Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 серпня 2011 року Справа № 2а-6827/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Борзаниці С.В.
при секретарі: Горобець В.О.
за участю:
представника позивача Полулях П.В.,
представник відповідача Ошиєвської Н.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу за рахунок коштів з наявних розрахункових рахунків платника податків,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу за рахунок коштів з наявних розрахункових рахунків платника податків.
В обґрунтування позову зазначено, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 30.04.2003 за № 04051945Ю0010253. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 52446546, про що видана довідка № 073736. Відповідач взятий на податковий облік у Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі - СДПІ) 13.05.2011 за № 29, про що видана довідка від 01.03.2011 № 24/29-011. Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість 22.05.2003, про що видане свідоцтво № 100330616 від 07.04.2011.
Станом на 01.07.2011 за ДП «Донбасантрацит» лічиться податковий борг на загальну суму 5906 423,17 грн.
Сума податкового боргу з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності дорівнює 5 906 423,17 грн. та склалась з наступних нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, пені та розстроченого податкового боргу:
- податкові зобов'язання у сумі 5 906 423,17 грн. згідно декларації від 10.05.2011 № 9003008315;
- розстрочений податковий борг у сумі 147 743,94 грн., згідно договору від 31.03.2006 № 2;
- розстрочений податковий борг у сумі 6 471,90грн., згідно договору від 31.03.2007 № 2;
- розстрочений податковий борг у сумі 168 947 грн., згідно договору від 08.11.2006 № 9;
- розстрочений податковий борг у сумі 31 763,31 грн., згідно договору від 31.03.2006 № 1;
- пеня у сумі 458 840,18 грн., згідно акту звірки розрахунків з бюджетом за період з 01.03.2011 по 30.06.2011 по податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності станом на 01.07.2011.
Тому позивач просив стягнути з відповідача податковий борг в сумі 5 906 423,17 грн. з наявних розрахункових рахунків платника податків.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача під час судового засідання позов визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
У судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 30.04.2003 за № 04051945Ю0010253 (а.с.9).
До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Державне підприємство «Донбасантрацит» внесено 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 52446546, про що видана довідка № 073736 (а.с.10).
Згідно довідки позивача довідка від 01.03.2011 № 24/29-011 Державне підприємство «Донбасантрацит» взято на податковий облік у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 13.05.2011 за № 29 (а.с.11).
Також в содовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість 22.05.2003, про що видане свідоцтво № 100330616 від 07.04.2011 (а.с.17).
В судовому засіданні встановлено, що станом на 01.07.2011 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 5906423,17 грн., з якого:
- податкові зобов'язання у сумі 5 906 423,17 грн. згідно декларації від 10.05.2011 № 9003008315) (а.с.21);
- розстрочений податковий борг у сумі 147 743,94 грн. згідно договору від 31.03.2006 № 2(а.с.25-26);
- розстрочений податковий борг у сумі 6 471,90грн. згідно договору від 31.03.2007 № 2 (а.с.29-30);
- розстрочений податковий борг у сумі 168 947 грн. згідно договору від 08.11.2006 № 9 (а.с.27-28);
- розстрочений податковий борг у сумі 31 763,31 грн. згідно договору від 31.03.2006 № 1 (а.с.23-24);
- пеня у сумі 458 840,18 грн. згідно акту звірки розрахунків з бюджетом за період з 01.03.2011 по 30.06.2011 по податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності станом на 01.07.2011 (а.с.22).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків, виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом з нормами Податкового Кодексу України слід також застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування ” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту пп.5.2.1. п.5 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181- III податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 Закону України №2181, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 вказаного пункту.
Відповідно до п.п 5.4.1 .п. 5.4. ст 5 Закону України №2181узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні ” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п. 87.2. ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п. 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181) (Податкові вимоги) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п. 6.2.2. статті 6 Закону України № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Згідно п. 6.2.3. статті 6 Закону України № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно п. 6.2.5. статті 6 Закону України № 2181 6.2.5. у разі коли сума податкового боргу, визначена у першій податковій вимозі, самостійно погашається платником податків до виставлення другої податкової вимоги, друга податкова вимога не надсилається.
