ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 17/36024.10.11 За позовомкомунального підприємства «Київжитлоексплуатація» Допублічного акціонерного товариства «Київенерго»
Провідновлення становища, яке існувало до порушеного права, шляхом здійснення перерахунку
Суддя Удалова О.Г.
Представники сторін:
від позивачаОСОБА_1. (за дов.)
від відповідачаОСОБА_2. (за дов.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До господарського суду міста Києва звернулося з позовом комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація»до публічного акціонерного товариства «Київенерго»про зобовязання виконати умови договору та відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація»шляхом здійснення перерахунку вартості спожитої позивачем теплової енергії з грудня 2008 р., січня-лютого 2009 р. за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 23-0166 від 01.08.2000 р. за тарифами, затвердженими розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 86 від 31.01.2007 р. в редакції розпорядження Київської міської державної адміністрації № 715 від 18.06.2007 р..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при здійсненні розрахунку вартості спожитої теплової енергії позивачем з грудня 2008 року, січня-лютого 2009 року за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 23-0166 від 01.08.2000 р. застосовувались затверджені КМДА тарифи, які були визнані такими, що суперечать Конституції України та законам України.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.10.2011 р. порушено провадження у справі № 17/360, розгляд справи призначено на 24.10.2011 р..
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки нарахування вартості спожитої позивачем теплової енергії здійснювалося за чинними на момент нарахування тарифами, які втратили свою дію на підставі прийнятих нових розпоряджень Київської міської державної адміністрації, а також вважає, що дія Указів Президента України не розповсюджується на розпорядження Київської міської державної адміністрації про затвердження тарифів на теплову енергію.
Представник позивача подав суду заяву, в якій просить доповнити прохальну частину позовної заяви. З урахуванням поданої заяви позивач просить відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація»шляхом здійснення перерахунку вартості спожитої позивачем теплової енергії з грудня 2008 року, січня-лютого 2009 року за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 23-0166 від 01.08.2000 р. на суму 40258,17 грн..
Представником позивача в судовому засіданні подано клопотання про виправлення описки, допущеної в позовній заяві, в зазначенні сум зайво нарахованих відповідачем коштів за спожиту позивачем теплову енергію.
Розглянувши надані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
01.08.2000 р. між акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго»(далі відповідач), правонаступником якого є відповідач, та комунальним підприємством «Київжитлоспецексплуатація»(далі позивач) укладено договір на постачання теплової енергії у вигляді гарячої води № 23-0166 (далі - договір), відповідно до умов якого відповідач зобовязується виробляти, систематично поставляти та передавати у власність позивача теплову енергію у вигляді гарячої води, а позивач зобовязується приймати її та своєчасно здійснювати оплату на умовах договору.
Відповідно до 2.1. договору, при виконання умов останнього, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися тарифами, затвердженими Київською міською держадміністрацією, Положенням про Держенергоспоживнагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж (далі - правила), нормативними актами з питань користування та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.
Згідно з п. п. 2.2.1 договору, постачальник зобовязався постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби: опалення в період опалювального сезону; гарячого водопостачання протягом року згідно із заявленими споживачем величинами приєднаного теплового навантаження, визначених в додатку № 1 до договору.
Пунктом 2.3.2. договору передбачено обовязок позивача виконувати умови та порядок оплати, в обсягах і в терміни, які передбачені в додатку № 4 до договору.
Згідно з п. 2 додатку № 4 до договору, позивач до початку розрахункового періоду (місяця) сплачує відповідачу вартість заявленої в договорі кількості теплової енергії на розрахунковий період, з урахуванням сальдо розрахунків на початок місяця.
Різниця між заявленою та фактично спожитою тепловою енергією сплачується позивачем не пізніше 15 числа слідуючого за розрахунковим (п. 4 додатку 4 договору).
Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобовязаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Як слідує з матеріалів справи, а саме: з табуляграм відповідача, протягом грудня 2008 року лютого 2009 року відповідач постачав позивачу теплову енергію у вигляді гарячої води, розраховуючи її вартість відповідно до тарифів, затверджених розпорядженнями Київської міської державної адміністрації № 1662 від 27 листопада 2008 року, № 1780/1 від 25 грудня 2008 року та № 127 і № 128 від 05.02.2009 року.
