ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" листопада 2011 р.Справа № 5013/1736/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 5013/1736/11
за позовом: Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області;
до відповідача: Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Урожай;
про визнання незаконним рішення від 09.08.11 № 118 по справі № 28-02/06-11.
Представники:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 435/15 від 17.03.11;
відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 28 від 17.10.11;
відповідача - ОСОБА_3, довіреність № 4 від 24.02.06;
3-ої особи - участі не брав.
Новоукраїнська міська рада звернулася до господарського суду з позовною заявою, в якій просить визнати незаконним рішення Адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.11 № 118 по справі № 28-02/06-11 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким визнано дії Новоукраїнської міської ради щодо встановлення орендної плати за земельну ділянку для товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" антиконкурентними узгодженими діями, покласти судові витрати на відповідача.
У заяві, поданій 02.11.11, позивач в особі представника на виконання вимог ухвали господарського суду від 17.10.11 виклав вимоги з урахуванням редакції ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" і просить господарський суд визнати недійсним вищеназване рішення.
Відповідач вимоги заявника не визнав, у відзиві на позов просить у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що
територіальним відділенням було розглянуто заяву ТОВ "Урожай" про незаконність рішень Новоукраїнської міської ради від 07.12.10 № 40 "Про передачу земель державної власності в оренду фізичним та юридичним особам", від 08.02.11 № 114 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торгівельна компанія "Урожай", якими орендну плату за користування земельною ділянкою останньому встановлено у розмірі 10 процентів та відмовлено у встановлені орендної плати у розмірі 3 процентів від її нормативної грошової оцінки з посиланням на п. 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", без урахування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 02.12.10 № 2756, підп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України;
рішенням від 08.02.11 № 113 "Про встановлення ставок орендної плати за оренду земельних ділянок" Новоукраїнська міська рада розмір орендної плати за користування земельними ділянками, наданими фізичним та юридичним особам для обслуговування об'єктів оптової торгівлі та складського господарства, встановила у розмірі 5 процентів від їх нормативної грошової оцінки;
розслідуванням у справі № 28-02/06-11 виявлені рішення № 505 від 15.04.08, № 741 від 10.04.09, № 40 від 07.12.10, якими земельні ділянки ТОВ "Урожай", ТОВ "Берест", ФОП ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надані для оптової торгівлі та складського господарства із ставками орендної плати 10, 3-5, 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно, тобто суб'єктам господарювання, що використовують земельні ділянки за однаковим цільовим призначенням встановлені різні ставки орендної плати;
оспорюваним рішенням адміністративної колегії територіального відділення дії позивача визнані порушенням, передбаченим п. 3 ст. 50, абз. 8 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, внаслідок яких окремому суб'єкту господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами, що може призвести до обмеження конкуренції.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Урожай" (далі по тексту - ТОВ "ТК "Урожай") у письмових поясненнях, наданих 01.11.11 повідомила, що оскаржуване позивачем рішення прийнято на підставі повно, всебічно та об'єктивно встановлених обставин, які мають значення для її вирішення, а відтак позов є безпідставним і не ґрунтується на доказах; крім того, враховуючи суб'єктний склад учасників даного спору та характер спірних правовідносин, про наявність підстав для припинення провадження у справі згідно з п. 1 частини першої ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у засіданні господарський суд встановив наступне.
Згідно рішення другої сесії Новоукраїнської міської ради шостого скликання від 07.12.10 № 40 "Про передачу земель державної власності в оренду фізичним та юридичним особам", що містить посилання на п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 12, 124, 125 і п. 12 "Перехідні положення" Земельного кодексу України, додатку 2 до такого рішення, ТОВ "ТК "Урожай" передаються в оренду на 50 років забудовані землі, землі, які використовуються в комерційних цілях 4,1502 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення у м. Новоукраїнка по вул. Курчатова, 36 для оптової торгівлі та складського господарства із встановленням орендної плати за користування земельної ділянки в залежності від цільового призначення, грошової оцінки, індексу інфляції та відповідних рішень міської ради у розмірі 10 процентів.
Адміністративна колегія Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, розглянувши матеріали про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, 09.08.11 прийняла рішення № 118 у справі № 28-02/06-11 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким визнала дії Новоукраїнської міської ради щодо встановлення рішенням від 07.12.10 № 40 "Про передачу земель державної власності в оренду фізичним та юридичним особам" орендної плати за земельну ділянку ТОВ "ТК "Урожай" у розмірі, вищому ніж для інших суб'єктів господарювання, які орендують земельні ділянки для оптової торгівлі та складського господарства, порушенням передбаченим п. 3 ст. 50 та абзацом 8 частини 2 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються несприятливі чи дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами, що може призвести до обмеження конкуренції; зобов'язано Новоукраїнську міську раду впродовж 2-х місяців ліквідувати дискримінаційні умови встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку для ТОВ "ТК "Урожай" шляхом приведення його до розмірів орендної плати, встановленої для інших суб'єктів господарювання, які орендують земельні ділянки для оптової торгівлі та складського господарства в м. Новоукраїнка.
