Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2011 року Справа № 2а-7333/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Борзаниці С.В.,
при секретарі: Захарової Ю.О.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Білаш Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" Товариства з обмеженою відповідальністю Вуглепромислової фірми "Термоантрацит" до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" Товариства з обмеженою відповідальністю Вуглепромислової фірми "Термоантрацит" до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову зазначено наступне.
ДП "Шахта № 71-Спецпромтехніка" ТОВ ВФ «Термоантрацит» отримано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції м. Свердловська від 23.05.2011 №0000211640 про накладення штрафних санкцій у вигляді 1020 грн. за порушення вимог п.п.49.18.1 п. 49.18 ст.49 Податкового кодексу України, за неподання декларації з податку на додану вартість 2011 року.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним відповідно до наступного. Податкова декларація з ПДВ за березень 2011 р. була подана позивачем 07.04.2011, тобто в строк, передбачений п.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, про що свідчить чек поштового відправлення. В даному випадку декларація була подана з підписом посадової особи, який не був завірений печаткою, що і стало причиною невизнання податкової декларації як поданої на підставі положень п.49.15 ст.49 Податкового кодексу України.
Однак відповідачу відомо, що на період подання податкової декларації, у підприємства не було печатки, оскільки про це позивач неодноразово повідомляв відповідача письмово, та зокрема пояснювальним листом про те, що 02.08.2010 власником ДП «Шахта №71-Спецпромтехніка» ТОВ ВФ «Термоантрацит» ОСОБА_3 було прийняте рішення про усунення від виконання повноважень Директора ДП ОСОБА_4, та призначено в.о. директора ДП «Шахта №71-Спецпромтехніка» ОСОБА_5, в зв'язку з чим ОСОБА_4 був зобов'язаний передати в.о. директора документацію підприємства, печатки, штампи, матеріальні та інші цінності ДП. Однак ОСОБА_4 на момент подачі декларації була передана лише незначна частина документів, а печатка ДП «Збагачувальний комплекс» передана не була.
Стосовно штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням від 23.05.2011 №0000211640 позивач зазначає наступне.
Фактично порушення виникло 21.04.2011. Згідно з п.7 підр.10 р. XX ПКУ штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 застосовуються в розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення.
Таким чином, позивач вважає, що посадові особи ДПІ в м. Свердловську, призначивши штрафну санкцію за порушення податкового законодавства у вигляді штрафу на суму 1020 грн., вийшли за межі закону України, а саме положень Податкового Кодексу України.
Тому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення 23.05.2011 №0000211640.
Під час судового засідання представник позивача позов підтримав повністю
Представник відповідача під час судового засідання проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на наступне.
Відповідно до п. 49.8. ст.49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до п.49.11 ст.49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Отже, враховуючи положення зазначених норм закону ДПІ в м. Свердловську податкову декларацію з ПДВ за березень 2011р. не визнана ДПІ в м. Свердловську як «податкова звітність» .
За таких обставин, ДПІ в м. Свердловську було направлено лист від 12.04.11 № 5039/28-17, у якому зазначено, що податкова декларація з ПДВ за березень 2011р. ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка ТОВ ВФ «Термоантрацит» за підписом ОСОБА_5 не визнана як податкова звітність згідно частини 7 статті 48 Податкового кодексу України через порушення вимог частини 3 статті 48 Податкового кодексу щодо заповнення обов'язкових реквізитів, а саме:відсутній відбиток печатки платника податків на вищевказаному документі. У листі також зазначена пропозиція усунути виявлені недоліки заповнення декларації та надати її після усунення недоліків.
Відповідно до п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовану штраф за таке порушення - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Протягом року до позивача вже застосовувались штрафні санкції згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, а саме на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість від 05.04.11 № 222-15-10-32833159 ДПІ в м. Свердловську було прийнято податкове повідомлення - рішення від 22.04.2011 № 0000111640/0 за неподання податкової звітності з податку на додану вартість у розмірі 170 грн.
Треба зазначити, що штрафна санкція, передбачена п. 7 підр. 10 р. XX ПКУ, застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011 р. по 30.06.2011 р.
Представник відповідача посилається на те, що вказаний п. 7 підр. 10 р. XX ПКУ розмір штрафної санкції застосовується за період з 1 січня по 30 червня 2011 року тільки за порушення нових відмінних від старого законодавства норм права виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011 по 30.06.2011
Тому представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Дочірнє підприємство "Шахта № 71-Спецпромтехніка" ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Свердловської міської ради 30.12.2003 (а.с.11).
В судовому засіданні встановлено, що на підставі акту перевірки №327-15-10-32831359 від 11.05.2011 (а.с.10) відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.05.2011 №0000211640, яким до Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» за порушення п.п. 49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020 грн. (а.с.9).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Згідно ст. ст. 10, 11 зазначеного Закону до компетенції державних податкових інспекцій віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків.
Згідно п. 49.1. ст. 49 Податквого кодеску України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п. 49.2. ст. 49 Податквого кодеску України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно з п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
49.18.1. календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
49.18.3. календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
Згідно з п.49.20 ст. 49 Податкового кодексу України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Згідно з п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України шрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 1020грн. за порушення граничних строків подання податкової декларації з ПДВ за березень 2011 року, граничний термін подачі якої відповідно до положень п.п. 49.18.1 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України припадає на 20.04.2011.
Посилання представника відповідача на те, що передбачений пунктом 7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України розмір штрафної санкції застосовується лише за порушення нових відмінних від старого законодавства норм права виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 є незмістовним, оскільки таке застосування штрафної санкції не передбачено положеннями Податкового кодексу України.
Враховуючи те, що в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачем було допущено порушення п.п. 49.18.1 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України у період з 01.01.2011 по 30.06.2011, у відповідача були відсутні передбачені чинним законодавством підстави для застосування до позивача за вказане порушення штрафних санкцій у розмірі 1020 грн., оскільки пунктом 7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України категорично встановлено, що штрафні санкції за відповідні порушення, які були допущені з 01 січня 2011 року застосовуються у розмірі 1 грн.
Таким чином, позивач надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 23.05.2011 №0000211640, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для задоволення позову.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно квитанції №59563813 від 27.07.2011 позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 3,40 грн., тому дані витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на його користь.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" Товариства з обмеженою відповідальністю Вуглепромислової фірми "Термоантрацит" до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області від 23.05.2011 №0000211640про застосування до Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" Товариства з обмеженою відповідальністю Вуглепромислової фірми "Термоантрацит" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Шахта № 71-Спецпромтехніка" Товариства з обмеженою відповідальністю Вуглепромислової фірми "Термоантрацит" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено у повному обсязі та підписано 19 вересня 2011 року.
СуддяС.В. Борзаниця