ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2011 р. Справа № 5010/1836/2011-З-14/95 Господарський суд Івано-Франківської області у складі Булки В.І. при секретарі судового засідання Андрії Л.Я. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2
АДРЕСА_1
(адреса для листування:
АДРЕСА_2)
до відповідача: Студінська сільська рада
вул.Мирного,10, с. Студінка, Івано-Франківська обл., 77334
про спонукання привести до вимог чинного законодавства проект договору оренди земельної ділянки площею 5,0817га, розташованої за межами населеного пункту Студінка
за участю представників сторін:
за участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_3 -представник, (довіреність №б/н від 01.09.11)
Від відповідача: Стасюк Марія Романівна - сільський голова, (паспорт серія НОМЕР_2 від 12.03.97);
встановив: Суб"єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 звернувся з позовом до Студінської сільської ради про спонукання привести до вимог чинного законодавства проект договору оренди земельної ділянки площею 5,0817га, розташованої за межами населеного пункту Студінка.
В засіданні суду 18.10.11 оголошувалась перерва до 21.10.11.
Позивач позовні вимоги підтримує, просить суд позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (№122 від 11.10.11), зазначає, що лист-відповідь виконкому сільської ради №44 від 15.04.11 не є відмовою приведення у відповідність з чинним законодавством запропонованого проекту договору і ухиленням від обов"язків по укладенню договору оренди.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін суд встановив наступне.
ОСОБА_2, як фізична особа-підприємець (свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_3), має у власності виробничі будівлі та споруди, розташовані в АДРЕСА_3.
З метою підготовки необхідних документів на отримання в оренду землі для обслуговування викуплених виробничих будівель і споруд було розроблено та затверджено проект землеустрою що до відведення даної ділянки. Однак, запропонований орендодавцем розмір орендної плати не відповідав розмірам орендної плати по суміжних ділянках, між позивачем та орендодавцем велися постійні переговори стосовно приведення цього показника до обгрунтованого та справедливого розміру.
Розпорядженням голови Калуської районної державної адміністрації №321 від 12.07.11 внесено зміни у розпорядження від 30.09.09 №399 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», згідно якого встановлено орендну плату у розмірі 4 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідач 21.07.11 направив позивачу лист №84 з проханням підписати проект договору оренди землі.
Позивач в засіданні суду зазначив, що 05.04.11 направив відповідачу звернення, у якому просив при підготовці договору звернути увагу на його відповідність чинному законодавству, а саме: підстави для розрахунку орендної плати та спосіб її розрахунку. Однак, відповідач листом від 15.04.11 (за підписом сільського голови) довів до відома позивача, що підготовка проекту договору, розрахунок орендної плати, спосіб її розрахунку та інші суттєві умови вносяться до договору розпорядником земель, тобто районною державною адміністрацією. Позивач наголошує, що відповідач відмовився від приведення у відповідність з чинним законодавством запропонований до підписання договір.
Зафіксована у договорі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить
531 545,00грн., тоді як відповідно до листа Головного управління держкомзему у Івано-Франківській області від 29.07.11 №3556/010-12/273 середнє значення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у Калуському районі становить від
3 036,8грн./га сіножатей та 6 768грн./га ріллі. Тобто, земля сільськогосподарського призначення для обслуговування інфраструктури не може бути у десятки разів вищою від вказаних вище показників.
Позивач вважає, що показник нормативної грошової оцінки є надуманим та необгрунтованим.
У графі пункту 16 договору зазначено про цільове призначення земельної ділянки, а саме - п.3.4. іншого призначення. Проте, даний запис не відповідає вимогам класифікації видів цільового призначення земель встановлених Наказом Держкомзему №548 від 23.07.10.
За таких обставин, нормативна грошова оцінка земельної ділянки у договорі не відповідає її вартості, не внесено її кадастровий номер, не вказано терміну дії договору та неправильно здійснено її класифікацію.
За таких обставин, позивач вважає, що орендодавець ухиляється від своїх обов»язків щодо укладення договору оренди.
Відповідач в засіданні суду вказав, що зазначені позивачем обставини в позовній заяві не відповідають дійсності, а саме: дані до проекту договору, а саме: п.5 „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки", п.9 „Орендна плата", п.16 договору „Цільове призначення земельної ділянки", визначення категорії земельної ділянки вносилися управлінням держкомзему у Калуському районі на підставі затвердженого проекту землеустрою. Відповідач наголошує, що лист-відповідь виконкому сільської ради № 44 від 15.04.11 не є відмовою приведення у відповідність з чинним законодавством запропонованого проекту договору і ухилянням від обов'язків по укладенню договору оренди. Відповідач стверджує, що у договірному процесі позивач не заперечував самостійного проведення та отримання документації з грошової оцінки земель відповідач згідний самостійно організувати проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Беручи до уваги викладене вище суд вважає за правильне позов задоволити та виходить з наступних підстав.
