Постанова № 19257221, 17.11.2011, Заводський районний суд міста Луганська (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Луганська)

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
2а-1454/11
Номер документу
19257221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №2а-1454/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2011 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:

головуючого судді: Золотарьова О.Ю.,

при секретарі: Михайліченко Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника військового прокурора Луганського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганська до Луганської міської ради про скасування пунктів рішення Луганської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у березні звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на ту обставину, що прокурорською перевіркою було встановлено, що 20.07.2009 року Луганською міською радою на 5 скликанні 54 сесії прийнято рішення № 54/43 «Про припинення деяким суб'єктам права постійного користування земельними ділянками».

Пунктом 1.4 вказаного рішення Луганській Квартирно-експлуатаційній частині району припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 20,3800 га, яка розташована на території м. Луганська, що була відведена зазначеному суб'єкту в постійне користування, право користування якою посвідчено Актом на право користування землею від 25.12.1976 року, зареєстрованим 30.12.1976 року в книзі реєстрації землекористувань за № 10, у зв'язку з припиненням діяльності КЕЧ району.

Пунктом 1.5 вказаного рішення Луганській Квартирно-експлуатаційній частині району припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 241,4800 га, яка розташована на території м. Луганська, що була відведена зазначеному суб'єкту в постійне користування, право користування якою посвідчено Актом на право користування землею, також у зв'язку з припиненням діяльності КЕЧ району.

Позивач вважає ці рішення такими, що мають бути скасовані, оскільки згідно Директиви Міністра оборони України від 30.06.2005 року № Д-322/1/014, Луганська Квартирно-експлуатаційна частина району з 31.08.2005 року перейменована у Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська з місцем дислокування на попередніх фондах.

У зв'язку з цим Головним управлінням оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України 22.11.2005 року до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України були подані документи про внесення змін про перейменування Луганської Квартирно-експлуатаційної частина району на Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська, про що була видана відповідна довідка за № 98/05 від 22.11.2005 року.

При цьому, Міністерством оборони України, як органом управління, рішення про злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізацію) або ліквідацію вказаної юридичної особи, внесеної до ЄДРПОУ 20.07.2001 року під ідентифікаційним кодом № 07652214, тобто Луганської Квартирно-експлуатацшнш частини району, перейменованої з 31.08.2005 року у Квартирно-експлуатацшнии відділ м. Луганська, не приймалися, та діяльність вказаної юридичної особи фактично не припинялася. Наведене пыдтверджене тим, що на даний час в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи під ідентифікаційним кодом № 07652214 відсутній та за вказаним ідентифікаційним кодом рахується Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська.

Позивач послався на те, що на вказаних земельних ділянках розташовані військові частини А0194, А1973, як режимні об'єкти та структурні підрозділи Збройних Сил Міністерства оборони України, тобто військові державні структури, яки призначені для збройного захисту суверенітету, незалежності, територіальної цілісності та неподільності України від воєнного нападу або загрози воєнного нападу ззовні, які не можуть належним чином здійснювати свою діяльність для забезпечення виконання покладених на них Державою вказаних функцій, оскільки рішенням Луганської міської Ради від 20 липня 2009 року № 54/43 право користування земельними ділянками, на якій вони розташовані, було припинено.

Про прийняте Луганською міською радою рішення від 20.07.2009 року № 54/43 «Про припинення деяким суб'єктам права постійного користування земельними ділянками»службові особи Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська дізналися 16 липня 2010 року, тому просив строк звернення до суду, передбачений ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства вважати не пропущеним.

Просив суд скасувати пункти 1.4 та 1.5 рішення Луганської міської ради 5 скликання 54 сесії від 20 липня 2009 року № 54/43 «Про припинення деяким суб'єктам права постійного користування земельними ділянками»у частині припинення Луганській квартирно-експлуатаційній частині району права постійного користування земельними ділянками площею 20,3800 га. та 241,4800 га.

В судовому засіданні представник військової прокуратури підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, надавши суду пояснення, аналогічні за змістом викладеним у позові.

Представник Луганського квартирно-експлуатаційного відділу позов підтримав, надав пояснення про згоду з доводами представника військової прокуратури та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з’явився, про місце та час розгляду справи повідомлявся.

Представник Луганської міської ради позов не визнав. В поясненнях вказав, що рішення Луганською міською радою прийняте законно, так як Квартирно-експлуатаційна частина була перейменована, але відповідних документів до Луганської міської ради не надходило, тому рішенням від 20 липня 2009 року № 54/43 право постійного користування було припинено.

Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи та перевіривши надані сторонами докази, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Судом встановлено, що 20.07.2009 року Луганською міською радою на 5 скликанні 54 сесії прийнято рішення № 54/43 «Про припинення деяким суб'єктам права постійного користування земельними ділянками».(а.с. 12-13).

Пунктом 1.4 вказаного рішення Луганській Квартирно-експлуатаційній частині району припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 20,3800 га, яка розташована на території м. Луганська, що була відведена зазначеному суб'єкту в постійне користування, право користування якою посвідчено Актом на право користування землею від 25.12.1976 року, зареєстрованим 30.12.1976 року в книзі реєстрації землекористувань за № 10, у зв'язку з припиненням діяльності КЕЧ району.

Пунктом 1.5 вказаного рішення Луганській Квартир, но-експлуатаційній частині району припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 241,4800 їв, яка розташована на території м. Луганська, що була відведена зазначеному суб'єкту в постійне користування, право користування якою посвідчено Актом на право користування землею, також у зв'язку з припиненням діяльності КЕЧ району.

Про прийняте 20 липня 2009 року Луганською міською радою рішення № 54/43 службові особи Квартирно-експлуатаційного выддылу м. Луганська дізналися 16 липня 2010 року (а.с. 11), позов подано до суду 19 жовтня 2010 року, тому суд вважає строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, не пропущеним.

20.07.2001 року Луганська Квартирно-експлуатаційна частина району була внесена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України як юридична особа та їй був присвоєний ідентифікаційний код № 07652214 (а.с. 21).

Згідно Директиви Міністра оборони України від 30.06.2005 року № Д-322/1/014, Луганська Квартирно-експлуатаційна частина району з 31.08,2005 року перейменована у Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська з місцем дислокування на попередніх фондах (а.с. 23).

У зв'язку з цим Головним управлінням оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України 22.11.2005 року до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України були подані документи про внесення змін про перейменування Луганської Квартирно-експлуатаційної частина району на Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська, про що була видана відповідна довідка за № 98/05 від 22.11.2005 року (а.с. 24).

Згідно ст. ст. 152, 155 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів. У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно вимог ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а)          добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б)          вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в)          припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г)          використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно ст. ст. 80, 87, 104 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. Юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно п. п. 4, 22 Роз'яснення Вищого Арбітражний суду України № 02-5/334 від 12.09Л996 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із створенням, реорганізацією та ліквідацією підприємств», підприємство (товариство) вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації. Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті Ради народних депутатів або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законом. Чинне законодавство пов'язує державну реєстрацію з внесенням даних з реєстраційної картки суб'єкта підприємницької діяльності (яка водночас є заявою про державну реєстрацію) до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видачею свідоцтва про державну реєстрацією встановленого зразка. Відповідно до чинного законодавства, перереєстрація суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому для його реєстрації. При вирішенні спорів, пов'язаних із створенням (реєстрацією) підприємств господарським судам необхідно враховувати, що перереєстрації потребує лише зміна назви, організаційно-правової форми або форми власності суб'єктів підприємництва. Оскільки вчинення зазначених дій не охоплюється поняттям реорганізації підприємства, то здійснення заходів щодо перереєстрації останнього не тягне за собою правових наслідків у вигляді виключення його з державного реєстру України. Підприємство вважається створеним з дня його державної реєстрації. Ліквідація підприємства вважається завершеною з моменту виключення його з державного реєстру України.

На даний час в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи під ідентифікаційним кодом № 07652214 відсутній та за вказаним ідентифікаційним кодом рахується Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська (а.с. 25).

Таким чином, юридична особа, зареєстрована в ЄДРПОУ під ідентифікаційним номером № 07652214, тобто Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганська, який 31.08.2005 року був перейменований з Луганської Квартирно-експлуатаційної частини району, свою діяльність не припинив а був лише перейменований, що не є підставою прийняття рішення Луганською міською радою про припинення права постійного користування земельними ділянками.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що права та інтереси Мыныстерства оборони України та Квартирно-експлуатацыйного відділу міста Луганська порушені та потребують судового захисту, а відтак оскаржене рішення в частині припинення Луганській квартирно-експлуатаційній частині району права постійного користування земельними ділянками площею 20,3800 га. та 241,4800 га. слід скасувати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заступника військового прокурора Луганського гарнізону -задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 1.4 та 1.5 рішення Луганської міської ради 5 скликання 54 сесії від 20 липня 2009 року № 54/43 «Про припинення деяким суб'єктам права постійного користування земельними ділянками»у частині припинення Луганській квартирно-експлуатаційній частині району права постійного користування земельними ділянками площею 20,3800 га. та 241,4800 га.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 10-ти денний строк з дня проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:                                                                                          О.Ю.Золотарьов