Постанова № 19201589, 12.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
2а-12613/11/2670
Номер документу
19201589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 жовтня 2011 року № 2а-12613/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства "Дика Орхідея. Україна"

до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва

проскасування рішення № 06362308 від 10.06.2011 року ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Дика Орхідея. Україна»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення - рішення №06362308 від 10.06.2011р.

Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та обґрунтовує їх безпідставністю застосування штрафних санкцій за порушення вимог п. 1, п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки розрахункові документи, які роздруковувались при проведенні розрахункових операцій не містили порушень і відповідали вимогам діючого законодавства України. Крім того, позивач вказує на те, що відсутність останнього рядка із словосполученням «Фіскальний чек»повязано із закінченням касової стрічки, що не можна розцінювати як не роздрукування Z-звіту за 17.02.2011р.

Відповідач проти позову заперечував та зазначав, що позивачем, на підставі п. 1, п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесене оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006392305 від 19.08.2010р. у розмірі 23570 грн. за порушення вимог п. 1, п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: позивачем видавались розрахункові документи, які не відповідають встановленій законодавством формі та змісту, а саме - відсутній такий обовязковий реквізит, як назва господарської одиниці та не виконано друк Z-звіту та його зберігання за 17.02.2011 року.

Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

Працівниками Державної податкової адміністрації у Житомирській області проведена фактична перевірка господарської одиниці магазину «Дефіле», за адресою: м. Житомир, вул. Київська, буд. 77, що належить Приватному акціонерному товариству «Дика Орхідея, Україна»(код ЄДРПОУ 33781592) щодо дотримання порядку здійснення платниками податку розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів та складено акт №0034/06/30/23/33781592 від 05.05.2011р.

В акті перевірки зазначено, що згідно наданого свідоцтва про державну реєстрацію від 08.12.2010р. здійснено заміну найменування товариства, а саме: ЗАТ «Дика Орхідея, Україна»перейменовано на ПрАТ «Дика Орхідея, Україна». Відповідно наданої КОРО №2655014597р/3 від 19.08.2010р. назву господарської одиниці в розрахункових документах замінено з 14.12.2010р. Тобто, з 08.12.2010р. по 13.12.2010 року в магазині видавалися розрахункові документи невстановленої форми та змісту, чим порушено п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95 на загальну суму проведених розрахунків 8772,18 грн.

Також в акті зазначено, що субєктом господарювання не забезпечено щоденне друкування фіскального звітного чеку за 17.02.2011 року. Згідно розділу №4 в КОРО щодо обліку робіт з технічного обслуговування і перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО за 17.02.2011р. ремонт РРО не здійснювався.

ДПІ у Печерському районі м. Києва, за порушення вимог п.1, п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та на підставі п.1, п. 4 ст. 17 Закону прийнято податкове повідомлення - рішення №06362308 від 10.06.2011р., яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 341,00 грн. (17,0 грн. х 20) + 1 грн. вчинено вперше.

За результатами адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення №06362308 від 10.06.2011р. залишено без змін, скарги без задоволення.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Як свідчать матеріали справи, в акті перевірки від 05.05.2010р. встановлено порушення щодо форми розрахункових документів позивача, в них відсутні обовязкові реквізити, а саме назва господарської одиниці, а саме: ЗАТ «Дика Орхідея, Україна»перейменовано на ПрАТ «Дика Орхідея, Україна». Відповідно наданої КОРО №2655014597р/3 від 19.08.2010р. назву господарської одиниці в розрахункових документах замінено з 14.12.2010р. Тобто, з 08.12.2010р. по 13.12.2010 року в магазині видавалися розрахункові документи на загальну суму 8772,18 грн. невстановленої форми та змісту.

Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Відповідно до статті 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3 Закону); видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2 статті 3 Закону).

Зі змісту п.2.1. розділу 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 вбачається, що у разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Пунктом 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 встановлено, що касовий чек повинен містити такі обовязкові реквізити як, зокрема, назва господарської одиниці, адреса господарської одиниці, кількість придбаного товару (отриманої послуги) та найменування товару (послуги).

Згідно розділу 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 назва СПД назва юридичної особи або прізвище, ініціали фізичної особи, які зазначені у свідоцтві про державну реєстрацію СПД. Дозволяється використовувавати в назві загальноприйняті скорочення, наприклад ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), МП (мале підприємство), ЗАТ (закрите акціонерне товариство; господарська одиниця - стаціонарний або пересувний об'єкт, у т.ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції; назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Як встановлено судом, на виконання вимог Закону України «Про акціонерні товариства»позивач здійснив дії щодо приведення статуту у відповідність з нормами цього Закону та змінив вид «закрите акціонерне товариство»на тип «приватне акціонерне товариство». Державна реєстрація змін до установчих документів проведена Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 08.12.2011року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Приватного акціонерного товариства «Дика Орхідея, Україна»за адресою: м. Київ, вул. Червоноармійська, буд. 77-а, 9 поверх.

