Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 203
РІШЕННЯ
Іменем України
17.11.2011Справа №5002-29/4291-2011
За позовом Сакського міжрайонного прокурора (96500, м. Саки, вул. Леніна, 34) в інтересах держави в особі:
Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114);
Верховної ради АР Крим (95000, м. Сімферополь. вул. К. Маркса, 18);
Сакської районної ради (96500, м. Саки, вул. Леніна, 15, код ЄДРПОУ 2569756);
Охотниківської сільської ради (96540, Сакський район, с. Охотніково, вул. Ювілейна, 5);
до відповідача Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул.. Комінтерну, буд.25);
про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 15045,07 грн.
Суддя О.І. Башилашвілі
представники:
Від позивача 1. ОСОБА_1, представник, довіреність №1376/10-29 від 26.08.2010 р;
Від позивача 2. не зявився;
Від позивача 3. - не зявився;
Від позивача 4. не зявився;
Від відповідача ОСОБА_2, представник, довіреність №214 від 01.09.2011 р;
Прокурор (Прокуратура АРК) Шехірєва Н.Ю., посвідчення №11016;
Суть спору: Сакський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим; Верховної ради АР Крим; Сакської районної ради; Охотниківської сільської ради з позовом до відповідача Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення на користь Охотниківської сільської ради втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 15045,07 грн.
Крім того, позивач просить покласти судові витрати зі сплати державного мита та витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу на відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Охотниківської сільської ради №66 від 25.02.2011 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування пристанційного вузла (ПС 110 кВ «Геліос»), площею 2,0000 га, для встановлення тимчасових земельних сервітутів в період будівництва та обслуговування обєктів передачі електричної енергії, площею 0,1449 га, постійних земельних сервітутів для розміщення та обслуговування опорних конструкцій повітряної лінії електропередач, площею 0,0110 га, для будівництва та обслуговування ВЛ 110 кВ (Гелиос) на території Охотниківської сільської ради Сакського району. Згідно розрахунку втрат сільськогосподарського призначення ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» повинно відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва у сумі 15045,07 грн., що стало причиною звернення прокурора до суду з позовом.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 07 жовтня 2011 року позов Сакського міжрайонного прокурора прийнято судом до розгляду, справу за порушеним провадженням призначено до слухання у судовому засіданні.
Представник Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим у судовому засіданні 31.10.2011р. надав письмові пояснення з приводу позовних вимог прокурора, в яких підтримав позов прокурора, та посилаючись на статтю 207 Земельного кодексу України та Постанову КМУ від 17.11.1997 р. №1279 зазначив, що розрахунок було проведено вірно.
Відповідач в судовому засіданні 31.10.2011р., згідно наданому письмовому відзиву з додатками, копія якого була вручена усім присутнім сторонам, проти позову заперечував, посилаючись на звільнення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно норм Закону України «Про альтернативні джерела енергії», Земельного кодексу України та Постанови КМУ №1279 від 17.11.1997 р, від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, як власника обєктів які належать до альтернативних джерел енергії. Також відповідач в судовому засіданні 31.10.2011р. надав доповнення до відзиву, в якому посилався на те, що стягнення сільськогосподарських втрат за вказаним позовом повинно відбуватися на користь позивачів пропорційно, відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, проте 100% суми сільськогосподарських втрат прокурором заявлено до стягнення на користь Охотниківської сільської ради, що суперечить чинному законодавству. Крім того, відповідач у цьому ж судовому засіданні наголосив, що прокурором у позовні й заяві не обґрунтовано належним чином, які саме інтереси держави порушені діями відповідача.
До дня слухання справи 15.11.2011р. від прокуратури АР Крим надійшли письмові пояснення у справі щодо нормативного обґрунтування заявлених вимог, які судом оглянуті у судовому засідання та долучені в матеріали справи.
Позивач - Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим через канцелярію господарського суду АР Крим 15.11.2011р. подав пояснення у справі з урахуванням відзиву відповідача, згідно з якими позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, вважаючи, що відповідачем не доведений факт використання спірної земельної ділянки для вироблення електричної енергії з альтернативних джерел енергії та зобовязання сплатити витрати від втрат сільськогосподарського виробництва містяться у самому рішенні Охотниківської сільської ради №66 від 25.02.2011р., яке відповідачем оскаржене не було.