Відповідно до нарахувань відповідача, позивач сплатив вартість спожитої в зазначений період теплової енергії.
Позивачем було направлено відповідачу претензію № 155/1/23-2836 від 19.07.2010 р. та лист № 155/1/23-1664 з проханням здійснити перерахунок вартості теплової енергії, спожитої позивачем протягом періоду грудня 2008 року - лютого 2009 року.
Відповідач листами № 048-05/1-3951 від 28.04.2009 р. та № 048-72-9304 від 28.07.2010 р. повідомив, що у нього не має підстав для проведення перерахунку вартості теплової енергії, спожитої позивачем за період з грудня 2008 року до лютого 2009 року.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Указами Президента України № 1199/2008 від 24.12.2008 р., № 65/2009 від 03.02.2009 р. та № 76/2009 від 09.02.2009 р. вищезазначені розпорядження Київської міської державної адміністрації, на підставі яких відповідачем нараховувалась вартість спожитої позивачем теплової енергії, були скасовані як такі, що суперечать Конституції та Законам України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Виходячи з наведеного, у сторін по справі відсутній обовязок виконувати рішення про встановлення тарифів на теплову енергію, які суперечать Конституції України та Законам України, з часу прийняття цих рішень. Нарахування ж відповідачем оплати за теплову енергію на підставі тарифів, встановлених цими рішеннями, примушує позивача робити те, що не передбачено законодавством.
До 01.12.2008 р. тарифи на теплову енергію були затверджені розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 86 від 31.01.2007 р. в редакції розпорядження № 715 від 18.06.2007 р..
Розпорядження Київської міської державної адміністрації № 1662 від 27.11.2008 р. про втрату чинності розпорядження № 86 від 31.01.2007 р. скасоване.
У подальшому розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 230 від 02.03.2009 р. з 10.02.2009 р. поновлено у дії розпорядження № 86 від 31.01.2007 р. в редакції розпорядження № 715 від 18.06.2007 р..
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги (з урахуванням уточнення позовних вимог) про здійснення перерахунку оплати за теплову енергію в період з 01.12.2008 р. по 09.02.2009 р. підлягають задоволенню повністю в сумі 40258,17 грн., що становить різницю між нарахованою відповідачем та сплаченою позивачем вартістю спожитої в спірний період теплової енергії та нарахуванням вартості спожитої позивачем в зазначений період теплової енергії за тарифами, затвердженими розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 86 від 31.01.2007 р. в редакції розпорядження № 715 від 18.06.2007 р..
Доводи відповідача з приводу непоширення дії Указів Президента України на розпорядження Київської міської державної адміністрації про затвердження тарифів на теплову енергію не спростовують обґрунтованості заявлених позовних вимог, оскільки доказів визнання зазначених Указів Президента України в установленому порядку незаконними або неконституційними суду не надано.
Визначений позивачем спосіб захисту судом вважається обраним вірно, оскільки обовязок здійснення нарахування спожитої абонентом теплової енергії за тарифами, затвердженими Київською міською держадміністрацією, передбачений укладеним сторонами договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 23-0166 від 01.08.2000 р., який відповідач зобовязаний здійснити відповідно до умов Договору та чинного законодавства.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 47, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобовязати публічне акціонерне товариство «Київенерго»(01001, м. Київ, площа Івана Франка, 5, код 00131305) здійснити комунальному підприємству «Київжитлоспецексплуатація»(01034, м. Київ, вул. Володимирська, 51, код 03366500) перерахунок вартості спожитої теплової енергії з 01.12.2008 р. по 09.02.2009 р. за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 23-0166 від 01.08.2000 р. за тарифами на теплову енергію, затвердженими розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 86 від 31.01.2007 р. «Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам»в редакції розпорядження Київської міської державної адміністрації № 715 від 18.06.2007 р., на загальну суму 40 258 (сорок тисяч двісті п?ятдесят вісім) грн. 17 коп.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Київенерго»(01001, м. Київ, площа Івана Франка, 5, код 00131305) на користь комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація»(01034, м. Київ, вул. Володимирська, 51, код 03366500) 85 (вісімдесят пять) грн. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
СуддяО.Г. Удалова
Рішення підписано 09.11.2011 р.