Рішення адміністративної колегії обґрунтоване тим, що
рішенням № 40 Новоукраїнська міська рада встановила Компанії (ТОВ "ТК "Урожай"), яка зареєстрована за межами м. Новоукраїнка, більшу у 2-3 рази ставку орендної плати за землю порівняно з іншими суб'єктами господарювання, зареєстрованих у м. Новоукраїнка, які орендують землі за тим же цільовим призначенням, що й Компанія, у зв'язку з чим остання несе більші витрати при здійсненні господарської діяльності і це ставить її у нерівні умови на ринку оптової торгівлі та складського господарства;
Земельним Кодексом України, Податковим Кодексом України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі" не передбачається можливості встановлення органами місцевого самоврядування різного розміру орендної плати за землю в залежності від місця реєстрації юридичної особи, яка намагається отримати землю в оренду;
ст. 276.5 Податкового Кодексу України встановлено, що у разі надання в оренду окремих земельних ділянок в межах населених пунктів власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря;
відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю", який був чинним на момент прийняття рішення № 40, ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради, виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Новоукраїнська міська рада просить визнати таке рішення недійсним
Виходячи із редакції п. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення органів Антимонопольного комітету України можуть бути змінені, скасовані чи визнані недійсними з підстав:
неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи;
не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими;;
невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи;
порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Рішення Новоукраїнської міської ради від 07.12.10 № 40 не містить положення про те, що розмір орендної плати встановлюється ТОВ "ТК "Урожай" з причин реєстрації такого господарюючого суб'єкта поза межами м. Новоукраїнка, тому зазначення у рішенні адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.11 № 118 такої обставини, як однієї з підстав визнання дій органу місцевого самоврядування дискримінаційними, не ґрунтується на фактичних обставинах, тобто є недоведеними.
Вказуючи на понесення ТОВ ""ТК "Урожай" більших витрат при здійсненні господарської діяльності, що ставить її в нерівні умови з конкурентами на ринку, названа адміністративна колегія при прийнятті рішення не встановила ні факту укладення Новоукраїнською міською радою з товариством з обмеженою відповідальністю "ТК "Урожай" договору оренди землі, ні розміру орендної плати за таким договором, не провела порівняння сум, сплачених як орендна плата ТОВ "ТК "Урожай", із орендною платою, сплаченою іншими суб'єктами господарювання на ринку оптової торгівлі та складського господарства після прийняття рішення № 40 від 07.12.10
За ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідної орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендна плата, як то встановлено ст. 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Як встановлено ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 13 Закону України "Про плату за землю", чинних на час прийняття Новоукраїнською міською радою рішення від 07.12.10 № 40, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів); підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з ст. ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата є істотною умовою договору оренди землі, і розмір, форма та строки внесення орендної плати за землю вказуються у договорі (який набуває чинності після державної реєстрації).
За твердженням Новоукраїнської міської ради, не спростованим відповідачем, договір оренди землі, про яку йдеться у додатку 2 до рішення від 07.12.10 № 40, з товариством з обмеженою відповідальністю "ТК "Урожай" не укладався з причин ухилення останнього від його укладення.
Таким чином, Кіровоградське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України не довело обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, про понесення значних витрат, пов'язаних із встановленням Новоукраїнською міською радою розміру орендної плати - 10 процентів, товариством з обмеженою відповідальністю "ТК "Урожай", оскільки докази на підтвердження внесення орендної плати за договором оренди як загальнодержавного податку (збору, обов'язкового платежу) відсутні.
Посилаючись у рішенні "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 09.08.11 на ст. 276.5 Податкового кодексу України, адміністративна колегія Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України не врахувала, що за п. 1 р. ХІХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України цей Кодекс набирає чинності з 01.01.11, крім п. 276.5, який набирає чинності з 1 січня 2015 року.
Оскільки на дату прийняття Новоукраїнською міською радою рішення № 40 - 07.12.10 Податковий кодекс України, зокрема п. 276.5, не набрав чинності, посилання на нього є неправильним застосуванням норм матеріального права.
Зобов'язуючи Новоукраїнську міську раду привести розмір орендної плати за земельну ділянку для ТОВ "ТК "Урожай" до розмірів орендної плати, встановленої для інших суб'єктів господарювання, що орендують земельні ділянки для потової торгівлі та складського господарства в м. Новоукраїнка, відповідач у своєму рішення не вказав такого розміру.
В інформації, викладений на стор 2 рішення у справі № 28-02/06-11, крім даним про розмір орендної плати, встановленої ТОВ "ТК "Урожай", названі дані про інших суб'єктів, яким такі ставки встановлені у розмірах 3 та 5 процентів, тобто не є однаковими.