Згідно п. 6.3 статті 6 Закону України № 2181 (Черговість виставлення податкових повідомлень і податкових вимог та консолідований борг) податкова вимога повинна містити загальну суму податкового боргу та суми податкового боргу за кожним окремим податком, збором (обовязковим платежем). Податковий орган веде реєстр виданих податкових вимог щодо окремих платників податків.
Згідно п. 6.3.2. статті 6 Закону України № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Згідно п. 6.4 статті 6 Закону України № 2181 (Відкликання податкових повідомлень і податкових вимог) податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо:
а) сума податкового зобовязання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;
б) контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобовязання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;
в) рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобовязання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;
г) податкові зобовязання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс; (Підпункт “г” підпункту 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 550-IV від 20.02.2003)
д) податковий борг визнається безнадійним.
Відповідно до п.п. 6.2.2. п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181 податкові вимоги мають містити суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій. Відповідно до п.п. 6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону України № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги. Таким чином, відповідно до вказаних норм Закону податкові вимоги повинні містити конкретну суму податкового боргу, яка виникла за певний період часу, який сплинув до моменту винесення першої та другої податкової вимоги.
Згідно відомостей корінця першої податкової вимоги від 11.07.2003 за № 1/127 загальна сума податкового боргу відповідача станом на 11.07.2003 року становить 28313112,32 грн., коди платежів: 11020100, 11021500, 13020100, 13030100, 13040100, 14010100, 16030100, 2101000, 23030103, 24060300,11010101, 12020100, 12020153, 13050100, 13050153, 13050155, 13050156, 16010200, 50080200 (а.с. 18). Згідно відомостей корінця другої податкової вимоги від 18.08.2003 року за № 2/131 загальна сума податкового боргу відповідача станом на 18.08.2003 року становить 31966365,94 грн., коди платежів: 11020100, 11021500, 13020100, 13030100, 13040100, 14010100, 16030100, 2101000, 23030103, 24060300, 11010101, 12020100, 12020153, 13050100, 13050153, 13050155, 13050156, 16010200, 50080200 (а.с. 19).
В судовому засіданні встановлено, що перша податкова вимога винесена станом на 11.07.2003 та становить 28313112,32 грн., друга податкова вимога винесена станом на 18.08.2003 року та становить 31966365,94 грн. Заявлена до стягнення сума податкового боргу згідно наданих документів виникла в період з 2006 по 2011 рік. З цього вбачається, що ні перша, ні друга податкові вимоги не могли включати в собі суму податкового боргу, заявленого до стягнення у позові. При цьому Закон України № 2181 не передбачає розповсюдження дії винесених податкових вимог на суми податкового боргу, які виникнуть у платника податків в майбутьньому після винесення першої та другої податкових вимог. П.п. 6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону України № 2181 чітко визначене поняття консолідованого боргу, який складається з визначеної суми у першій податковій вимозі, збільшеній на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
В судовому засіданні встановлено, що податковим органом не надсилалася податкова вимога щодо податкового боргу в сумі 5906423,17 грн., який заявляється до стягнення, внаслідок чого відповідно до положень п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України відсутні підстави для задоволення позову позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. луганську до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу саме з рахунків платника на суму податкового боргу у розмірі 5906423,17 грн. Внаслідок чого визначена сума заборгованості відповідно до положень ст. 87 Податкового кодексу України підлягає стягненню за рахунок майна.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993 року.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу з наявних розрахункових рахунків платника податків задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» ( 94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул.. Косіора, 10, ід. код 32446546 ) в дохід Державного бюджету України податковий борг у розмірі 5906423,17 грн. ( пять мільйонів девятсот шість тисяч чотириста двадцять три гривні сімнадцять копійок) за рахунок майна.
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 25 серпня 2011 року
СуддяС.В. Борзаниця