Рішення № 19334935, 27.10.2011, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
27.10.2011
Номер справи
5021/2324/2011
Номер документу
19334935
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27.10.11 Справа № 5021/2324/2011. За позовомДержавної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми

до відповідача Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі відокремленого підрозділу Охтирське управління бурових робіт, м.Охтирка, Сумської області

про стягнення23 649 грн. 39 коп. Суддя Лугова Н.П.

Представники:

від позивачаОСОБА_1, довіреність № 2/-03 від 04.01.2011р.

від відповідачаОСОБА_2, довіреність № юр-675/д від 28.04.2011р.

У судовому засіданні брали участь: секретар судового засідання Кириченко Шелест А.Г.

Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача в доход місцевого бюджету Охтирської міської ради завдану державі шкоду за самовільне водокористування в сумі 23649 грн. 39 коп.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що Охтирським УБР ПАТ «Укрнафта» 13.07.2007р. було отримано дозвіл на спеціальне водокористування № УКР 3047 СУМ, свердловини бази виробничого обслуговування Охтирського управління бурових робіт, строком на 5 років до 13.07.2012р.

Як вказує відповідач у відзиві, у зв“язку з призупиненням через технічні причини користування глибинною свердловиною було пробурено неглибоку допоміжну свердловину, глибиною до 20 м, що знаходиться поряд з глибинною свердловиною на території БВО.

Зокрема, відповідач посилається на те, що при спорудженні допоміжної свердловини він вважав, що відсутня потреба у отриманні додаткового дозволу на спеціальне водокористування, оскільки водна свердловина знаходиться на тій же території та за тією ж адресою, з однаковою метою власні потреби.

Також, як повідомив у відзиві відповідач, на виконання вимог Закону України «Про акціонерні товариства», згідно рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта» від 22.03.2011р. були зареєстровані зміни до установчих документів, у відповідності до яких було змінено найменування товариства на Публічне акціонерне товариство «Укрнафта».

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне:

У відповідності до ст.ст. 16, 19 Конституції України, ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державні екологічні інспекції в областях, затвердженого наказом Мінприроди України від 19.12.2006р. за № 548, зареєстрованого в Мінюсті України 13.02.2007р. за № 120/13387, ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Сумській області від 05.05.2011р. № 144-П про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів, земельних ресурсів, атмосферного повітря та поводження з відходами в структурних підрозділах Охтирського УБР, що розташовані на території м.Охтирка, Охтирського та Роменського районів, Державною екологічною інспекцією в Сумській області в період з 10.05. по 30.05.2011р. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, про що складено відповідний акт перевірки.

Акт планової перевірки, що здійснювалася позивачем з 10.05. по 30.05.2011р. підписані керівним складом підприємства відповідача, а саме, головним інженером Турик І.В., начальником служби ОНС Пащенко Т.М. та начальником Охтирського УБР Сушинським І.І.

Як вбачається з вищевказаного акту, в ході перевірки було виявлено факт використання відповідачем протягом періоду з 09.11.2010р. по 10.04.2011р. артезіанської свердловини без спеціального дозволу на спеціальне водокористування підземними водами, чим порушено вимоги ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.

Згідно до матеріалів перевірки, основними видами діяльності Охтирського УБР за КВЕД є надання послуг, пов“язаних з видобуванням нафти і газу, а також проведення розвідувального буріння.

У ході перевірки було встановлено, що для забезпечення господарсько - побутових потреб працюючих на території бази виробничого обслуговування використовується власна артсвердловина глибиною 115 м. Свердловина розташована в наземній капітальній будівлі, ЗСО наявна і огороджена. Облік води ведеться витратоміром СВТ - 80 з занесенням даних в журнал первинного обліку.

При цьому, дана свердловина використовується відповідачем згідно дозволу на спеціальне водокористування УКР 3047 СУМ від 13.07.2007р.

У 2010 р. поряд з вищезазначеною свердловиною було пробурено другу артезіанську свердловину.

Матеріалами справи, а саме, актом перевірки підтверджено, що на момент проведення перевірки у відповідача був відсутній дозвіл на спец водокористування.