За статтею 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; за статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За статтями 2, 6 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно розпорядження голови Калуської районної державної адміністрації від 30.09.09 №399 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для обслуговування виробничих будівель та споруд за межами населеного пункту Середній Бабин Студінської сільської ради; надано ОСОБА_2 земельну ділянку площею 5,0817га в довготермінову оренду терміном на 10 років, за рахунок сільськогосподарських земель; доручено сільській раді укласти з ПП ОСОБА_2 договір оренди землі, встановивши орендну плату 7 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Розпорядженням голови Калуської районної державної адміністрації №321 від 12.07.11 внесено зміни у розпорядження від 30.09.09 №399 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», згідно якого встановлено орендну плату у розмірі 4 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населенних пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межеми населенних пунтків земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
За таких обставин, відповідачем не укладено з юридичною особою, яка отримала ліцензію на проведення робіт із землеустрою договір про виконання робіт з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах Студінської сільської ради, та не отримано технічну документацію з грошової оцінки земель Студінської сільської ради.
Згодом рішенням сесії слід затвердити дану нормативну грошову оцінку, що відповідало б Порядку проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначеного ст.18 Закону України "Про оцінку земель" та пункту 34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Жодним нормативним документом не встановлено обов»язку майбутнього орендаря самостійно організовувати проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки на землекористувача покладається тільки обов»язок відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»та ст. 206 Земельного кодексу України - сплачувати плату за користування землею. Правові ж засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні спрямовані на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Судом встановлено, що оцінка земель є обов»язком державних органів.
Згідно зі статтями 1,13,18,21 Закону України «Про оренду землі»(у редакції чинній на момент укладення договору), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ст.2 Закону України «Про плату за землю»та ст.96 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про плату за землю»розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Статті 30 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до пункту «г»ст.196 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр включає, зокрема, грошову оцінку земельних ділянок.
Частинами другою та третьою статті 201 цього Кодексу, статтею 13 Закону України «Про оцінку земель»встановлено, що залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення в тому числі розміру земельного податку та розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Таким чином, Закон України «Про оренду землі», Закон України «Про плату за землю»встановлюють, що розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору оренди земельної ділянки.
Згідно статті 24 Закону України «Про плату за землю», грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Судом встановлено, що грошова оцінка землі передує укладенню цивільно-правових угод, в тому числі договору оренди землі,
Частиною 1 статті 18 Закону України „Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно із ч.1,2 ст.20 Закону України „Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.
Згідно ст.23 Закону України «Про плату за землю»грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України
Судом встановлено, що вказаний вище витяг до договору органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів не додано, а тому укласти договір на оренду земельної ділянки розміром 5,0817 гектара неможливо.
З наведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок повинна визначатись у встановленому порядку, а не довільно.
Статтями 193 Господарського кодексу України, ст.ст.525,526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Стаття 152 Земельного кодексу України визначає, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав або застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про оренду землі»орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідачем позовні вимоги доказами не спростовано.
З огляду на фактичні обставини справи суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Судові витрати відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст.196,201 Земельного кодексу України, ст.ст.15,16,525,526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оренду землі",Законом України "Про плату за землю", ст.ст.33,49, ст. 82, -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
задоволити позов Суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 до Студінської сільської ради про спонукання привести до вимог чинного законодавства проект договору оренди земельної ділянки площею 1,5537га, розташованої за межами населеного пункту Студінка.
Зобов»язати Студінську сільську раду Калуського району Івано-Франківської області (вул.Мирного,10, с. Студінка, Івано-Франківська обл.) вчинити дії по приведенню до вимог чинного законодавства запропонованого до укладення Суб"єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) договору оренди земельної ділянки загальною площею 5,0817 гектара для обслуговування виробничих будівель за рахунок земель запасу сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту села Студінка, включаючи внесення до договору нормативної грошової оцінки, кадастрового номера та терміну дії договору.
Стягнути з Студінської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, вул.Мирного,10, с. Студінка, Івано-Франківська обл.(код 20543620) на користь Суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, АДРЕСА_1; поштова адреса: АДРЕСА_2 (ідент.код НОМЕР_1, р/р НОМЕР_4 в ІФФ «Приватбанк»м.Калуш, МФО 336677) 85,00грн. (вісімдесят п"ять грн. 00коп.) держмита та 236,00грн. (двісті тридцять шість грн. 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Булка В.І.
Повне рішення складено 28.10.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
Помічник судді Гандера М.В. 28.10.11