Рішення № 19242485, 15.11.2011, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
6/144/2011/5003
Номер документу
19242485
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

_________________

І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

15 листопада 2011 р. Справа 6/144/2011/5003

за позовом: Одеської залізниці

до: Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації

до Головного управління державного казначейства у Вінницькій області

про стягнення 306 423 грн.

Головуючий суддя Говор Н.Д.

Cекретар судового засідання Мовчан Г.М.

Представники

позивача : не з'явився

відповідача 1: не з'явився

відповідача 2: ОСОБА_1. (довіреність № 15-40/59 від 04.01.11)

ВСТАНОВИВ :

До Господарського суду Вінницької області подана позовна заява про стягнення з відповідача 306423 грн. збитків за перевезення протягом 2011 року пільгових категорій громадян залізничним транспортом в межах бюджетних асигнувань .

Відповідач 1 у запереченнях на позов від 20.10.2011 просить суд відмовити у позивачу у позові з тих підстав, що ним не укладався договір на відшкодування вказаних збитків із Одеською залізницею, оскільки бюджетні асигнування, які виділені на надання компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом на 2011 рік, підлягають віднесенню на погашення заборгованості за судовими рішеннями 2009-2010 років. Таким чином відсутні видатки місцевого бюджету на відшкодування цих витрат у 2011 році.

Ухвалою від 25.10.11р. до участі у справі залучено другого відповідача Головне управління Державного казначейства у Вінницькій області.

В судове засідання 15.11.11 р. позивач, відповідач 1 не з'явилися, не зважаючи на те, що про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується вихідною кореспонденцією суду в матеріалах справи (№ 4456-4458).

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, обєктивно і в сукупності дослідивши надані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд на підставі ст.ст.11, 16, 509, 525, 530, 623, 903 ЦК України, ст. 174 ГК України, додатків 3, 7 до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2011 р. прийшов до висновку про те, що позовні вимоги, підлягають задоволенню в сумі 306423 грн. бюджетних асигнувань на 2011 р., з огляду на таке.

На підставі положень ст. ст. 9, 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту", ст. 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 7 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", постанови КМУ від 17.05.1993 р. № 354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування", постанови КМУ від 16.08.1994 р. № 555 "Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354", ст. 12 Закону України "Про транспорт", ч. 5 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт", Одеською залізницею в 2011 р. здійснено перевезення 40551 пасажирів пільгових категорій по станціях віднесених до території Томашпільського району на загальну суму 444606,76 грн.

Розрахунок про кількість перевезених залізницею пільгових категорій громадян у приміському залізничному сполученні з застосуванням пільгових тарифів та про належні у звязку з цим залізниці компенсаційні виплати складаються з даних звітів квиткових кас станцій, які знаходяться на території Томашпільського району та звітів провідників-касирів приміських поїздів при оформленні та видачі пільгових квитків. Це стверджується щомісячними звітами, актами.

Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 р. № 252 оформлення пільгових та безоплатних проїзних документів здійснюється по предявленні документів, що підтверджують відповідне право.

Згідно п. 2 Правил видачі безплатних та пільгових проїзних документів за талонами, затвердженого наказом Міністерства транспорту України № 297 від 28.07.1998 р., безплатні або пільгові документи видаються всіма білетними касами загального користування за умови одночасного предявлення документа, який засвідчує право на пільги та листа (книжки) талонів.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 та ст. 10 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі у приміських, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки в свою чергу завдані залізничному транспорту від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевого бюджету залежно від того, яким органом влади прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Вказане також затверджено ст. 42 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Разом з тим, ст. 89 п. 4 підпунктом "Б" Бюджетного кодексу передбачено, що до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать також видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом.

В свою чергу, механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання держаних програм соціального захисту населення щодо здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету регулюється Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 р. № 256 відповідно до п. п. 5, 8, 12 якого головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та акти звіряння розрахунків за надані послуги та направляють їх до фінансових органів райдержадміністрацій до 15 числа місяця, що настає за звітнім. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у пятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.

Частиною 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України та пунктом 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 р. № 256, головним розпорядником коштів місцевого бюджету є керівники управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Вказане свідчить, що між сторонами виникли цивільні правовідносини з відшкодування витрат на перевезення пільгової категорії громадян в 2011 р. з підстав вказаних в законодавстві.

Планом асигнувань загального фонду бюджету на 2011 р. відповідачеві для компенсації пільгового проїзду залізницею (КФК 170302) передбачено бюджетні асигнування в сумі 306423 грн. В такій же сумі передбачені відповідачеві бюджетні асигнування в 2011 р. по КФК 170302 і в кошторисі на 2011 р.

На виконання вимог Порядку оформлення розрахунків і звітних документів при здійсненні продажу проїзних документів на залізничному транспорті Одеська залізниця направила до Управління праці та соціального захисту населення відповідні дані про надані послуги з перевезень пільгової категорії громадян і необхідність відшкодування понесених у зв'язку з цим збитків на суму 306423 грн.

Відповідач свої зобовязання щодо відшкодування витрат позивача від перевезення пільгової категорії громадян з початку 2011 р. (станом на 01.07.2011р.) не виконав.

Згідно з приписами ст. 23, частин пятої та шостої статті 51 Бюджетного кодексу України: розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами; будь-які зобовязання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобовязаннями; витрати державного бюджету на покриття таких зобовязань не можуть здійснюватися.

Відповідно до підпункту “б” пункту 4 частини першої статті 89 та статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів на державну програму соціального захисту, яка передбачає компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Згідно з пунктом 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, зі змісту наведених норм вбачається, що загальний обсяг виплат з місцевих бюджетів на державну програму соціального захисту, яка передбачає компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, не може перевищувати розміру затверджених субвенцій.

З огляду на наведені законодавчі приписи компенсація витрат позивача з перевезення пільгових категорій громадян повинна здійснюватися виключно в межах обсягів затверджених у місцевому бюджеті бюджетних призначень.

Тому позивач обґрунтовано предявив позов про стягнення лише 306423 грн. із 444606,76 грн. понесених витрат на перевезення пільгових категорій громадян з початку 2011 р. (станом на 01.07.2011р.), тобто в межах бюджетних асигнувань встановлених для відповідача в кошторисі на 2011 р. за КФК 170302 (перевезення залізницею).

Відповідач суму 306423 грн. витрат позивача від перевезення залізницею з початку 2011 р. (станом на 01.07.2011р.) пільгової категорії громадян позивачеві не сплатив, що стало причиною виникнення спору.

Відповідно до п. 2.13 Порядку обліку зобовязань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 р. № 136, бюджетні фінансові зобовязання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг за оплатою за спожиті житлово-комунальні послуги та компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законодавством України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень і бюджетних асигнувань.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Враховуючи викладене, суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо неможливості відшкодування Одеській залізниці витрат повязаних з наданням послуг щодо перевезення пасажирів пільгових категорій по території України в звязку з тим, що бюджетні асигнування, які виділені на надання компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом на 2011 рік, підлягають віднесенню на погашення заборгованості за судовими рішеннями 2009-2010 років., оскільки вказані права відповідної категорії громадян гарантовані державою, Конституцією України, Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про транспорт", "Про залізничний транспорт", "Про державний бюджет на 2010 р." та Постановою КМУ від 17.05.1993 р. № 354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" і Постановою КМУ від 16.08.1994 р. № 555 "Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354".

Крім цього суд не бере до уваги заперечення відповідача проти позову також тому, що позов предявлено позивачем про відшкодування збитків від пільгових перевезень з початку 2011 р. в межах бюджетних асигнувань доведених відповідачеві на 2011 р. по КФК 170302 (компенсація перевезень залізницею), а платіжні доручення і платіжна вимога стосуються оплати збитків від пільгових перевезень в 2009-2010р.р., а не в 2011 р.

Таким чином, позовні вимоги щодо відшкодування 306423 грн. збитків від перевезення пільгових категорій громадян, предявлені в межах бюджетних асигнувань відповідача на 2011 р. є законними, обґрунтованими належними доказами, та підлягають задоволенню щодо Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації.

Позовні вимоги до Головного управління Державного казначейства у Вінницькій області задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають покладенню на відповідача 1.

Керуючись ст. 32, 33, 34, 49, ст.82-84, 85, 116, 117 ГПК України,-

ВИРІШИВ :

Позов до Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації (пл. Ленінського Комсомолу, 2, смт. Томашпіль, Вінницька область, 24200, ідентифікаційний код 03191785) на користь Одеської залізниці (вул. Пантелеймонівська, № 19, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 01071315)306423 грн. збитків за перевезення з початку 2011р. (станом на 01.07.2011р.) пільгових категорій громадян залізничним транспортом, 3064,23 грн. витрат на сплату держмита, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судовому процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В позові до Головного управління Державного казначейства у Вінницькій області відмовити.

Суддя Говор Н.Д.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 18 листопада 2011 р.

віддрук.4 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Пантелеймонівська, № 19, м. Одеса, 65012)

3 - відповідачу 1 (пл. Ленінського Комсомолу, 2, смт. Томашпіль, Вінницька область, 24200)