Зокрема, згідно довідки наданої Охтирським УБР за № 11-4/1320 від 16.05.2011р., глибина пробуреної водної свердловини становить 19,6 м, забір води здійснювався з 09.11.2010р. по 10.04.2011р. Загальний об“єм забраної води склав 639 м3.

Як свідчать матеріали справи, 13.05.2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області відносно гр. ОСОБА_3, який є начальником БВО Охтирського УБР, також було складено протокол про адміністративне правопорушення № 016196, у якому зафіксовано факт здійснення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 48 50 Водного Кодексу України, а саме, порушення права державної власності на води, а саме, самовільне водокористування артсвердловиною, глибиною 19,6 м для забезпечення господарсько - побутових потреб БВО та відсутність дозволу на спец водокористування.

У відповідності до постанови про накладення адміністративного стягнення № 016196 від 13.05.2011р. державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, гр. ОСОБА_3 було визнано винним у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення та накладено штраф у розмірі 136 грн. та згідно до квитанції № 46 від 18.05.2011р. гр. ОСОБА_3 було сплачено штраф в сумі 136 грн. 00 коп.

Статтею 48 Водного Кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних споруд із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об“єкти, включаючи забір води.

Відповідно до ст. 49 зазначеного Кодексу, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видає державний орган охорони навколишнього природного середовища.

За здійснення відповідачем забору води з підземних горизонтів без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вищеперелічених статей та класифікується як самовільне водокористування у відповідності до п.9.1. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», що затверджена наказом Мінприроди України від 20.07.2009р. № 389, зареєстрована в Мінюсті України 14.08.2009р. за № 767/16783 на підставі даних про обсяг видобутих підземних вод згідно до листа Охтирського УБР № 11-4/1320 від 16.05.2011р., позивачем було проведено розрахунок розміру збитків, які заподіяні державі внаслідок вищевказаних порушень, що склали 23649 грн. 39 коп.

Суд вважає за доцільне зазначити, що у відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт користування допоміжною свердловиною без спеціального дозволу посилаючись на те, що вказана свердловина знаходиться на території БВО, поряд зі свердловиною, що використовується відповідачем згідно дозволу на спеціальне водокористування УКР 3047 СУМ від 13.07.2007р. та обидві використовуються ним задля власних потреб з дотриманням тих же лімітів на забір та використання води.

При цьому, згідно ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов“язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством.

Відповідачем у справі не було надано суду доказів, що підтверджують факт відшкодування шкоди в сумі 23649 грн. 39 коп.

Згідно до ч.18 ст. 2 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів - є бюджетні установи в особі їх керівників.

У відповідності до п.35 ст.4, ч.1 ст.15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та п. 7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів.

З огляду на викладене, шкода завдана ПАТ «Укрнафта» в особі відокремленого підрозділу Охтирське управління бурових робіт державі внаслідок самовільного водокористування в розмірі 23649 грн. 39 коп. підлягає стягненню в доход місцевого бюджету Охтирської міської ради.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги правомірними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету м.Суми 236 грн. 49 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі відокремленого підрозділу Охтирське управління бурових робіт (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 164-А, код 00143455) на користь Державної екологічної інспекції в Сумській області (40021, м.Суми, пров. Громадянський, 1, код 34932508) завдану державі шкоду в сумі 23649 грн. 39 коп. за самовільне водокористування в доход місцевого бюджету Охтирської міської ради (код бюджету 24062100, р/р 33115331700006, код ОКПО 23635347, в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013). .

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі відокремленого підрозділу Охтирське управління бурових робіт (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 164-А, код 00143455) в доход державного бюджету м.Суми (код 22090200) 236 грн. 49 коп. державного мита.

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі відокремленого підрозділу Охтирське управління бурових робіт (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 164-А, код 00143455) в доход Держбюджету м.Суми (р/р 31215259700002, код ЄДРПОУ 23636315, банк одержувача ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ Н.П. Лугова

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення підписано 27.10.2011 року.