З огляду на зазначене, Окружний адміністративний суд м. Києва приходить до висновку, що назвою субєкта підприємницької діяльності з 08.12.2010р. є саме ПрАТ «Дика Орхідея, Україна», що вбачається зі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, а назвою його господарської одиниці магазин «Дефіле».

Так, на підставі свідоцтва про державну реєстрацію ПрАТ «Дика Орхідея, Україна» від 08.12.2010 року позивачем лише 14.12.2010р. здійснено перепрограмування касового апарату у магазині «Дефіле»із зазначенням на розрахункових документів назви ПрАТ «Дика Орхідея, Україна».

Таким чином, у період з 08.12.2010р. по 14.12.2010р. позивачем в магазині «Дефіле»за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 77 видавалися розрахункові документи невстановленої форми та змісту на загальну суму проведених розрахунків 8772,18 грн., чим порушено п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95

Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

п. 1) у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня.

З огляду на зазначене вище, Окружний адміністративний суд м. Києва погоджується з висновками акту перевірки щодо встановленого порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та застосування фінансової санкції у розмірі 1 гривня.

Щодо встановлення перевіркою порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд встановив наступне.

Як вказано в акті перевірки, підприємством не забезпечено друкування щоденного звітного чеку (Z-звіту) та його зберігання за 17.02.2011року. Згідно розділу №4 в КОРО щодо обліку робіт з технічного обслуговування і перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО за 17.02.2011р. ремонт РРО не здійснювався

При цьому, як свідчать матеріали справи, твердження податкового органу щодо незабезпечення щоденного друкування фіскального звітного чеку за 17.02.2011р. базується на тому, що роздрукований та вклеєний у КОРО №2655014597р/3 Z-звіт від 17.02.2011р. (копія якого наявна в матеріалах справи) не містить останнього рядку «фіскальний чек».

Згідно пояснень директора магазину ОСОБА_2 до акту перевірки від 05.05.2011р. при знятті Z-звіту від 17.02.2011р. по технічним причинам, у звязку із закінченням касової стрічки не відбулось нанесення у звіті останнього рядку «фіскальний чек».

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»субєкти підприємницької діяльності, які не здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідальність за вказане правопорушення передбачене п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до статті 2 Закону України від 06.07.95 N 265 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Згідно пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 N 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" (далі - постанова N 199) чеки всіх звітів реєстратора розрахункових операцій повинні містити такі загальні реквізити: назву і адресу господарської одиниці; індивідуальний номер платника, перед яким друкуються великі літери "ПН". У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрований як платник ПДВ, замість індивідуального номера платника повинен бути надрукований ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або ідентифікаційний номер згідно з ДРФО (для фізичних осіб), а замість літер "ПН" - літери "ТД"; фіскальний номер реєстратора, перед яким друкуються великі літери "ФН"; заводський номер реєстратора; логотип виробника.

У пункті 17 постанови N 199 визначено, що фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен додатково містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються за зміну):

- підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо;

- літерні позначення та відповідні ставки ПДВ у відсотках, а також дати їх останнього занесення (якщо таке занесення проводилося у день друкування даного фіскального звітного чека);

- суми ПДВ за кожною ставкою;

- підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж яких не підлягає обкладенню ПДВ;

- загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати;

- підсумок розрахункових операцій та суми ПДВ відповідно до абзаців другого, четвертого, п'ятого, шостого цього пункту за сумами коштів, виданих покупцям (споживачам послуг), якщо такий підсумок не дорівнює нулю;

- суми готівки за операціями "службового внесення" та "службової видачі";

- кількість касових чеків (квитанцій), виданих за зміну, окремо за реалізованими товарами (наданими послугами) та виданими коштами;

- номер, дату і час друкування фіскального звітного чека;

- повідомлення про обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті та дійсність фіскального звітного чека.

Отже, фіскальний касовий чек (Z-звіт) за 17.02.2011р. (наявний у матеріалах справи) містить усі обов'язкові реквізити, визначені у пунктах 14 та 17 постанови N 199. не нанесення під час роздрукування фіскального звітного чека останнього ряду «фіскальний чек»не призводить до недійсності даного звітного документу та порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону №265.

Враховуючи викладене, податковим органом безпідставно застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 340 грн., передбачену п. 4 ст. 17 Закону №265.

Як зазначено в ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення в цілому, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства. Отже, податкове повідомлення - рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва №06362308 від 10.06.2011р. підлягає скасуванню в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340 грн. як протиправне.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги ПрАТ «Дика Орхідея, Україна»підлягають задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково

2.Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва №06362308 від 10.06.2011р. в частині застосування суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340 грн.

3.В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович