Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2011 року Справа № 2а/2370/7653/2011
08.11.11
10 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.
за участю представників сторін:
від позивача Шмалько О.О.,
від відповідача - Акінчев В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Олександрівського районного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Світ ласощів»про стягнення незаконно виплачених коштів, як допомога по безробіттю -
встановив:
Олександрівський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Світ ласощів»незаконно виплачених коштів, як допомоги по безробіттю в розмірі 2710,64грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення», не було подано інформації щодо працевлаштування на підприємство відповідача ОСОБА_3, що стало підставною нарахування та виплати зазначеній особі допомоги по безробіттю в розмірі 2710,64грн.
Представник позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на ч.2 та ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», якою обумовлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а отже відповідальність щодо повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю повинна бути покладена на працевлаштовану особу, яка подала недостовірні відомості до центру зайнятості. Також в своїх поясненнях представник відповідача зазначив, що дійсно ТОВ «Світ ласощів»не подавало до Олександрівського районного центру зайнятості «Звіт про прийнятих працівників»№5-ПН щодо працевлаштування ОСОБА_3
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3., яка в подальшому була працевлаштована на товариство з обмеженою відповідальністю «Світ ласощів», звернулась до Олександрівського районного центру зайнятості з пошуком роботи, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», їй, як застрахованій особі, було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю.
На підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №239 від 16.06.2011р. було встановлено, що згідно витягів з наказів, ОСОБА_3 прийнята на посаду укладальника-пакувальника цеху цукерок за сумісництвом з 18.11.2010р. (наказ №330-к від 18.11.2010р.) та звільнена з посади з 20.12.2010р. за власним бажанням (наказ №363-к від 20.12.2010р.) (а.с.13-15).
Як наслідок, Олександрівським районним центром зайнятості на адресу ТОВ «Світ ласощів»було направлено претензію від 06.07.2011р. №02-635, якою відповідача на підставі п.4 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»зобовязано повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю ОСОБА_3 в сумі 2710,64грн. (а.с.17).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 будучи зареєстрованою в Олександрівському районному центрі зайнятості, як безробітна в період з 16.12.2010р. по 24.05.2011р. незаконно отримувала допомогу по безробіттю, в звязку з неподанням відповідачем «Звіту про прийнятих працівників»№5-ПН, щодо працевлаштування ОСОБА_3 на ТОВ «Світ ласощів»., а також у звязку з не поданням до центру зайнятості особисто громадянкою ОСОБА_3 відомостей про обставини працевлаштування.
Крім того, в ході розгляду справи встановлено, що в провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду знаходиться справа щодо стягнення з ОСОБА_3 незаконно виплачених коштів у вигляді допомоги по безробіттю в сумі 2710,64грн., на підставі части 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Суд зазначає, що при вирішені даного спору необхідно керуватися Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року №16/98-ВР (далі Основи) та Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533-III, та «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803.
Стаття 4 Основ, як вид загальнообов'язкового державного соціального страхування, залежно від страхового випадку, встановлює страхування на випадок безробіття.
Зокрема, у статті 6 Основ передбачено, що застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 11 Основ встановлено визначення страхового випадку, як події, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг, передбачених законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням передбачені у статті 25 Основ і до цих видів, зокрема, відноситься допомога по безробіттю та матеріальна допомога безробітному та членам його сім'ї.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року №803 (далі Закон №803), зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення відповідно до частини 3 зазначеної статті, належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство"; обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу;які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Згідно статті 2 Закону №803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Частиною 4 статті 20 Закону підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Приписами частини 4 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533 (далі Закон №1533) встановлено, що із роботодавця утримуються: сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду; незаконно виплачена безробітному сума забезпечення у разі неповідомлення про його прийняття на роботу; незаконно отримана сума допомоги по частковому безробіттю.
Крім, того відповідно п. 1.1 «Інструкції щодо заповнення форми звітності №5-ПН «Звіт про прийнятих працівників»від 14.07.2011р. №279 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.18.2011р. за №946/19684 (далі по тексту Інструкція) встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»на власників підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників (далі - роботодавці), покладено обов'язок подавати виконавчій дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відомості про прийняття на роботу працівників.
Роботодавці, які здійснюють прийом працівників на роботу (у тому числі іноземців та осіб без громадянства), подають форму звітності №5-ПН «Звіт про прийнятих працівників»(далі - форма) до центру зайнятості тієї самої адміністративно-територіальної одиниці, на території якої вони зареєстровані як платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п.1.2 Інструкції).
Відповідно до п.1.3. Інструкції форма складається та подається не пізніше 10 календарних днів з дня прийому працівника на роботу (першого робочого дня працівників). Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подачі звіту є перший за ним робочий день.
До форми включаються працівники, які перебувають з роботодавцем у трудових відносинах, незалежно від того, чи перебуває працівник у штаті роботодавця або є позаштатним працівником (працює на умовах строкового трудового договору чи за сумісництвом) (п.1.4 Інструкції).
Таким чином, з урахуванням обставин справи, суд зазначає, що неподання відповідачем відомостей про обставини працевлаштування ОСОБА_3, які впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, яке стосується періоду перебування на обліку в центрі занятості як безробітної та виплат на її користь в зв'язку з цим допомоги по безробіттю, обґрунтовано стало підставою для звернення до суду з позовом про стягнення з ТОВ «Світ ласощів»незаконно виплачених коштів, в якості допомоги по безробіттю.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача обгрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 86, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Олександрівського районного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Світ ласощів» про стягнення незаконно виплачених коштів задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Світ ласощів»(18006, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 11, ідентифікаційний код - 03771732) на користь Олександрівського районного центру зайнятості (27300, Кіровоградська область, смт. Олександрівка, вул. Перемоги, 1, ідентифікаційний код - 20654442) незаконно виплачені кошти ОСОБА_3, в якості допомоги по безробіттю в сумі 2710 (дві тисячі сімсот десять) гривень 64 копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.ст.185-187цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова виготовлена в повному обсязі 10.11.2011р.