Постанова № 19071388, 01.11.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2011
Номер справи
11201/11/2070
Номер документу
19071388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2011 р. № 2-а- 11201/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.,

при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.,

представники сторін - не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на

випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру

зайнятості

до ОСОБА_1

простягнення грошових коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача допомогу по безробіттю в сумі 14912 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.01.2007р. ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрована як шукаючий роботу .

Згідно з наказом від 17 січня 2007 р. № НТ 070117 ОСОБА_1 було надано статус безробітного і відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" та призначена виплата допомоги по безробіттю з 17.01.2007 по 11.01.2008р. як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів; 70% - 180 календарних днів;

З 12.01.2008р. відповідачу припинено виплату допомоги у зв"язку із закінченням строку виплати відповідно до пп."12" п. 1 ст. 31 Закону України "Про загалнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", та з 13.03.2008р. ОСОБА_1 був знятий з обліку.

В порушення ст. 36 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідач при реєстрації у центрі зайнятості приховав від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тобто той факт, що він є зайнятою особою, у зв"язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 14912 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Представник позивача надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без їх участі.

Відповідач, який належним чином повідомлений, відповідно до ст. 35 КАС України, шляхом направлення повісток з поштовими повідомленнями за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечень проти позову не надавав.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника позивача та відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.01.2007р. звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрована як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки.

За заявою ОСОБА_1 від 17.01.2007р. про надання статусу безробітного, в якій він зазначив, що не зареєстрований як суб"єкт підприємницької діяльності.

17.01.2007р. відповідачу було надано статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю з 17.01.2007 по 11.01.2008р. як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів; 70% - 180 календарних днів.

З 12.01.2008р. відповідачу припинено виплату допомоги, у зв"язку із закінченням строку виплати відповідно до пп."12" п. 1 ст. 31 Закону України "Про загалнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", та з 13.03.2008р. ОСОБА_1 був знятий з обліку.

Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Відповідно до ч.2 ст. 36 вказаного Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Частиною 3 ст. 36 зазначеного Закону визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Постановою КМУ від 20.03.2006 р. № 357 був затверджений Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Зазначений Порядок визначає механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітного.

Центри зайнятості під час проведення перевірки взаємодіють з органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державними реєстраторами, управліннями праці та соціального захисту населення, відділами (управліннями) субсидій шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства тощо.

Порядок обміну інформацією між зазначеними органами та центрами затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 12.07.2006 р. № 259/407, Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.07.2006 р. № 9-3, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 26 липня 2006 р. за № 876/12750 має назву “Порядок обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України”

Згідно п. 6 “Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою КМУ від 20 03 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених із дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Згідно акту № 327 від 08.09.2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець відповідно свідоцтва про державну реєстрацію від 20.07.1999р., що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

- заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем;

- документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Частиною 9 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;

- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);

- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.

Згідно ч.ч. 15, 16, 17 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною тринадцятою цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Строк державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем повинен видати (надіслати поштовим відправленням) заявнику або уповноваженій ним особі повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, другий примірник якого залучається до реєстраційної справи цієї фізичної особи - підприємця.

Згідно довідки станом на 17.08.2010р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 12.08.2005р. було зареєстровано лише рішення ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, а 06.02.2007р. була проведена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за його рішенням, тобто на момент звернення до Харківського міського центру зайнятості 10.01.2007р. відповідач був зайнятою особою.

Тобто, на момент надання статусу безробітного відповідач був зареєстрован, як фізична особа - підприємець з 20.07.1999р. та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визна ються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Таким чином, підприємець не може бути визнаний безробітним, оскільки віднесений за конодавством до категорії зайнятого населення.

У відповідності з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як прави ло, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому зако нодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вар тості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 7 даного Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається керівником центру зайнятості і оформлюється наказом.

Згідно наказу від 08.09.2010р. № 729 Харківського міського центру зайнятості про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1, було складено і направлено відповідачу лист - претензію № 12109 від 09.09.2010р. про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 14912,00 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення.

Повернення коштів особою здійснюється протягом 15 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.

Відповідачем сума допомоги по безробіттю в розмірі 14912,00 грн. не сплачена до теперішнього часу.

Таким чином, суд приходить до висновку що вимоги Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів в сумі 14912,00 грн. правомірні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, адреса: 61124, АДРЕСА_1,) на користь Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (юридична адреса: 61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 137-А, ОКПО 36224721) допомогу по безробіттю в сумі 14912 (чотирнадцять тисяч дев"ятсот дванадцять) грн. 00 коп. та перерахувати на р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській обл., МФО 851011.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2011 року.

Суддя Заічко О.В.