Крім того, при прийнятті рішення в названій частині, адміністративною колегією не враховано, що рішенням четвертої сесії Новоукраїнської міської ради шостого скликання від 08.02.11 № 113 "Про встановлення ставок орендної плати за оренду земельних ділянок" з 01.03.11 за користування земельними ділянками, наданими фізичним та юридичним особам для обслуговування об'єктів торгівлі та складського господарства, згідно підрозділу 03.07 розділу 03 класифікатора річна орендна плата становить 5 процентів від їх нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Рішення від 08.02.11 № 114 "Про розгляд клопотання ТОВ "Торгівельна компанія "Урожай" прийняте четвертою сесією Новоукраїнської міської ради шостого скликання на звернення ТОВ "ТК "Урожай" до Новоукраїнського міського голови за вих. № 48 від 20.01.11 про встановлення орендної плати за надану земельну ділянку на рівні 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки. При цьому доведення підстав для встановлення такого розміру орендної плати за землю із посиланням на норми законодавства з боку ТОВ "ТК "Урожай" відсутні.
Виходячи з викладеного, станом на дату розпорядження адміністративної колегії територіального відділення від 09.06.11 № 67-р, Новоукраїнською міською радою вже було прийнято рішення від 08.02.11 № 113 "Про встановлення ставок орендної плати за оренду земельних ділянок", однак договір оренди земельної ділянки із земель комунальної власності ТОВ "ТК "Урожай" із органом місцевого самоврядування укладений не був. Тобто, має місце неповне з'ясування територіальним відділенням Антимонопольного комітету України обставин справи.
Новоукраїнська міська рада, відповідно до п. 1 ст. 10, п. 1 ст. 16, ст. 25, підп. 34 п. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", є органом місцевого самоврядування - юридичною особою, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами України, вирішуючи виключно на пленарних засіданнях питання регулювання земельних відносин. Як встановлено п. п.1, 10 названого Закону, Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які можуть з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законом України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішення Новоукраїнської міської ради від 07.12.10 № 40 у судовому порядку незаконним визнано не було. Питання щодо відповідності розміру орендної плати, встановлені у рішеннях Новоукраїнської міської ради, про які зазначено у рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України, розміру, порядок розрахунку якого встановлений законодавством України, не досліджувалося.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 83, ч. 1 ст. 93, ч. 1 ст. 122, ч. 1 ст. 123, ч. 1 ст. 124, ст. 125 Земельного кодексу України, землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на які розташовані об'єкти комунальної власності, належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст і є комунальною власністю; надання таких земельних ділянок у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування; право оренди земельної ділянки - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, виникає з моменту державної реєстрації цих право.
Право на оренду земельної ділянки, зазначеною у додатку 2 до рішення Новоукраїнської міської ради від 07.12.10 № 40, у товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" не виникло і воно не є орендарем у розумінні Закону України "Про оренду землі".
За ст. ст. 2, 5 Закону України "Про плату за землю" використання землі є платним, плата за землю встановлюється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається в залежності від грошової оцінки землі; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.06 " 1724 "Про деякі питання оренди землі" внесені зміни до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 № 220, зокрема до п. 10: "Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни договору оренди чи продовження його дії. Названою постановою затверджені форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, згідно з додатками 1 і 2.
Як передбачено ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України, сторони не можуть відступати від змісту Типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів, але мають право конкретизувати його умови.
Статтею 21 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
За ст. 28 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що спори, які виникають з питань застосування положень, передбачених цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Докази того, що у судовому порядку вирішувалося питання щодо відповідності рішення Новоукраїнської міської ради від 07.12.10 № 40 положенням Закону України "Про плату за землю", відсутні.
Новоукраїнська міська рада мало підстави вважати рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.11 № 118 у справі № 28-02/06-11 таким, що не ґрунтується на законі та оскаржити його на підставі п. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" до господарського суду.
Твердження третьої особи без самостійних вимог на предмет позову про наявність підстав для припинення господарським судом провадження у справі відповідно до п. 1 частини першої ст. 80 Господарського процесуального кодексу України є безпідставним, з чим погодилися й представники сторін у засіданні.
Господарський суд визнає рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.11 № 118 у справі № 28-02/06-11 недійсним.
Судові витрати заявника позову по сплаті 85 грн. державного мита, 236 грн. на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу, згідно з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
У засіданні 02.11.11 господарським судом проголошені вступна і резолютивна частини рішення.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.11 № 118 у справі № 28-02/06-11 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
3. Стягнути з Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (адреса: 25022, м. Кіровоград, пл. Кірова, 1; і. к. 20638147) на користь Новоукраїнської міської ради (адреса: 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 70; одержувач виконавчий комітету Новоукраїнської міської ради, адреса: 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 70; і. к. 04055127) 85 грн. державного мита, 236 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
4. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
5. Засвідчені належним чином примірники рішення направити сторонам та третій особі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н. В. Болгар
Повне рішення підписано 04.11.11.