Дані пояснення досліджені у судовому засіданні 15.11.2011р. та долучені судом в матеріали справи.
У судовому засіданні 15.11.2011р. позивач Верховна Рада АР Крим надав пояснення у справі, якими позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі, зауваживши на відсутності підстав для звільнення відповідача від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
Дані пояснення досліджені у судовому засіданні 15.11.2011р. та долучені судом в матеріали справи.
Позивач - Охотниківська сільська рада, через канцелярію господарського суду АР Крим, 14.11.2011р., подав пояснення на позовну заяву Сакського міжрайонного прокурора, згідно з якими позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Вказані пояснення досліджені у судовому засіданні 15.11.2011р. та долучені судом в матеріали справи.
За результатами судового засідання 15.11.2011р. у судовому засіданні оголошено перерву в порядку ст. 77 ГПК України до 17.11.2011р.
У продовженому судовому засіданні 17.11.2011р. прокурор та позивач - Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та наполягали на їх задоволенні.
Представники Верховної ради АР Крим, Сакської районної ради та Охотниківської сільської ради у судове засідання 17.11.2011р. не зявились, причини неявки суду не повідомили. Жодних письмових заяв, клопотань чи пояснень, на день слухання справи, від них не надходило.
Відповідач у судовому засіданні 17.11.2011р. проти позову заперечував за мотивами, викладеними у відзиві на позов.
Розгляд справи відкладався, оголошувалась перерва відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України в межах строку, встановленого ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, суд
встановив:
Рішенням Охотниківської сільської ради №66 від 25.02.2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування пристанційного вузла ПС 110 кВ «Гелиос» площею 2.000 га, для встановлення тимчасових земельних сервітутів на період будівництва та обслуговування обєктів передачі електричної енергії, площею 0,1449га, постійних земельних сервітутів для розміщення та обслуговування опорних конструкцій повітряної лінії електропередач, площею 0,0110 га, для будівництва та обслуговування ВЛ 110 кВ (Гелиос) на території Охотниківської сільської ради Сакського району (а.с. 19).
Пунктом 6 рішення Охотниківської сільської ради №66 від 25.02.2011р. вирішено зобовязати субєкта ДП «НЕК «Укренерго» сплатити втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 15045,07грн.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації прав на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, а також повноваження з нагляду за виконанням заходів з охорони і раціонального використання земельних ділянок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 року № 1958 визначено, що спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель є Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель, яка відповідно до пю 10 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів має територіальні органи в Автономній Республіці Крим, функції якого виконує Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2009р. № 901 «Про додаткові заходи щодо врегулювання земельних відносин» внесено зміни щодо структури та підпорядкування органів державної земельної інспекції, що обумовило включення територіального органу Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в АР Крим до структури Республіканського комітету по земельних ресурсах.
Частиною 1 статті 209 Земельного кодексу України передбачено, що втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, що зараховуються у розмірі 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст Республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків-до бюджетів міст районного значення, селищ, сіл.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не повязаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисним копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Згідно листа-відповіді Головного управління Державного казначейства України в АР Крим від 25.08.2011р. за №03.1-10.1/1220-7799 на запит Республіканського комітету по земельних ресурсах, кошти по відшкодуванню втрат сільськогосподарського виробництва від ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» до бюджету не надходили (а.с. 20), у звязку з чим Сакський міжрайонний прокурор звернувся з позовом до суду в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим; Верховної ради АР Крим; Сакської районної ради; Охотниківської сільської ради з позовом про стягнення з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на користь Охотниківської сільської ради втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 15045,07 грн.
Дослідивши обставини справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності в порядку ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Подаючи позовну заяву, прокурор просить стягнути з відповідача 15045,07грн. втрат сільськогосподарського виробництва, посилаючись на ст. 209 Земельного кодексу України, якою передбачено, що втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України та мотивуючи тим, що у відповідача в результаті використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих відповідачеві в постійне користування для будівництва та обслуговування пристанційного вузла ПС 110 кВ «Гелиос» площею 2.000 га, для встановлення тимчасових земельних сервітутів на період будівництва та обслуговування обєктів передачі електричної енергії, площею 0,1449га, постійних земельних сервітутів для розміщення та обслуговування опорних конструкцій повітряної лінії електропередач, площею 0,0110 га, для будівництва та обслуговування ВЛ 110 кВ (Гелиос) на території Охотниківської сільської ради Сакського району, виник обовязок сплатити таку суму.
