: "п.9 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
В обґрунтування позовних вимог посилається на зміну розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Дніпропетровська районна державна адміністрація позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що вимоги позивача суперечать як діючому законодавству, так і умовам договору оренди землі. До того ж, зазначає, що із вимог прокурора не вбачається яку ж саме плату за землю він повинен сплачувати помісячно за договором.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
16.06.2008 року між Дніпропетровською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Об"єднання Новомиколаївський кар"єр" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 26,66729 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Новомиколаївської сільської ради Дніпропетровського району для добувної промисловості. Підставою надання земельної ділянки в оренду є розпорядження голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 25.03.2008 року №1411-р.
Зазначений договір укладено на 49 років (п.8 договору).
Відповідно до п. 9 договору орендна плата в рік становить 5% від грошової вартості земельної ділянки 138666,84х5% =6933,44 грн., без ПДВ.
Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, у сумі, що складає 577,78 грн. щомісяця, на р/р 33214812500089 в Управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, МФО 80512, код платника 13050200, отримувач: відділення Державного казначейства України у Дніпропетровському районі, код ЄДРПОУ 24237480.
Згідно п.12 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у січні, а також у разі: зміни господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-УІ від 03.06.08 внесені зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.08.
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.11 Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Прокурора про внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки від 16.06.2008 року, укладеного між Дніпропетровською районною державною адміністрацією та ТОВ "Об"єднання Новомиколаївський кар"єр", зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 17.03.2009 року за №040912000533, а саме: "п.9 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008).
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Запропонована прокурором редакція пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 16.06.2008 р. не встановлює конкретний розмір орендної плати та не відповідає вимогам ст. 288.5 та 288.5.1 Податкового кодексу, в яких встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до розділу Х Перехідних положень п.12 Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України належить вирішення питання , в тому числі використання землі.
Згідно приписів ст. 6 вказаного Закону, на використання землі голова районної державної адміністрації видає розпорядження.
Ні прокурором, ні позивачем не надано до матеріалів справи доказів видання головою Дніпропетровської державної адміністрації розпорядження щодо визначення розміру орендної плати в звязку з прийняттям Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
СуддяВ.І. Петрова Повне рішення складено 14.11.2011 року