Згідно статті 207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як зазначалось раніше, рішенням Охотниківської сільської ради №66 від 25.02.2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування пристанційного вузла ПС 110 кВ «Гелиос» площею 2.000 га, для встановлення тимчасових земельних сервітутів на період будівництва та обслуговування обєктів передачі електричної енергії, площею 0,1449га, постійних земельних сервітутів для розміщення та обслуговування опорних конструкцій повітряної лінії електропередач, площею 0,0110 га, для будівництва та обслуговування ВЛ 110 кВ (Гелиос) на території Охотниківської сільської ради Сакського району.
Тобто даним рішенням була вилучена земельна ділянка сільськогосподарських угідь для цілей, не повязаних із веденням сільського господарства, а тому у вказаному рішенні пунктом 6 вирішено зобовязати субєкта ДП «НЕК «Укренерго» сплатити втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 15045,07грн.
Згідно з частинами 1,3 статті 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Частинами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права і обв'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Виходячи з вищевикладеного суд дійшов висновку, що оскільки чинними нормами земельного законодавства України передбачено відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, прийнято відповідне рішення органу місцевого самоврядування, яке слід зауважити, не оскаржувалось відповідачем у встановленому законом порядку, то у ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» виник обовязок сплатити суму втрат сільськогосподарського виробництва, а тому позовні вимоги Сакського міжрайонного прокурора підлягають задоволенню.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, стосовно того, що він звільняється від відшкодування таких втрат на підставі Постанови КМУ від 17.11.1997р. № 1279 в та на підставі ст. 208 Земельного кодексу України судом розцінюються критично, у звязку з наступним.
Відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на Постанову КМУ від 01.03.2010 р. № 243, зі змінами, внесеними постановою КМУ від 14.07.2010р. № 587, якою затверджена «Державна цільова економічна програма енергоефективності на 2010-2015 роки».
Як вбачається з Додатку №2 «завдання і заходи» до вказаної програми, нею заплановано реалізація проектів з будівництва сонячних установок для виробництва електроенергії в АР Крим, у тому числі і на території Сакського району Охотниківської сільської ради при цьому джерело фінансування вказано інші, тобто не з державного чи місцевого бюджету. Тому доводи відповідача про те, що стягнення відбувається з державного бюджету до державного бюджету хибні. Що стосується запланованого будівництва сонячних установок на території Сакського району Охотниківської сільської ради то рішенням Охотниківськох сільської ради №66 від 25.02.2011 року передано у постійне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування пристанційного вузла ПС 110 кВ «Гелиос» площею 2.000 га, для розміщення та обслуговування опорних конструкцій повітряної лінії електропередач, площею 0,0110 га, для будівництва та обслуговування ВЛ 110 кВ (Гелиос). А з наданих відповідачем матеріалів не вбачається, що саме для реалізації проекту з будівництва сонячних установок для виробництва електроенергії та будівництва повітряної лінії електропередачі 110 кВ Сонячної електричної станції - Західнокримська, яка виробляє електроенергію з відновлюваних джерел енергії була вилучена земельна ділянка сільськогосподарського виробництва. Оскільки з наданих матеріалів мова йде про будівництво і обслуговування пристанційного вузла.
Судові витрати по сплаті держмита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відносяться на відповідача у порядку ст.49 ГПК України.
У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Комінтерну, буд.25, код ЄДРПОУ 00100227) на користь Охотниківської сільської ради (96540, Сакський район, с. Охотніково, вул. Ювілейна, 5, ідентифікаційний код 04368168) 15045,07грн. втрат сільськогосподарського виробництва (отримувач місцевий бюджет Охотниківської сільської ради, код бюджетної класифікації 21110000).
3. Стягнути з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Комінтерну, буд.25, код ЄДРПОУ 00100227) в дохід державного бюджету України (рахунок 31115095700002, банк одержувача ГУ Державного казначейства України в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) державне мито в сумі 150,46грн.
4. Стягнути з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Комінтерну, буд.25, код ЄДРПОУ 00100227) в дохід державного бюджету м. Сімферополя (рахунок 31214264700002, банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу: 22050003, ЄДРПОУ 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим в сумі 236,00 грн.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.11.2011р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримБашилашвілі О.І.